A vörösborban egy különlegesen egészséges antioxidáns, a rezveratrol nevű anyag található. Ez a vegyület főleg a szőlő héjában és magjaiban található. (A fehér bornak jóval alacsonyabb ilyen tekintetben a hatóanyag-tartalma, mivel már a borkészítés elején eltávolítják a szőlő magját és héját.) Nagyon sok betegség ellen nyújthat védelmet. A rezveratrolnak a szívbetegség megelőzésében, a gyulladások csökkentésében éppúgy szerepe lehet, mint a rák megelőzésében vagy a hormonpótlásban. A mélyebb okokat még ma is kutatják, egyelőre állatkísérletekre alapozzák a tudósok állításaikat.
Már napi egy pohár vörösbor is elég rezveratrolt juttat a szervezetbe, hogy kifejtse jótékony hatását.
A rezveratrolon kívül más antioxidánsok is kimutathatók a vörösborban. Egy különleges flavonoid például, amely a vörösbor mellett a zöld teában is megtalálható, fontos szerepet játszhat a szívbetegségek előfordulásának csökkentésében. További hasznos alkotóelemek a szaponinok (olívaolajban és a szójaolajban is vannak), ugyancsak szívvédő tulajdonságúak. Ráadásul a szervezet képes könnyen felvenni-feldolgozni e vegyületeket.
Nemrég felfedezték, hogy a vörösbor egy további különleges anyagot, quercetint is tartalmaz. Erről azt tartják (noha pontos tulajdonságait, hatását még ma is tanulmányozzák), hogy a tüdőrák megelőzésében lehet valamelyes szerepe.
A vörösbornak a rák megelőzésében fontos szerepet tulajdonítanak. A rezveratrol minimális szintre csökkenti például a DNS mutációk mennyiségét és gátolja a szabadgyökök oxidációját. (Az oxidáció hatására alakul át az egészséges sejt tumorossá.) Képes beindítani a rákos sejtek önpusztítását is: a folyamat során a daganatos sejtek szétesnek, és a falósejtek „kitakarítják” őket a szervezetből.
A már kialakult rákok esetében még egy pozitív hatása lehet a vörös borban található vegyületnek. Rájöttek, hogy a rezveratrol képes meggátolni a rákos sejteket tápláló erek kialakulását, így vágva el a tumort a tápanyag-utánpótlástól. Eddig főleg a mell-, bőr- és prosztata daganatoknál, valamint a leukémiánál figyelték meg a vörösbor hatóanyagának pozitív hatását.
A vörösbor rákmegelőző hatása erőteljesen érvényesül az emésztőszerveknél is. A vastagbélrák általában a bélben megjelenő polipokból fejlődik ki. Egy vizsgálat szerint a sört és gabona-alapú röviditalokat fogyasztók 18 százalékánál, az absztinensek 12 százalékánál, – míg a vörösbort fogyasztók között csak egy százalékuknál voltak megfigyelhetők vastagbél-polipok.
A rezveratrol egyik különleges tulajdonsága, hogy képes a szervezetben az ösztrogén-receptorokhoz kapcsolódni, és ösztrogénként viselkedni! Így természetes ösztrogénhiányos állapotokban – például menopauza idején, egyes nőgyógyászati betegségek esetén, fenyegető oszteoporózisnál (csontritkulás) – a mérsékelt vörösbor-fogyasztást is magában foglaló étrendet hatásosnak tartják a kutatók.
A vörösborról szóló tudományos álláspont tehát kétségtelen: rendszeres és mérsékelt fogyasztása egészséges. Csakhogy mennyi az annyi? Hiszen ha valaki vedeli a (vörös)bort, nem egészséges lesz, hanem alkoholista.
Érdekes, hogy a mérték mást jelent az amerikai kutatók, és mást az európai kutatók szerint. Az USA-ban az ajánlott mérték napi egy pohár nőknek és két pohár férfiaknak. Az EU mérték lazább: akár két-három pohár is lehet nőknek, és három-négy pohár férfiaknak. Ez esetben mi inkább az amerikai mértéket ajánlanánk.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.