Őszi minestrone leves recept
Őszi minestrone leves
Almás álom, ahogy Gáspár Bea készíti recept
Almás álom, ahogy Gáspár Bea készíti
Mézes-mustáros csirkemell recept
Mézes-mustáros csirkemell
Apfelstrudel, az osztrák, húzott almás rétes recept
Apfelstrudel, az osztrák, húzott almás rétes
A legfinomabb sárgaborsó-főzelék recept
A legfinomabb sárgaborsó-főzelék
Rántott karfiol recept
Rántott karfiol
15 perces banános palacsinta recept
15 perces banános palacsinta
Káposztás tészta egyszerűen recept
Káposztás tészta egyszerűen
Csokis muffin  recept
Csokis muffin
Csikós tokány recept
Csikós tokány
Szilvalekváros tepertős papucs recept
Szilvalekváros tepertős papucs
Lencsegolyók sütőtökpürével recept
Lencsegolyók sütőtökpürével
Párolt lilakáposzta  recept
Párolt lilakáposzta
Holstein szelet recept
Holstein szelet
Mátrai borzaska recept
Mátrai borzaska
Pincepörkölt csülökből és lapockából recept
Pincepörkölt csülökből és lapockából
Klasszikus csülök pékné módra recept
Klasszikus csülök pékné módra
Máglyarakás kalácsból recept
Máglyarakás kalácsból
Fahéjas tekercs (cinnabon) recept
Fahéjas tekercs (cinnabon)
Hagyományos tejes kifli  recept
Hagyományos tejes kifli
Borok

Tokaj reneszánsza

Magyar ember számára természetes, hogy a finom vacsora záróakkordjaként, a desszert mellé egy jó tokajit nyitunk ki. De neves borfajtánkat minden földrészen szeretik, hiszen az aranyszínű, mézédes nedű világhíres az egész világon. Most kiállítás emlékezik meg a remek tokaji borokról, amelyek manapság a reneszánszukat élik.

Reneszász bor, reneszánsz élet, Tokaj reneszánsza címmel kiállítás nyílik május 30-án, a Magyar Mezőgazdasági Múzeumban (Városliget). A közel fél évig látható tárlat mellett színes programokkal is várják a látogatókat.

A május 30-án nyíló kiállítás alkalmával minden érdeklődő bepillanthat a reneszánsz bor világába, megismerkedhet az aszú készítésének történetével, közben pedig megismerheti a Tokaj-hegyaljai pincészetek jelenét és jövőjét is. A tárlatot Tátrai Zsolt borász, fotóművész alkotásai színesítik – a fotókiállítás a Tokaj-hegyaljai borkészítés életéből mutat be jellemző kockákat.

Az aszúkat először 1571-ben említik a korabeli írások, de a szaktudomány már a XVI. század elejétől-közepétől feltételezi készítésüket. A század végén a mára méltán híres magyar borfajtát Szikszai Fabricius Balázs – a Sárospataki Református Kollégium nagyhírű tanára – említi latin-magyar szótárában.

A feltételezések szerint Mátyás király kedvence, az aranyló színű szerémi fehérbor is már szamorodni típusú nemes ital lehetett. Az aszúbor, majd a tokaji eszencia hamar a királyi udvarok nagyhírű és kedvelt desszertitalaivá vált. (A koraújkor édes ízekben igen szegény volt a répacukor hiánya miatt. Az emberek többnyire mézzel, nádcukorral, fojtott musttal és gyümölcsökkel csillapították ekkoriban az édes íz iránti igényüket.)

A tokaji bor igazi hírnevét végül ezek a természetesen édes, aranyló színű desszertitalok adták meg, melyeket az idők folyamán számos aforizma és dal örökített meg. A tokaji aszúszemekből nyert szamorodni bor, a tokaji aszúbor, és az aszúszemek saját súlyától kicsöpögő eszencia ma is igazi hungarikum, a magyar örökség része.

Ismerkedj meg a reneszánsz borával, és kóstolj a tokajiból Te is!

A kiállítás és a programok helye: Magyar Mezőgazdasági Múzeum (Vajdahunyad vára, Városliget) A kiállítás megnyílt: 2008. május 30-án


Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.