A piskóta a 16. századtól van jelen az európai kulináriában. Az egész világon készítik. Japánban, főleg Nagasakiban utcai árusoknál találkozhatunk vele Castella néven. Az angoloknál Viktória királynő piskótája néven is kedvelt. Közeli rokona a babapiskóta, értelemszerűen belőle készül a piskótatekercs és a gyümölcstorta alapja, meg mindenféle más finomság, például a kókuszkocka, melyet az angolszászok Lamington néven ausztrál specialitásként fogyasztanak, vagy a franciák gyönyörű süteménye, a Charlotte torta.
Tojás, liszt, cukor. Sokan sütőport is tesznek bele, de a cukrászok ezt kihagyják. A liszt is nagyon fontos, de a piskóta lelke a tojás. Nem is tudják, milyen szerencsések azok, akik a tyúkólból a tyúkanyók alól veszik ki a még meleg tojásokat. A kevésbé szerencséseseket arra biztatnánk, hogy nézzék meg a boltban a tojás jelölését. A hosszú számsor első száma jelöli az úgynevezett. állattartási módot. (0=ökológia tartás, 1=szabadtartás, 2=alternatív tartás, 3=ketreces tartás.) A szupermarketekben általában kapható kettes nem sokkal drágább, mint a hármas, inkább ilyet vegyünk, de ha a pénztárcánk bírja, válasszuk az öko tojást.
Ahány tojás, annyi evőkanál kristálycukor és ugyanennyi evőkanál liszt. Gyengébbek kedvéért: 6 tojáshoz 6 evőkanál cukor és 6 evőkanál liszt. Ha kakaós piskótát csinálunk: 6 tojás, 6 evőkanál cukor, 4 evőkanál liszt, 2 evőkanál kakaó. A kakaót darált dióval is helyettesíthetjük.
A tojásokat szétválasztjuk. A legtöbben így csinálják de felüthetjük a tenyerünkbe, és hagyhatjuk, hogy az ujjaink között kifolyjon a fehérje.
A sárgát habosra keverjük a cukorral. A fehérjéből kemény habot verünk egy csipet sóval. A habot és a cukros sárgát lazán összekeverjük, és hozzászitáljuk a lisztet.
Sütőpapírral bélelt tortaformába vagy tálba öntve 180 fokon megsütjük. A 8 tojásos piskóta kb. 30 perc alatt lesz kész. A kevesebb tojásból készült piskótáknak 15-20 perc elég. Az alap piskótatésztán kívül van még vizes, vizes sütőporos, vajas piskóta variáció is, sőt sokan kefirrel készítik, és hamis piskótának hívják.
• A tojásfehérjés tál nem teljesen száraz, zsírmentes.
• A fehérje és a sárgája nincs pontosan szétválasztva, sárga darab marad a fehérjében.
• A sütőajtót túl korán nyitjuk ki.
• A tojásfehérjét túl keményre verjük. Ha kőkemény, széttörik, mikor összekeverjük a többi hozzávalóval.
• Ha a lisztet szitáljuk, könnyebb lesz a piskóta.
• A sárgát nem elég csak elkeverni a cukorral. Legyen habos.
• Ne cseréljük a kristálycukrot porcukorra.
• Vannak, akik szerint a tökéletes piskóta titka a hideg alapanyag, ők a tojást, a lisztet, a cukrot, de még a keverőtálat is hűtőbe teszik.
• Mielőtt kifordítjuk a sütőtálból, szórjuk be egy kis porcukorral a rácsot vagy a sütőpapírt, így biztosan nem ragad rá.
A mi kedvencünk a piskótatekercs. Ennek titka, hogy melegen ki kell borítani a tésztát egy liszttel megszórt konyharuhára, feltekerni, majd ha kihűlt, újra kinyitni, és ekkor megkenni lekvárral vagy tetszőleges töltelékkel.
Jó piskótázást kívánunk!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.