Spenótfőzelék fokhagymásan recept
Spenótfőzelék fokhagymásan
Csokis muffin  recept
Csokis muffin
Mézeskalácsos kuglóf recept
Mézeskalácsos kuglóf
Klasszikus paprikás krumpli lecsókolbásszal recept
Klasszikus paprikás krumpli lecsókolbásszal
Aranygaluska vaníliasodóval  recept
Aranygaluska vaníliasodóval
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük recept
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük
Mézes-mustáros csirkemell recept
Mézes-mustáros csirkemell
Túróval töltött zsemle recept
Túróval töltött zsemle
Amerikai káposztasaláta (Coleslaw) recept
Amerikai káposztasaláta (Coleslaw)
Pozsonyi kifli recept
Pozsonyi kifli
Kozáksapka recept
Kozáksapka
Párolt lila káposzta  recept
Párolt lila káposzta
A legfinomabb sütőtökkrémleves recept
A legfinomabb sütőtökkrémleves
Holstein szelet recept
Holstein szelet
Retró kókuszkocka recept
Retró kókuszkocka
Almás álom, ahogy Gáspár Bea készíti recept
Almás álom, ahogy Gáspár Bea készíti
Paradicsomos lencseleves recept
Paradicsomos lencseleves
Hagyományos kókuszkocka recept
Hagyományos kókuszkocka
Tartármártás házi majonézből recept
Tartármártás házi majonézből
Hagyományos tejes kifli  recept
Hagyományos tejes kifli
Desszert

Tarte Tatin, a fordított almatorta

A Tarte Tatin népszerűségét mi sem mutatja jobban, minthogy az eredetileg almával tálalt finomságnak ma már számtalan gyümölcsös, sőt zöldséges változata is gyakran szerepel étlapokon, szakácskönyvekben és persze kerül a tányérokra.

Mint minden valós személyhez köthető fogás, a Tarte Tatin (ejtsd: tart taten) is szinte mesébe illő legendával büszkélkedhet, amelynek igazi és anekdotikus elemei olyannyira összekeveredtek az idők során, hogy nehéz is kibogozni, melyik régebbi: a recept vagy a sütemény?

Konyhai bakinak köszönhető a tarte tatin? (Shutterstock)
Konyhai bakinak köszönhető a tarte tatin? (Shutterstock)

A fordított almatorta legendája

Történt egyszer, hogy az 1800-as évek közepén a közép-franciaországi Lemotte-Beuvron településen állt egy családi szálloda – ma is megvan, működik. Az akkori tulajdonost Jean Tatinnek hívták. Az ő halála után két lánya, az idősebb Stéphanie (1838-1917), valamint a fiatalabb Caroline (1847-1911) örökölte a családi vállalkozást. A kedvességéről, valamint üzleti érzékéről is híres Caroline rövid idő alatt szert tett a „Sologne kis hercegnője” névre, amely jelezte, hogy régió-szerte köztiszteletben állt. Nővére, Stéphanie vitte a szálloda konyháját, éjjel-nappal dolgozott, hogy vendégeinek finomabbnál finomabb fogásokat tálaljon. Stephanie specialitása a karamellizált almatorta volt.

Az egyik közkeletű történet szerint 1898-at írtak, mikor is egy nap különösen sok dolga akadt Stéphanie-nak, a híres almatortát pedig már nagyon várták a vendégek. A nagy sietségben azonban elfelejtett tésztaréteget tenni a torta alá. Amikor észrevette, hogy hiányzik, gyorsan összeállította az omlós tésztát, gyorsan ráillesztette a már karamellizált alma tetejére, és visszatette a sütőbe, amíg aranyszínt nem kapott a tésztafedél. Ha pedig már fordítva sikerült a sütőbe rakni, a kész tortát a sütőedényből tálra fordítva tálalta. Ezzel megszületett a híres fordított torta, a Tarte Tatin.

Körtével is készíthetjük, ezzel is nagyon finom ez a sütemény (Shutterstock)
Körtével is készíthetjük, ezzel is nagyon finom ez a sütemény (Shutterstock)

Konyhai bakinak köszönhetjük?

Egy másik változat nem elfeledett tésztaréteget említ, hanem a sietség következtében túlságosan világosra sült tésztát, amely a felszolgálást megelőző pillanatban lecsúszott az almarétegről, gyorsan visszavitték hát a desszertet a konyhába, és Stéphanie készített helyette gyorsan egy másikat, majd a már ropogósra sült tésztával lefelé kifordította, és úgy tálalta.

Olyan variáció is elterjedt, amely arról számol be, hogy a híres almatorta a nagy kapkodásban még a konyhában földre pottyant, ezért gyorsan meg kellett fordítani, így az almaréteg került a forma aljára, és erre jött a tésztaréteg. A legendák mindig tartalmaznak valóságos és színes elemeket. Ezeket a történeteket is érdemes némi fenntartással kezelni.

A gasztronómiai szakirodalom már korábbról említést tesz Franciaországban sok helyen elterjedt almával, illetve körtével készült karamellizált tortáról. Az azonban vitathatatlan, hogy a nevezett almatorta titkos receptjét a Tatin-nővérek őrizték.

Először 1926-ban (a nővérek halála után) jelent meg a híres francia ételkritikus, Maurice-Edmond Sailland (ismert álnevén: Curnonsky) francia régiók receptjeit közreadó könyvében a „La Tarte des Desmoiselles Tatin” (’a Tatin kisasszonyok tortája’) receptje. Ekkortól illetik a ma is közismert névvel, és került fel hamarosan a híres párizsi étterem, a Maxim’s étlapjára, s kezdődött világra szóló karrierje.

Hogy Curnonsky az eredeti titkos receptet megtudakolta-e korábban a Tatin-nővérek valamelyikétől, vagy saját kútfőből merített, máig bizonytalan.

Más helyen az eredeti recept közreadójaként egy másik név és dátum: Paul Besnard szerepel, aki már 1921-ben feltárta volna a titkot, és közreadta volna a receptet. Bárhogy is történt, mindkét közlés a nővérek halála után történt, a torta pedig a világ szinte minden részén közkedvelt lett.

A lédús szilva nagyon különlegessé teszi (Shutterstock)
A lédús szilva nagyon különlegessé teszi (Shutterstock)

Az eredeti tarte tatin recept

A hitelesnek tartott Tarte Tatin receptje ma már nem titok. Szabad fordításban nagyjából így hangzik:

„Végy egy 6 cm mély vastag, kerek rézedényt. Alaposan kend ki a belsejét vajjal, majd szórd meg jó 1 cm vastagon porcukorral. Aztán rakosgass rá egy rétegben negyedekbe vágott almát vagy körtét. A gyümölcsre is kanalazz vajat és cukrot. Majd az egészet fedd be pengőnyi pénzérme vékonyra nyújtott omlós-vajas tésztával. Tedd a tortát szénnel jól felfűtött sütőbe, és erős tűzön süsd 20-25 percig. (…) Akkor készült el, ha a gyümölcs aranyszínű, a cukor pedig karamellizálódott. Vedd ki a sütőből. Tégy a torta tetejére egy akkora tányért, amely teljesen befedi, és gyors mozdulattal fordítsd ki a sütőformából. Tálald azon melegében!”

A sütőedény, amelyet a Tatin kisasszonyok is használtak, minden valószínűség szerint egy olyan 6 cm mély, ónbevonatos réz tortasütő lehetett, amelynek nem csupán alja, de rázárható fedele is volt. Az edény Franciaországban four de campagne néven ismert.

Sőt, sósan, paradicsommal is készíthető, így akár reggelire is kiváló étel lehet (Shutterstock)
Sőt, sósan, paradicsommal is készíthető, így akár reggelire is kiváló étel lehet (Shutterstock)

Tarte Tatin változatok

A nagyjából 24 cm átmérőjű tortához 1 kg-t használtak a nővérek egykor a környék kemény húsú almáiból, a Reine des Reinettes, valamint a Calville típusból. Az idők során természetesen ez is változott. Ma már majd’ mindenütt előnyben részesítik a kemény húsú, savanykás granny smith, valamint gála almákat.

A tészta pedig éppúgy lehet készen vásárolt vajas leveles tészta, ha szorít az idő, mint házi készítésű omlós-vajas tészta. Az eljárás is módosult, a töltelék összetevői pedig szinte a készítő kreativitása szerint változhatnak. Mivel az alaptészta nem tartalmaz sem sót, sem cukrot, a végeredmény lehet édes és sós egyaránt. Nagyon finom, ha az almagerezdek közé diót is rejtünk.

Diós-almás Tarte Tatin

A tésztához:

  • 10 dkg hideg vaj
  • 1 tojássárgája
  • 18 dkg finomliszt
  • 1 csipet só
  • 1-2 evőkanál jéghideg víz

A töltelékhez:

  • 75 dkg kemény húsú alma
  • 10 dkg dióbél
  • 10 dkg vaj
  • 15 dkg kristálycukor

Elkészítés:

  1. A lisztet mély tálba szitáljuk, a vajat nagylyukú reszelőn lereszeljük. A liszttel elmorzsoljuk, majd hozzáadjuk a tojássárgáját és 1 evőkanál vizet. Gyors mozdulatokkal tésztává dolgozzuk, ha szükséges, kevés vizet még adunk hozzá – könnyen nyújtható tésztát kell kapnunk. Frissen tartó fóliába csomagolva 30-45 percig pihentetjük a hűtőszekrényben.
  2. Közben 10 dkg vajat felolvasztunk egy olyan mély serpenyőben, amelyet aztán majd a sütőbe is betehetünk (a műanyag nyelűeket érdemes félretenni!). A már felolvadt vajhoz adjuk a 15 dkg cukrot (ha nagyon savanyú almával dolgozunk, lehet 2-3 dkg-mal többet is). Folyamatos keverés mellett aranyszínűre karamellizáljuk. Hűlni hagyjuk.
  3. Az almákat meghámozzuk, magházukat eltávolítjuk, negyedekbe vágjuk. A diót szintén negyedekbe. A széléről kezdve körkörösen a már kihűlt karamellre rakosgatjuk az almákat úgy, hogy az almák között maradt helyet dióval egészítjük ki. Helyezzük vissza a serpenyőt a tűzhelyre, közepes lángon kezdjük melegíteni, hogy az almák nedvességtartalmának egy része eltávozzon, a gyümölcs is kissé karamellizálódjon. Ehhez nagyjából 12-15 percre lesz szükség. Félrehúzzuk a tűzhelyről, hűlni hagyjuk.
  4. A sütőt 190 fokra előmelegítjük. A tésztát enyhén lisztezett felületen nyújtsuk 2-3 mm vastag körré, amelynek átmérője nagyobb, mint az almás-diós serpenyőé. Nyújtófa segítségével fedjük be az almákat a tésztával. A széleit is nyomkodjuk bele a serpenyőbe, hogy sütés közben az értékes aromák és a keletkező nedvesség is benne maradjon.
  5. 22-25 perc alatt süssük világosra.
  6. Még melegen fogjunk egy tányért, amelyet a tésztára illesztünk, majd gyors mozdulattal borítsuk ki a tortát. Melegen tálaljuk!

Szezontól függően mesés fordított tortákat süthetünk többek között körtéből, szilvából, sárgabarackból. A rostos, nem túl nagy víztartalmú gyümölcsök ideálisak ehhez a desszerthez. Bátran kísérletezzünk akár többféle gyümölcs felhasználásával, vagy mogyoróval, mandulaszeletekkel gazdagítva a desszertet.

A Tarte Tatin zöldséges változatai főételként is tökéletesek. Tavasszal, zöldfűszerekkel, előre megfőzött újkrumpliszeletekkel is nagyon finom, de édesköménnyel, endíviával, paradicsommal, hagymával, sőt akár sülthús-szeletekkel, sajttal is gazdagítható.

Attól sem kell megijedni, ha a karamellizálódott töltelék minden darabját nem sikerül tökéletesen kiborítani: könnyedény visszailleszthetők a már tányérra borított tortára.

Mogyoróhagymás-paradicsomos fordított torta

Hozzávalók:

  • 1 csomag friss leveles tészta (27,5 dkg)
  • 25 dkg mogyoróhagyma (salotta)
  • 50 dkg húsos paradicsom (pl. lucullus)
  • 20 dkg feta sajt
  • 7 dkg vaj
  • 5 dkg porcukor
  • 1 kis csokor rozmaring
  • ízlés szerint só, frissen őrölt bors

Elkészítés:

  1. A hagymákat tisztítás után hosszában félbevágjuk. A paradicsomok héját kereszt alakban bemetsszük, 2 percre forró vízbe mártjuk, meghámozzuk. Félbevágjuk, a magházát a levével együtt eltávolítjuk (mártásokhoz később felhasználható).
  2. A rozmaring leveleit lehúzzuk a fás szárról, felaprítjuk, félretesszük.
  3. Előkészítünk egy vastag falú, kerek tortaformát.
  4. A vajat egy nagyobb serpenyőben felolvasztjuk, a hagymákat beletesszük mindkét oldalukon sózzuk, borsozzuk. 2-3 perc alatt megpirítjuk, szűrőkanállal tálra szedjük. A vajhoz hozzáadjuk a cukrot, aranyszínűre karamellizáljuk. Azon nyomban a tortaformába öntjük (ha kapcsos tortaformával dolgozunk, előzőleg érdemes alufóliával körbetekerni).
  5. A hagyma és paradicsomszeleteket váltakozva a karamellre helyezzük, enyhén sózzuk, ha szükséges (a feta sótartalmát vegyük figyelembe!), meghintjük a felaprított rozmaringgal. Rámorzsoljuk a sós sajtot. A sütőt 175 fokra előmelegítjük.
  6. A tésztát enyhén lisztezett felületen kissé kinyújtjuk, a tortaforma átmérőjénél 1-2 cm-rel nagyobb körlapot vágunk belőle. Befedjük a zöldségeket és a sajtot, a kilógó részeket is behajtogatjuk, enyhén rányomkodjuk.
  7. 35-40 perc alatt világosra sütjük.
  8. A sütőből kivéve 5 percet pihentetjük. Egy tompa kés segítségével, amely nem sérti fel a tortaformát, kissé meglazítjuk, tányérra borítjuk. Langyosan tálaljuk.

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.