A napfény az egész testünkre és a lelki jóllétünkre is pozitív hatással van, ezért amikor csak tehetjük érdemes a szabadban tartózkodni. Ez persze nem azt jelenti, hogy ész nélkül álldogáljunk a napon a legnagyobb hőségben, de az alacsonyabb UV sugárzásos időszakokban, délelőtt és késő délután, a megfelelő napvédő krémmel felszerelkezve nyugodtan élvezzük ki a friss levegő és a napfény áldásos hatásait. Mégpedig a következőket.
A napfény egyik legnagyobb előnye, hogy elősegíti a D-vitamin termelődését a szervezetben. Amikor az UVB sugarak elérik a bőrünket, kölcsönhatásba lépnek a 7-DHC nevű fehérjével, és D3-vitamint termelnek. A D-vitamin számos fontos biológiai folyamatban szerepet játszik.
Napi 10-15 perc napon töltött idő elegendő ahhoz, hogy kielégítsük a szervezet napi D-vitamin-szükségletét.
A napon töltött idő segíthet a nyugodt alvásban. A szervezet belső óráját, vagyis a cirkadián ritmust ugyanis nagymértékben befolyásolja a napsugárzás, azáltal hogy megemeli a melatonin hormon mértékét a szervezetben. Ennek a hormonnak termelődése szabályozza az alvás-ébrenlét váltakozását. Minél magasabb a melatoninszint, annál mélyebben és nyugodtabban alszunk. A kutatások azt mutatják, hogy a reggeli természetes fény kifejezetten jó hatással van e hormon termelődésére.
Az elegendő napfény csökkentheti néhány krónikus betegség, mint például a cukorbetegség, a szívbetegség és egyes daganatos megbetegedések kialakulásának kockázatát. A témában végzett kutatások kimutatták, hogy ebben elsősorban a D-vitaminnak van nagy szerepe.
A szabadban, különösen a napon töltött idő pozitív hatással lehet a hangulatra. A napfény hatására termelődő boldogsághormon, a szerotonin szabályozza többek között az étvágyat, az alvást és a hangulatunkat is. Alacsony szintjéhez kapcsolódik a depresszió és a szezonális affektív zavar kialakulása, amelyek a téli napsütéses órák számának csökkenésével egyre gyakoribbak.
Ha napközben kimerültnek és energiahiányosnak érezzük magunkat, érdemes egy kis szünetet tartani, és kimenni a szabadba, a napfényre. Hatására ugyanis kortozil szabadul fel (a stresszhormon, ami kis mennyiségben jót tesz), amely elősegíti az éberséget.
(Forrás)
Borítókép: Shutterstock
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.