Turisták tízezrei keresnek enyhülést a tenger mellett, ám az idei nyáron tragédiák sora árnyékolja be a pihenést. Különösen Görögországban volt drámai a június, ahol eddig legalább öt turista vesztette életét, miután az extrém melegben sétálni, túrázni indultak. A hőmérő higanyszála gyakran kúszik 40 fok fölé, ami arra késztette a helyi hatóságokat, hogy megrövidítsék az Akropolisz és más ókori nevezetesség látogatási időtartamát, arra kényszerítve a turistákat, hogy a közeli éttermekben, galériákban keressenek menedéket.
A szakemberek szerint ez a nyár felülírja az eddigi nyaralási szokásokat: néhány országban júniustól szeptemberig egyszerűen nem lehet majd túrázni, városnéző programokat szervezni. Európa változó időjárásához az utazási irodáknak is alkalmazkodniuk kell. „A változás már érzékelhető, különösen Nyugat-Európában” – mondta Balogh Melinda turisztikai szakember. „Az idősebb korosztály eddig is inkább tavasszal és ősszel utazott, azonban ma már az április és a május is gyakran hoz hőséget, és egészen októberig számolhatunk a meleggel. A gyerekesek jellemzően nyáron utaznak az iskolai szünet miatt, őket nem igazán érdekli, hogy milyen meleg van, pedig a kicsikre is veszélyt jelent az extrém hőség. Egyre többen választják a nyári időszakban az északi országokat: sokan kelnek útra Skóciába, Norvégiába, Svédországba” – tette hozzá a szakember. Balogh Melinda elmondta, hogy a klímaváltozás utazási szokásokra gyakorolt hatását egyszerűen nem hagyhatják figyelmen kívül az emberek és az turizmusból élők, amikor a jövőbeni utazási célokra koncentrálnak. Addig is meg kell próbálni az adott szituációkból kihozni a legtöbbet. Összegyűjtöttük, mit tehetünk és mire figyeljünk, ha a közeljövőben indulunk Dél-Európa valamelyik országába.
Ha nem tudjuk megváltoztatni az utazásunk dátumát vagy az úti célt, készüljünk úgy, hogy minden nap az időjáráshoz igazítjuk a programokat. Úgy kell megszervezni, hogy az olyan szabadtéri programok, mint a városnézés, túrázás, lehetőleg ne délelőtt 11 és délután 17 óra közötti időre essenek. Ha hőség van, maradjunk a szállodában a medence partján, vagy a tengerparton, árnyékban, napernyő alatt! Napközben el lehet menni légkondicionált autóval vagy tömegközlekedéssel múzeumokba, galériákba, esetleg plázákba vásárolni – vagy csináljuk úgy, ahogy a helyiek, és sziesztázzunk!
Ha az időjárás engedni, és útnak indulunk, tervezzük meg pontosan, hogy hová megyünk és melyik útvonalon és erről tájékoztassuk a szállásadónkat, vagy az otthon maradó családtagokat, barátokat. A görögországi helyi mentőcsapatok arról számoltak be, hogy a turisták gyakran letérnek a kijelölt utakról, és így történnek a balesetek. Semmiképpen ne induljunk útnak egyedül!
Túrázáshoz és városnézéshez is mindig vigyünk magunkkal vizet. Létfontosságú, hogy hidratáltak maradjunk, ehhez akár 3 liter folyadékra is szükség lehet egy melegebb napon. Az alkoholfogyasztást minimálisra kell csökkenti, különösen a szabadtéri tevékenységek előtt és közben, hiszen a fizikai megterhelés, a napsütés fokozza a kiszáradás veszélyét. Segít megőrizni a hidratáltságot, ha sok magas víztartalmú ételt, például gyümölcsöt és zöldséget eszünk, a kis köztes étkezések pedig segítenek fenntartani az energiaszintet.
Bő szabású, világos színű, természetes anyagokból készült ruházat segít megvédeni a szervezetet – különösen a bőrünket – a napfénytől és a melegtől. Emellett használjunk mindig fényvédőt, napszemüveget és kalapot is. „Néhány napja láttunk egy külföldi párt, akik kalap nélkül sétáltak egy ösvényen a 41 fokban. Ez ellentmond a józan észnek” – mondta el a múlt héten a helyi sajtónak Dimitris Kalatzis, a görögországi szamoszi mentőcsapat vezetője. Az esernyő árnyékot is nyújthat, míg a strandkendő takaróként, piknik takaróként is használható, vagy vízzel áztatható, hogy enyhítse a hőt.
Sokan nem veszik komolyan a figyelmeztetést, pedig súlyos következményei lehetnek a melegnek. Fontos, hogy ha déli országba utazunk, ismerjük fel a hőguta jeleit. A gyengeség, a szédülés, a fokozott izzadás, a fejfájás, az ingerlékenység, a zavartság, az émelygés, a szapora szívverés mind azt jelezhetik, hogy a szervezetünk nehezen birkózik meg a meleggel. Ha ezeket a tünetek bármelyikével szembesülünk, azonnal keressünk árnyékot és igyunk vizet! Egy zuhanyzás, hideg vizes törülköző ilyenkor életmentő lehet!
A hőhullámokhoz gyakran társulnak erdőtüzek, különösen szeles időben. A száraz meleg és a szél kombinációja nagyon magas erdőtűzkockázatot jelent a görög hatóságok közleménye szerint. Görögországban egyébként 3543 erdőtűz volt január 1. és május 1. között, ami 22 százalékos növekedés a tavalyi 2907 tűzesethez képest – állítja a tűzoltóság, amely nagyon nehéz szezonra készül. Szinte naponta vannak aktív erdőtüzek Görögország-szerte, beleértve a szárazföld és a szigetek lakott területeit is.
Mire vigyázzunk, ha Görögországba utazunk?
(Borítókép: Shutterstock)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.