Elronthatatlan kocsonya  recept
Elronthatatlan kocsonya
Gesztenyés bejgli recept
Gesztenyés bejgli
Mézeskalácsos kuglóf recept
Mézeskalácsos kuglóf
Túróval töltött zsemle recept
Túróval töltött zsemle
Retró kókuszkocka recept
Retró kókuszkocka
Párolt lila káposzta  recept
Párolt lila káposzta
Mézes-mustáros csirkemell recept
Mézes-mustáros csirkemell
Paradicsomos lencseleves recept
Paradicsomos lencseleves
Almás pite - a hagyományos recept recept
Almás pite - a hagyományos recept
Rántott karfiol recept
Rántott karfiol
A legfinomabb sütőtökkrémleves recept
A legfinomabb sütőtökkrémleves
Pozsonyi kifli recept
Pozsonyi kifli
Sárgaborsóleves füstölt hússal recept
Sárgaborsóleves füstölt hússal
Édes bundás kenyér (french toast) recept
Édes bundás kenyér (french toast)
Almás álom, ahogy Gáspár Bea készíti recept
Almás álom, ahogy Gáspár Bea készíti
Hagyományos kókuszkocka recept
Hagyományos kókuszkocka
Hagyományos tejes kifli  recept
Hagyományos tejes kifli
Amerikai káposztasaláta (Coleslaw) recept
Amerikai káposztasaláta (Coleslaw)
Holstein szelet recept
Holstein szelet
Krémes spenótfőzelék recept
Krémes spenótfőzelék
Egészséges

Európai hőhullám: erre figyelj, ha külföldön nyaralsz

Az elmúlt hetekben egyre több halálos áldozatot követel Európában is a tomboló hőség. A magyar turisták kedvelt úti céljai, mint Görögország, Olaszország és Spanyolország lakói és az odalátogatók is küszködnek a forrósággal. A déli országok egészségügyi hatóságai folyamatosan figyelmeztetik az embereket a kánikula veszélyeire.

Turisták tízezrei keresnek enyhülést a tenger mellett, ám az idei nyáron tragédiák sora árnyékolja be a pihenést. Különösen Görögországban volt drámai a június, ahol eddig legalább öt turista vesztette életét, miután az extrém melegben sétálni, túrázni indultak. A hőmérő higanyszála gyakran kúszik 40 fok fölé, ami arra késztette a helyi hatóságokat, hogy megrövidítsék az Akropolisz és más ókori nevezetesség látogatási időtartamát, arra kényszerítve a turistákat, hogy a közeli éttermekben, galériákban keressenek menedéket.

A hőmérő higanyszála egyre feljebb emelkedik / Fotó: Shutterstock
A hőmérő higanyszála egyre feljebb emelkedik / Fotó: Shutterstock

Változtatni kell az utazási szokásokon

A szakemberek szerint ez a nyár felülírja az eddigi nyaralási szokásokat: néhány országban júniustól szeptemberig egyszerűen nem lehet majd túrázni, városnéző programokat szervezni. Európa változó időjárásához az utazási irodáknak is alkalmazkodniuk kell. „A változás már érzékelhető, különösen Nyugat-Európában” – mondta Balogh Melinda turisztikai szakember. „Az idősebb korosztály eddig is inkább tavasszal és ősszel utazott, azonban ma már az április és a május is gyakran hoz hőséget, és egészen októberig számolhatunk a meleggel. A gyerekesek jellemzően nyáron utaznak az iskolai szünet miatt, őket nem igazán érdekli, hogy milyen meleg van, pedig a kicsikre is veszélyt jelent az extrém hőség. Egyre többen választják a nyári időszakban az északi országokat: sokan kelnek útra Skóciába, Norvégiába, Svédországba” – tette hozzá a szakember. Balogh Melinda elmondta, hogy a klímaváltozás utazási szokásokra gyakorolt hatását egyszerűen nem hagyhatják figyelmen kívül az emberek és az turizmusból élők, amikor a jövőbeni utazási célokra koncentrálnak. Addig is meg kell próbálni az adott szituációkból kihozni a legtöbbet. Összegyűjtöttük, mit tehetünk és mire figyeljünk, ha a közeljövőben indulunk Dél-Európa valamelyik országába.

A romokon elviselhetetlen a forróság / Fotó: Shutterstock
A romokon elviselhetetlen a forróság / Fotó: Shutterstock
  • Legyünk rugalmasak!

Ha nem tudjuk megváltoztatni az utazásunk dátumát vagy az úti célt, készüljünk úgy, hogy minden nap az időjáráshoz igazítjuk a programokat. Úgy kell megszervezni, hogy az olyan szabadtéri programok, mint a városnézés, túrázás, lehetőleg ne délelőtt 11 és délután 17 óra közötti időre essenek. Ha hőség van, maradjunk a szállodában a medence partján, vagy a tengerparton, árnyékban, napernyő alatt! Napközben el lehet menni légkondicionált autóval vagy tömegközlekedéssel múzeumokba, galériákba, esetleg plázákba vásárolni – vagy csináljuk úgy, ahogy a helyiek, és sziesztázzunk!

  • Tervezzük meg előre a túraútvonalat és a pihenőhelyeket

Ha az időjárás engedni, és útnak indulunk, tervezzük meg pontosan, hogy hová megyünk és melyik útvonalon és erről tájékoztassuk a szállásadónkat, vagy az otthon maradó családtagokat, barátokat. A görögországi helyi mentőcsapatok arról számoltak be, hogy a turisták gyakran letérnek a kijelölt utakról, és így történnek a balesetek. Semmiképpen ne induljunk útnak egyedül!

  • Igyunk kevesebb alkoholt, együnk több gyümölcsöt

Túrázáshoz és városnézéshez is mindig vigyünk magunkkal vizet. Létfontosságú, hogy hidratáltak maradjunk, ehhez akár 3 liter folyadékra is szükség lehet egy melegebb napon. Az alkoholfogyasztást minimálisra kell csökkenti, különösen a szabadtéri tevékenységek előtt és közben, hiszen a fizikai megterhelés, a napsütés fokozza a kiszáradás veszélyét. Segít megőrizni a hidratáltságot, ha sok magas víztartalmú ételt, például gyümölcsöt és zöldséget eszünk, a kis köztes étkezések pedig segítenek fenntartani az energiaszintet.

  • Így öltözzünk a nyári túrákhoz

Bő szabású, világos színű, természetes anyagokból készült ruházat segít megvédeni a szervezetet – különösen a bőrünket – a napfénytől és a melegtől. Emellett használjunk mindig fényvédőt, napszemüveget és kalapot is. „Néhány napja láttunk egy külföldi párt, akik kalap nélkül sétáltak egy ösvényen a 41 fokban. Ez ellentmond a józan észnek” – mondta el a múlt héten a helyi sajtónak Dimitris Kalatzis, a görögországi szamoszi mentőcsapat vezetője. Az esernyő árnyékot is nyújthat, míg a strandkendő takaróként, piknik takaróként is használható, vagy vízzel áztatható, hogy enyhítse a hőt.

Sokan nem veszik komolyan a szakemberek figyelmeztetéseit / Fotó: Shutterstock
Sokan nem veszik komolyan a szakemberek figyelmeztetéseit / Fotó: Shutterstock

A hőguta valós veszély!

Sokan nem veszik komolyan a figyelmeztetést, pedig súlyos következményei lehetnek a melegnek. Fontos, hogy ha déli országba utazunk, ismerjük fel a hőguta jeleit. A gyengeség, a szédülés, a fokozott izzadás, a fejfájás, az ingerlékenység, a zavartság, az émelygés, a szapora szívverés mind azt jelezhetik, hogy a szervezetünk nehezen birkózik meg a meleggel. Ha ezeket a tünetek bármelyikével szembesülünk, azonnal keressünk árnyékot és igyunk vizet! Egy zuhanyzás, hideg vizes törülköző ilyenkor életmentő lehet!

Kánikula és erdőtüzek Görögországban

A hőhullámokhoz gyakran társulnak erdőtüzek, különösen szeles időben. A száraz meleg és a szél kombinációja nagyon magas erdőtűzkockázatot jelent a görög hatóságok közleménye szerint. Görögországban egyébként 3543 erdőtűz volt január 1. és május 1. között, ami 22 százalékos növekedés a tavalyi 2907 tűzesethez képest – állítja a tűzoltóság, amely nagyon nehéz szezonra készül. Szinte naponta vannak aktív erdőtüzek Görögország-szerte, beleértve a szárazföld és a szigetek lakott területeit is.

Mire vigyázzunk, ha Görögországba utazunk?

  • Soha ne dobjuk el az égő csikket a természetben! Görögországban az erdőtűz okozását akkor is bűncselekménynek tekintik, ha nem szándékos!
  • Ha erdőtüzet látunk, hívjuk a 112-es segélyhívót!
  • Telefonunkon engedélyezzük a „Vészhelyzeti riasztások” opciót, hogy megkapjuk a görög kormány vészhelyzeti riasztásait.

(Borítókép: Shutterstock)

Hűsítő recepteket itt találsz>>>

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.