Napjainkban kísérletezés helyett fejlett diagnosztikai eszközök és eljárások segítik a betegek problémáinak feltérképezését, valamint a gyógyítást, mégis érdekes tény, hogy a történelem során élelmiszereket is bevetettek a gyógyítók, hogy azonosíthassák és jobban megérthessék az egészségügyi panaszokat. A fagylaltot például már Hippokratész, görög orvos is testi-lelki gyógyírként javasolta betegeinek. Nézzük, milyen tünetek csillapításra és mely betegségek diagnosztizálására használták a jeges finomságot.
Ismerjük és alkalmazzuk a szakemberek szerint is hatásos módszert, vagyis a mandulaműtét utáni, kizárólag tejmentes fagylalt fogyasztását. A hűsítő hatás ugyanis segíti a felépülést és sebgyógyulást. Ez a metódus a régi időkben is népszerű volt, hiszen a hidegről már akkor is sejtették, hogy enyhíti a fájdalmat és csökkenti a duzzanatot. Ráadásul a fagyi még praktikus eleség is a nyelést megnehezítő beavatkozás után.
Hűssége miatt gyakran alkalmazták a fagylaltot gyulladáscsökkentőként és fájdalomcsillapítóként, mert rájöttek, a hideg hatására összehúzódnak az erek, ezzel lelassul a véráramlás. Emellett gyakori volt, hogy az orvosok azért adtak fagylaltot a betegeknek, hogy megfigyelhessék a torok és a mandula reakcióját. Ha viszonylag hamar enyhültek a tünetek, az azt jelezte, hogy gyulladás áll a háttérben.
A fagylalt tej- és cukortartalma sokaknak okoz kellemetlenséget puffadás, hasfájás, görcs, hasmenés formájában, erre pedig már a régmúltban is figyelmet fordítottak, hogy minél több panasz eredetét kideríthessék. Azt is vizsgálták, hogy a hideg hogyan befolyásolja a gyomrot, például mutatkozik-e gyomorérzékenység.
Szintén a szervezet visszajelzését figyelték a különféle gyógyászok a jelentős tejet tartalmazó desszert elfogyasztása után. Ha puffadást, hasfáját, hasmenést tapasztaltak, az laktózintoleranciát, azaz tejcukor-érzékenységet is jelezhetett, vagyis, hogy a páciens szervezete nem képes lebontani a laktózt. Habár a kórt csak a modern világban írták le, az orvostársadalmat mindig is foglalkoztatták a témával kapcsolatos összefüggések.
A cukor is előidézhet panaszokat az emésztési folyamatok során, az édesítőt ezért hajdanán vizsgálati célzattal is használták az orvosok, akik különböző reakciókat figyeltek a pácienseknél az édes étel elfogyasztása után, hogy kiderítsék, valóban a cukorra való érzékenység okozza-e a tüneteket.
Hűtsük le magunkat!
A fagyi nemcsak az édesség iránti vágyainkat elégíti ki, de nyugtat is azáltal, hogy lehűti a testünket, és még jókedvre is derít. Számos agyra irányuló kutatás alátámasztotta már, hogy egy finom fagylalt elfogyasztása olyan hatással van az elmére, mintha relaxációt végeztünk volna, vagy egy számunkra kedves hobbival foglalatoskodtunk volna. Mindez azért van így, mert a tejben található fehérjealkotó aminosavakból, főként a triptofánból az emésztés során olyan kémiai hírvivő anyagok keletkeznek, melyek többek között a hangulatot és az érzelmeket is szabályozzák az idegrendszerben. A legismertebb ilyen a szerotonin, vagyis a köznyelvben ismert egyik boldogsághormon.
(Borítókép: Shutterstock)
Ajánljuk még:
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.