Ha a gyomortartalom fekvő helyzetben visszajut a nyelőcsőbe, irritálja annak nyálkahártyáját. Az ennek hatására fellépő gyulladást éli meg a beteg gyomorégésként. Ezt hívják ún. refluxbetegségnek.
Hátterében számos más kór is állhat, például: nyálkahártya-gyulladás, rekeszsérv, helicobacter-fertőzés, fekély, illetve daganat. A valódi okot 100%-os bizonyossággal csak gyomortükrözéssel lehet kideríteni. Hiszen ilyenkor az orvos egy műszer segítségével belenéz a gyomorba, és szabad szemmel látja az azon lévő esetleges elváltozásokat, sőt, egyúttal szövetmintát is vehet. Bár a kilégzett levegő vizsgálatával ellenőrizhető a helicobacter pylori túlzott jelenléte, röntgennel feltérképezhető az esetleges fekély, a sejtszinti eltérés kimutatására ezek a módszerek nem alkalmasak, és az elváltozások megítélése is szubjektív.
Sokan azonban félnek a gyomortükrözéstől, ezért elodázzák a vizsgálatot. Pedig a megfelelő érzéstelenítéssel, egy jó szakember fájdalommentesen végzi el a vizsgálatot.
A betegséggel együtt járó gyomorégést és puffadást a gyógyszeres kezelés mellett diétával lehet a legjobban kezelni. Ilyenkor olyan pépesített élelmiszereket kell fogyasztani, amelynek szinte már csak felszívódnia kell, vagyis a gyomor nyálkahártyája az emésztésre fordított energiát önmaga gyógyítására fordíthatja. Emellett kerülni kell az erős fűszerek és a zsír használatát, nem szabad alkoholt inni és dohányozni. 4-5 naponként lehet bővíteni az étrendet, majd 10-12 nap múlva vissza lehet térni a normál táplálkozáshoz.
A refluxbetegség gyógyítható, de az életmód és a táplálkozás teljes megváltoztatására van szükség ahhoz, hogy a panaszok ne forduljanak elő ismét. Az előbbiekben említetten túl kerülda savas ételeket, mint a grépfrút, narancs, paradicsom vagy az ecet, illetve a koffeintartalmú italokat. Egyél lassan és naponta inkább többször, kevesebbet étkezz! Lefekvés előtt 2-3 órával fogyaszd el a vacsorát! Amennyire lehetséges, kerüld a stresszt is, hiszen az idegeskedés szintén ront a panaszokon
A helicobacter pylori egy velünk együtt élő baktérium. Szükség van rá a bélcsatorna egyensúlyának kialakításához. Ha azonban kórosan elszaporodik, az már panaszokat okozhat. A betegség megfelelő gyógyszerekkel kezelhető, amennyiben ez elmarad, akkor jön létre az ún. rövid nyelőcső, amely már súlyos, a rákot megelőző állapotot okoz.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.