Hajunkra, bőrünkre és körmeinkre hajlamosak vagyunk egyfajta külső kiegészítőként tekinteni, pedig ezeknek a szerveknek is szükségük van a tápanyagokra, melyeket mi magunk a megfelelő étrenddel biztosíthatunk számukra. Általánosságban elmondható, hogy a sovány fehérje, a zöldségben gazdag, növényi alapú ételek, illetve a diófélékben és az avokádóban található egészséges zsírok vannak a legpozitívabb hatással ezen szervek egészségére. Ennek fényében nézzük, milyen konkrét élelmiszereket hívhatunk segítségül, ha a természetes hajnövekedést szeretnénk serkenteni.
A zsírban oldódó vitaminok, a B-vitaminok több fajtája, valamint az ómega-3 zsírsavakban és vasban gazdag étrend segít leginkább a haj egészségének megőrzésében. A bőrgyógyászok által végzett kutatások eredményei azt mutatják, hogy ezen tápanyagok rendszeres bevitele sok esetben még a hajhullás tüneteit is javítja, és fordítva: a fehérjében, vitaminokban és ásványi anyagokban, valamint zsírsavakban szegény étrend hajhulláshoz vezethet.
A tengeri halakban rengeteg ómega-3 zsírsav található. Az esszenciális zsírsavakban gazdag étrend javítja a haj sűrűségét, és csökkentheti az elhalt szőrszálak (úgynevezett telogének) mennyiségét a fejbőrben. A tonhal és a makréla is remek alapanyagok.
A dió, a mandula, a kesudió és a pisztácia egyaránt sok vitamint és ásványi anyagot tartalmaz, amelyek segíthetnek elkerülni a tápanyaghiányból adódó hajhullást. A pisztácia különösen gazdag biotinban, amely az erős és egészséges haj megőrzésében játszott szerepéről ismert. Emellett gazdag antioxidánsokban, ami segíthet megvédeni a hajhagymákat az oxidatív stressztől.
A tojás az egyik legjobb szuperélelmiszer. Szintén gazdag B-vitaminokban, különösen biotinban. Bőrgyógyászati kutatások kimutatták, hogy a biotin segít a hajhullás kezelésében.
A bab és a lencse kiváló forrásai a haj számára esszenciális tápanyagoknak, például a cinknek, vasnak, biotinnak és folsavnak. Emellett kitűnő növényi fehérjeforrások, gazdagok keratinban, ami köztudottan a haj egyik legfontosabb alkotóeleme.
A zöld levelek tele vannak A-vitaminnal, amik segítik a haj egészséges állapotát. A túlzott A-vitamin-bevitel azonban hajhulláshoz is vezethet, ezért a táplálékkiegészítők formájában bevitt A-vitamin mennyiségére érdemes figyelni. A spenót ezenkívül kiváló vasforrás, amelynek a hiánya összefüggésbe hozható a gyenge, erőtlen hajszerkezettel és a hajhullással, különösen a nők esetében.
A narancssárga gumók rengeteg béta-karotint tartalmaznak, amelyet a szervezet A-vitaminná alakít. Így természetes forrásból, a túlfogyasztás veszélye nélkül juttathatjuk be a szervezetünkbe ezt a haj egészségét támogató vitamint.
A lenmag, a chiamag, a napraforgómag és a tökmag egyaránt tartalmaz a haj egészségéhez szükséges tápanyagokat, például E-vitamint, cinket és szelént.
A joghurt tele van fehérjével, probiotikumokkal és más hasznos tápanyagokkal, amiket a szervezet egésze hasznosítani tud. B5-vitamint is tartalmaz, ami elősegíti a szőrtüszők növekedését.
A paprika az egyik legjobb forrása a C-vitaminnak, amit nem véletlenül használnak a szépségiparban is előszeretettel. A C-vitamin nélkülözhetetlen a vas felszívódásához, ezáltal segíthet a vashiányhoz kapcsolódó hajhullás megelőzésében és kezelésében. A többi C-vitaminban gazdag zöldség és gyümölcs, például a citrusok vagy a brokkoli, karfiol is jót tesznek a haj egészségének.
A felsorolt élelmiszerekben rejlő értékes tápanyagok nem csak a haj egészséges állapotának megőrzésében segítenek. Mivel csökkentik a gyulladásokat a szervezetben, az általános egészségünk szempontjából is fontosak lehetnek. Ezért is érdemes beiktatni őket a mindennapi táplálkozásunkba.
(Forrás: Women's Health)
(Kiemelt kép forrása: Shutterstock)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.