Klasszikus stíriai metélt  recept
Klasszikus stíriai metélt
Paprikás csirke recept
Paprikás csirke
Minestrone recept
Minestrone
Legényfogó leves recept
Legényfogó leves
Mézes-mustáros csirkemell recept
Mézes-mustáros csirkemell
A legjobb palacsintatészta recept
A legjobb palacsintatészta
Gőzgombóc vaníliasodóval és mákkal recept
Gőzgombóc vaníliasodóval és mákkal
Kapros tökfőzelék virslivel recept
Kapros tökfőzelék virslivel
Madártejszelet recept
Madártejszelet
Sárgaborsóleves füstölt hússal recept
Sárgaborsóleves füstölt hússal
Klasszikus kelkáposzta-főzelék recept
Klasszikus kelkáposzta-főzelék
Csörögefánk recept
Csörögefánk
Joghurtos kanalas fánk recept
Joghurtos kanalas fánk
Egyszerű pizzatészta recept
Egyszerű pizzatészta
Rakott zöldbab darált hússal recept
Rakott zöldbab darált hússal
Finomfőzelék recept
Finomfőzelék
Almás pite - a hagyományos recept recept
Almás pite - a hagyományos recept
Tápiókapuding erdei gyümölcsökkel  recept
Tápiókapuding erdei gyümölcsökkel
Mákos guba  recept
Mákos guba
Egyszerű rakott kel recept
Egyszerű rakott kel
Egészséges

Tehéntej, gabonatej vagy magtej: most akkor melyiket igyuk?

mandulatej
Fogyókúra, érzékenység vagy vegán étrend egyaránt magyarázhatja, miért kérnek egyre nagyobb helyet maguknak a különböző növényi tejek az üzletek polcain, és miért döntenek sokan úgy, hogy szakítanak a jó öreg tehéntejjel. Ezért összegyűjtöttük, mit érdemes tudni a tejekről és a legismertebb tejhelyettesítőkről.
A tehéntej

Még a szakemberek is vitáznak arról, hogy a tej "élet, erő, egészség" vagy pedig árt a szervezetnek. Az biztos, hogy rengeteg hasznos tápanyag van benne, ami miatt a legtöbb dietetikus kifejezetten javasolja a napi 1-2 pohár tej vagy az ezzel egyenértékű tejtermék fogyasztását. Napi kalciumszükségletünk 800 mg körül van, aminek egy 3 dl-es pohár tej nagyjából a harmadát fedezi. És bár kalciumot sok más élelmiszer is tartalmaz, a tej azért is az egyik legalkalmasabb kalciumforrás, mert ebben a formában a szervezet nagyon könnyen hasznosítani tudja. A kalcium bevitelét ugyanis a laktóz, a fehérje, és a D-vitamin is segítik, amelyek mind megtalálhatóak a tejben.

A 3 LEGEGÉSZSÉGESEBB TEJTERMÉK A VILÁGON >>>

A tejfehérje az egyik legideálisabb aminosavforrás. Kétféle fehérjetípus található bennne, a kazein és a tejsavó, mindkettő igen népszerű a sportolók körében, mivel segítenek a sovány izomtömeg építésében és javítják az anyagcserefolyamatokat, így fogyókúra közben is gátolják az izmok lebomlását. A tej energiatartalma viszonylag magas, 1,5%- os tej esetében 1 deciliteré 44 kcal körül van. (A 2,8 %-os tejé 56, míg a 3,5 %-osé 62 kcal/100g)

MUSZÁJ MEGVENNI AZ EREDETIT? ITT A NAGY TEJSZELETTESZT! >>>

Sokan nehezen emésztik meg a tejet, aminek az az oka, hogy felnőttkorban a tej megemésztésének képességével mindössze az emberiség csupán 35 százaléka rendelkezik. A többiek esetében, - akik nem tudják előállítani a laktáz nevű enzimet - a tej emésztetlenül jut a vastagbélbe, ahol a bélbaktériumok dolgozzák fel puffadást, hascsikarást okozva.

Fontos: a laktózérzékenység nem azonos a tejallergiával, ami a tejben lévő fehérje iránti intoleranciát jelenti. Aki a tejfehérjére allergiás, annak sajnos a ma már nagy választékban kapható laktózmentes termékek sem jelentenek megoldást.

AZ 5 LEGJOBB TEJES DESSZERT, AMIT EL KELL KÉSZÍTENED! >>>

Gabonatejek

Ezek az egyébként otthon is egyszerűen elkészíthető italok az illető gabonaféle turmixolásával, és víz hozzáadásával készülnek. Ehhez jön a hozzáadott édesítőszer vagy cukor, só, vitaminok és ásványi anyagok, valamint esetenként növényi olaj. A legelső és legelterjedtebb gabonatej a szójatej volt, ami magas fehérjetartalma miatt az egyik legalkalmasabb tejpótló, ráadásul vasban is gazdag. A kávémániásoknak külön öröm, hogy a szójatejből lehetséges tejhabot készíteni a capuccinóhoz, ami nem mondható el sok más növényi tejről. A drogériákban és bioboltokban ma már lehet kapni rizs és zabtejeket is különféle ízesítésekben. Ezek általában magas rosttartalommal bírnak, ami jó az emésztésnek, viszont önmagukban kevés kalciumot tartalmaznak, ezért utólag dúsítják őket vitaminokkal és ásványi anyagokkal.

NE VEGYÉL BOLTIT! KÉSZÍTS KÓKUSZTEJET EGYSZERŰEN, HÁZILAG - VIDEÓ >>>

Otthon készíthetünk magunknak köles vagy tönkölyitalt is, ezek magas E- és B-vitamin tartalmuk miatt hasznosak. Mind a gabona, mind a magtejek esetében arra érdemes odafigyelni, hogy lehetőleg a hozzáadott cukor nélküli változatot vegyünk.

A NAGY TEJFÖLTESZT! 3 TERMÉK IS VERI A MEZŐNYT >>>

Magtejek

A tejhelyettesítő italok másik kedvelt típusai a magtejek. Ezek valamilyen olajos mag őrleményéből, víz és cukor hozzáadásával készülnek. A leggyakoribbak a mandulából, mogyoróból vagy kesudióból készült tejek. Ezek ásványianyag és D-vitamin tartalma magasabb, mint a gabonatejeké, és a bennük található zsírok összetétele is kedvezőbb, annak ellenére, hogy a nevüket adó magot jellemzően nem túl nagy mennyiségben tartalmazzák.

Egy liter mandulatej mandulatartalma a legtöbb típusnál mindössze 2% körüli. Ugyanakkor házilag is elkészíthetőek, még ha nem is olyan egyszerűen, mint a gabonatejek. Szükséges hozzá egy nagy teljesítményű turmixgép, amivel az adott olajos magvat pépesre turmixolhatjuk. Így rajtunk múlik, hogy miből mennyi kerül bele.

ÍGY KÉSZÍTS FINOM, ÉDES, HÁZI RIZSTEJET - VIDEÓ! >>>

ÍGY KÉSZÍTS SZUPEREGÉSZSÉGES ZABTEJET HÁZILAG 50 FORINTBÓL! >>>

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.