A legtöbb vegetáriánus vagy vegán – mindegy, hogy etikai vagy egészségügyi okokból lett „növényevő” – azt állítja, hogy az étrend határozottan pozitív hatással van az egészségére. Azonban ha a kalóriadús, de tápanyagszegény vegán gyorsételek, készételek túlsúlyba kerülnek az étrendben, végül bizonyos tápanyagokból nem jut elegendő a szervezet zavartalan működéséhez. Hogy mely tápanyagok bevitelére figyelj különösen? Máris mutatjuk!
Vegán étrenddel nagyon nehéz elegendő B12-vitamint bevinni, aminek fontos szerepe van a termékenységi folyamatokban, az emésztésében, valamint a sejtek normális növekedésében és fejlődésében. Megfelelő B12-vitamin szint nélkül nehézségek adódhatnak a tanulásban, romlik a memória, alvászavarok léphetnek fel. Ennek a vitaminnak a hiánya nem jelez azonnal, mert a B12-t a szervezet öt évig raktározza; amikor a vérvizsgálat végül kimutatja, akkor már komoly hiányállapotról beszélhetünk. Egyes vegán ételeket, például az élesztőt és gabonaféléket B12-vel dúsítják, de a legbiztonságosabb megoldás az elegendő bevitel biztosítására, ha beszélsz egy szakemberrel, és tanácsait követve pótolod a szükséges mennyiséget. Jó ötlet lehet egy B-komplex vitamin szedése is, mivel a B-vitaminok szinergikusan működnek együtt.
A vashiány nagyon gyakori: nem csak a vegánoknak kell aggódni, hogy nem jut elegendő ebből a fontos ásványi anyagból. Vashiányos vérszegénység akkor fordul elő, ha a szervezet nem tud elegendő hemoglobint termelni. Különösen gyakori az erősen menstruáló és a terhes nők körében.
A spenót, a spirulina, a morel gomba, a lencse, a tökmag, a kelkáposzta és chia mag kiváló vasforrások, de ha szükséges, a kezelőorvosod a laborvizsgálatok után előírja a számodra leginkább megfelel vaskészítményt. Ne feledd, hogy a tea, a kávé és a vörösbor egyaránt gátolhatja a vasfelvételt, míg a C-vitaminban gazdag ételek, köztük sok gyümölcs és zöldség, fokozzák a vas felszívódását.
A fehérje az a makrotápanyag, amelyből a leggyakrabban alakul ki hiányállapot a vegán étrendet követőknél. Mivel az állati eredetű élelmiszerek teljes értékű fehérjeforrást jelentenek, és tartalmazzák az összes esszenciális aminosavat – a tested minden sejtjének építőköveit –, ha nem eszel tojást, tejterméket, csirkét, húst vagy halat, kreatívnak kell lenned a fehérjékkel. Próbálkozhatsz quinoával, dióval, magvakkal, spirulinával, brokkolival, spenóttal, kelkáposztával, lencsével, tempeh-vel és növényi alapú fehérjeporokkal.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.