Kijevi csirkemell rizibizivel
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük
Finomfőzelék
Kapros tökfőzelék virslivel
Babgulyás
Vadas marha
Zsemlegombóc
Hagymás rostélyos
Körömpörkölt csülökkel
A legfinomabb sajtos-tejfölös lángos
Tárkonyos csirkeraguleves
Gőzgombóc vaníliasodóval és mákkal
Rakott zöldbab darált hússal
Klasszikus kuglóf
Sárgaborsóleves füstölt hússal
Farsangi szalagos fánk
Káposztás tészta egyszerűen
Mézes-mustáros csirkemell
Csupacsokis brownie
Klasszikus grízgaluska leves
Bármilyen hihetetlen, akár rágózás miatt is lehet hirtelen veszélyesen sokat fogyni.

Egyre több élelmiszer tartalmaz cukor helyett édesítőszert, melyek közül az egyik leggyakoribb a szorbitol. A szorbitol azonban igen kis mértékben szívódik fel a vékonybélből és emiatt hasmenést okozhat. A British Medical Journal folyóirat legfrissebb számában megjelent közlemény két olyan esetről is beszámolt, mely a cikk címét alátámasztja.

Mindkét beteg krónikus hasmenés, hasi fájdalom és nagymértékű fogyás miatt jelentkezett orvosánál. Bár mindkét esetben igen körültekintő kivizsgálást végeztek, a probléma hátterére mégis a táplálkozási szokások alapos feltárása világított rá: mindkét beteg rengeteg cukormentes rágógumit és édesítőszert fogyasztott.

Az első beteg, egy 21 éves hölgy rágógumi fogyasztással naponta 18-20 g szorbitolt juttatott a szervezetébe (egy rágóban kb. 1,25 g található). A második beteg, egy 46 éves férfi pedig naponta 20 cukormentes rágó és 200 g édesítőszer fogyasztását vallotta be, mely naponta összességében 30 g szorbitol terhelést jelentett. Mindkét beteg esetében a szorbitol azonnali megvonása a panaszok megszűnéséhez és a testsúly, valamint a bélműködés rendeződéséhez vezetett.

Az összetevők fogyasztásából származtatható lehetséges mellékhatásokat általában apró betűvel tüntetik fel a terméken, ezért lehet, hogy sok fogyasztó tényleg nincs tisztában a fogyasztott szorbitol hasmenést fokozó tulajdonságával.

„Bár az extrém mennyiségű szorbitol fogyasztás mellékhatásai jól kifejeződtek az említett két betegen, általánosítani mégis korai, ehhez további nagy esetszámú vizsgálat elvégzése szükséges.” – figyelmeztetett Dr. Juergen Bauditz, a kutatócsoport vezetője.

forrás: Medipress

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.