Az első Föld napján, Denis Hayes amerikai egyetemista kezdeményezésére, 1970. április 22-én 20 millió amerikai emelte fel szavát a természetért. Ez a történelmi jelentőségű esemény az Egyesült Államokban – és az ország határain túl is – fontos változásokat hozott: az USA-ban szigorú törvények születtek
a levegő és a vizek védelmére, új környezetvédő szervezetek alakultak, és több millió ember tért át ökológiailag érzékenyebb életvitelre. Azóta a lelkes diákból az alternatív energiaforrások világhírű szakértője lett, mozgalma pedig mára a világ szinte összes országában elterjedt. Magyarországon 1990 óta rendezik meg a Föld napját.
Klímaváltozás, erdők pusztulása, felmelegedés, elsivatagodás, fajok tömeges kihalása – ez csak néhány olyan fogalom, amelyek felelősen gondolkodó emberként nem hagyhatnak hidegen téged sem. A Greenpeace összeállított egy 30 pontból álló listát, amit a következő 1 hónapban érdemes megtenned. Ha csak néhány sikerül, már elmondhatod, hogy elindultál egy nehéz úton, és csatlakoztál a környezetvédők népes táborához.
Nézzük, mire kell figyelned, ha szeretnél aktívan hozzájárulni ahhoz, hogy bolygónk a jövő nemzedékének is védelmező otthona lehessen!
Ha te sem csomagolod a megvásárolt élelmiszereket műanyag zacskóba, van saját kulacsod, nem kérsz szívószálat az étteremben, máris sokat tettél a műanyagválság ellen. Az egyéni szintű lépések ugyanis többet számítanak, mint gondolnád! Irány, és szerezz be egy vászonzacskót, és amit lehet, szerezz be csomagolásmentesen!
Ha mindenki autóval járna, az nemcsak káoszhoz vezetne, de brutális méretű levegőszennyeződéssel is járna. Az EU-ban az üvegházhatású gázok kibocsátásának több mint negyede a közlekedésből származik, és ez még nem is tartalmazza a motorokat hajtó benzin és a gázolaj előállításából származó kibocsátást. A belső égésű motoros járművek növelik a városok légszennyezettségét, a szennyezett levegő károsítja az emberi egészséget, ez pedig összességében elősegíti a különböző vírusoknak való kitettséget. Ha teheted, autó helyett pattanj bringára, rövidebb távokon gyalogolj, rollerezz és persze használd a közösségi közlekedést.
Az étkezéseddel is sokat tehetsz a klímaváltozás ellen: részesítsd előnyben a kisebb gazdaságokból (lehetőleg hazai, szabadon tartott állatoktól) származó húst és tejterméket, és bátran kísérletezz a növényi alapú táplálkozással. Nem kell bonyolult dolgokra gondolni: mondj nemet a gyorsséttermi hamburgerre, és igent egy finom zöldségfasírtra! Tudtad, hogy a nagyüzemi hús előállítása az erdőirtások egyik legfőbb okozója a világon? Az amazonasi esőerdőt elsősorban azért égetik fel, hogy a megtisztított erdőterületek helyén állatokat legeltessenek vagy takarmánynak használt szóját termesszenek.
Kis odafigyeléssel tényleg csodákra képes az ember, és alakíthatod úgy az életedet, hogy az otthonod valóban energiahatékony legyen. Alap, hogy ne pazarold a vizet: ha fogat mosol, ne folyasd a vizet; zuhanyozz gyorsan; mosogass géppel! Használj energiatakarékos LED-fényforrásokat, energiahatékony háztartási gépeket. A fűtésre is figyelj: ha 1 fokkal csökkented a lakás hőmérsékletet, akkor mintegy 6%-kal kevesebb energiát fogsz a fűtésre fordítani. Gűjtsd szelektíven a szemetet, tájékozódj, mit hova dobj, hogy a hulladék újra legyen hasznosítva, ahelyett, hogy feleslegesen hulladéklerakóra vagy égetőbe kerül.
Soha, semmiből nincs elég és még jobb, legyen az ruha, műszaki cikk vagy bármilyen más használati tárgy. A társadalmi kényszer túlfogyasztásra ösztönöz, ami nyersanyag- és erőforrás-pazarlással, környezetszennyezéssel jár. A gyakorlatban ez nagyon egyszerűen működik: mielőtt új ruhadarabot vásárolnál, gondold át, hogy valóban szükséged van-e rá, vagy a régit meg tudod javítani, esetleg el tudod-e cserélni valakivel egy másik ruhadarabra. A háztartási gépeknek sem kell egyből a szemetesben végezni: nagyon sok minden igenis javítható, csak sokkal egyszerűbb egy újabbat vásárolni…
(Borítókép: Shutterstock)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.