Az Európában kevéssé ismert, sárga gévagomba a taplófélék családjába tartozó, élősködő gombafaj, amely lombhullató fák törzsén nő, általában sérülések helyén. A gomba sok egymásra tornyosuló kalapja hullámos szélű, kénsárga telepet alkot, amelynek súlya a tíz kilót is elérheti.
Tavasztól őszig találkozhatunk termőtestével, ami kezdetben dudoros, élénksárga esetleg narancsos színű. Később ellaposodik, több gombatest összenő, a színe pedig fehéressé válik. A sárga gévagomba kezdetben puha termőteste szívós, fás lesz, fogyasztásra alkalmatlanná válik. Addig fogyasztható, amíg puha, lédús és a kés könnyen beleszalad. Leszedés után nagyon hamar kiszárad.
Magas a C-vitamin tartalma, és kálium is található benne bőségesen. Ezeknek köszönheti gyógyhatásait: gátolja a vörösvér-testek összetapadását, csökkenti a vércukorszintet, semlegesíti a szabad gyökök káros hatásait. Nincs jellegzetes gomba íze, ezért remek fehérjeforrás azoknak is, akik nem szeretik a gombát. (Egyesek szerint a jövőben a legfontosabb húshelyettesítővé válhat.) Erre utal egyébként az angol elnevezése is: chicken of the woods, azaz az „erdő csirkéje”.
Íze savanykás, amit fogyasztás előtt tejben áztatva enyhíthetünk. Készíthetjük húsokhoz, vagy éppen azok helyettesítéseként, adhatjuk salátákhoz, készíthetünk belőle pörköltet – bármit, amit csirkehúsból is elkészítenénk, azt a sárga gévagombából is előállíthatjuk. Fontos, hogy felhasználásakor legalább 20 perces hőkezelést igényel.
Forrás: agroinform.hu
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.