A főzés lehet hobbi és öröm, a szeretet egyik kifejezésmódja, stresszlevezetési módszer, de egyben tudomány is, hiszen valódi kémiai folyamatok mennek végbe az ételek elkészítésekor. Ezen folyamatok eredményeképpen az alapanyagok állaga, tápértéke, vagy mint a fokhagyma esetében, a színe megváltozik.
Nem minden étel elkészítésekor tapasztalható ez a különös jelenség, mert a fokhagyma kékké válásához az kell, hogy valamilyen savas összetevővel érintkezzen a hőkezelés során. Megváltozhat a színe például akkor, ha ecetet vagy citromlét adunk hozzá pirításkor, mondjuk egy citromos tészta főzése során.
A kék színű fokhagyma kissé furcsa látvány ugyan, de fogyasztása teljesen biztonságos abban az esetben, ha a főzés közben veszi fel az új árnyalatot. Az eleve elváltozott színű gerezdeket nem szabad felhasználni.
Az idősebb fokhagymafejek nagyobb valószínűséggel válnak kékké, ezért érdemes törekedi a friss, fiatal gerezdek használatára. Ha ez sem működik, és zavar minket a kékes árnyalat, egyszerűen ne használjuk együtt a fokhagymát a savas alapanyagokkal. De mivel a fokhagyma íze nem változik és az étel minőségét sem rontja el a kék szín, nem muszáj lemondanunk az ezek kombinációjából készíthető finomságokról.
Borítókép: Shutterstock
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.