Miért népszerű a szabadban főzőcskézés rajongói körében ez az immáron több mint 100 éves főzési technika, mely esetében a főzési felületet tulajdonképpen egy újrahasznosított tárcsa lemeze szolgáltatja? Nos, a tárcsán sütögetés a közhiedelemmel ellentétben egyáltalán nem a magyarok találmánya. Meglepő, de a tengerentúlról, egészen pontosan Mexikóból indult világkörüli útjára, s jutott aztán el Európába és hazánkba is ez a nagyon egyszerű, mégis remek kerti sütögetési módszer. A tárcsalemez eredetileg a mezőgazdaságban használatos, acélból készült eszköz, amelyet talajművelésre használnak. Hegeszthető rá fogantyú is, így magát a lemezt jóval könnyebb szállítani, használni.
Ez a nagyjából 50-60 cm átmérőjű tárcsalemez leginkább a wokra hasonlít, de annál vastagabb anyagból készül. Mivel meglehetősen nagy felületet kell felfűteni a sütögetés közben, gondosan oda kell figyelni a hőelosztásra a teljes tárcsa felületén. A tárcsán a legnépszerűbb húsos, burgonyás, tésztás, paprikás és paradicsomos fogás is elkészíthető. Magas szegély is hegeszthető a tárcsára, melynek köszönhetően, akár a bográcsban, leveseket, pörkölteket is főzhetünk benne.
Leginkább azért, mert kialakításának köszönhetően a tárcsán különböző hőfokon süthetünk. Középen forróbb, míg a széleken kevésbé meleg az edény, így akár többféle húst is süthetünk egyszerre. Középen kérget piríthatunk a húsokra, majd a szélekre húzva omlóssá süthetjük a belsejét is. A magas hőmérsékletre felhevített középső tárcsarészen sülnek a zamatos hússzeletek vagy húsos fogások, míg a zöldségeket, gyümölcsöket a széleken grillezhetjük meg.
A tárcsán sütögetés valójában ugyanaz a főzési eljárás, mintha vasserpenyőt használnánk. A szokásos módon készíthetünk rajta olyan népszerű egytálételeket, mint a csillis bab, a brassói aprópecsenye, de akár palacsintát, lángost, sőt pizzát is süthetünk rajta. Utóbbiakhoz természetesen jóval kevesebb zsiradékra lesz szükség.
A tárcsát az öntöttvas serpenyőkhöz hasonlóan moshatjuk el és tarthatjuk tisztán. A tisztításhoz soha ne használjunk erős, maró vegyszereket, amelyek károsíthatják a felület. Bőven elég, ha a forró vizes mosogatószerrel és szivaccsal öblítjuk le a használat után. Bevethető a táborozók bevált trükkje is, amely igazán környezetbarát edénytisztító eljárás: picit megnedvesített tiszta homokkal óvatosan átdörzsölgetjük a felületet, majd tiszta vízzel jól leöblítjük. (Ezt a természetes „súrolószert" ajánljuk valójában minden bevonatmentes öntöttvas edény, felület gyors és hatékony tisztításához is.) Miután megszáradt a tárcsa, javasolt nagyon vékonyan olajjal átkenni, és így tárolni a következő használatig.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.