Az interneten, szakácskönyvekben, gasztroújságokban fellelhető paradicsomszósz-recepteknek se szeri, se száma, és bár az adagok, a főzési idő eltérőek lehetnek, a felhasználandó alapanyagok általában ugyanazok. Érett, lédús paradicsom képezi az alapot, ehhez adunk ízletes fűszernövényeket – bazsalikomot, oregánót, petrezselymet –, na meg hagymát, fokhagymát. A paradicsom savasságának kiegyenlítése céljából egy kanálka cukor is gyakran szerepel a hozzávalólistán. Vannak, akik a cukrot sárgarépára cserélik – ami kevésbé elterjedt megoldás a szósz édesítésére –, de a végeredmény így is tökéletes.
A legtöbb ember azt gondolja, hogy a kávé természetesen keserű, az igazság azonban az, hogy a kávébab 5-9%-a szacharóz. Tehát a paradicsomszószhoz adva édesíti azt, ugyanakkor a kávé ízfokozóként is működik: egyedülállóan földes aromája révén a paradicsomszósz szokásos fűszernövényeivel kombinálva zamatosabb, összetettebb ízvilágot eredményez. Ugyanezen elv alapján adnak gyakran csokoládét a chili con carnéhoz, és ezért tartalmaznak a barbecue-fűszerek kávézaccot. Tehát nem is annyira az íze miatt alkalmazzák a kávét sütés-főzés során, sokkal inkább azon képessége miatt, ahogy egy-egy étel többi összetevőjének ízét fokozza.
Mint minden ízesítésre használt alapanyagra, erre is igaz: ha túl sokat használunk belőle, eluralkodik az íze az ételen. Szóval csak csínján bánjunk vele! Egy kilónyi paradicsomszószhoz 1 teáskanál instant kávé hozzáadása ajánlott. A legjobb ízhatás elérése érdekében, mielőtt a szószhoz kevernénk a granulátumot, oldjuk fel egy csésze marhahúslevesben.
(Borítókép: Shutterstock)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.