Maradékmentésben, és persze az ételek bepanírozásában és kirántásában élen járunk, de nem kell félteni a világ más népeit sem, ha arról van szó, hogyan kell megmenteni az ennivalót a kidobástól. A takarékosság, a másnapi étel újrafelhasználása ihlette az arancinit is. A rántott olasz rizsgolyó ugyanis a legenda szerint úgy jött létre, hogy a másnapra megmaradt, már összeállt és megkeményedett rizottót az olasz mamák nem akarták kidobni, de megenni se volt kellemes, ezért az összetapadt rizses masszát golyóvá formázták, megtöltötték és zsemlemorzsába forgatták, majd olajban kisütötték.
A rántott rizsgolyó töltelék nélkül is finom, ropogós étel, de gyakran megtöltik sajttal, például mozzarellával, sőt húsos ragu is kerülhet a golyó belsejébe. Az arancini ráadásul kétféle formában is készülhet, Kelet-Szicíliában például a legendás hegy, az Etna tiszteletére kúpformában tálalják, míg máshol inkább az apró golyó a népszerű. A panír miatt narancsos az arancini árnyalata, és innen is kapta a nevét, ugyanis a név jelentése kis narancs, vagy narancsocska, annak ellenére, hogy nem egy édes ételről van szó.
Budapesten, a Frankel Leó utcában található a Benedetti Arancini & More nevű kis étterem, ahol bárki megkóstolhatja az autentikus olasz rizsgolyógokat. A tulajdonossal, Benedetti Péterrel beszélgettünk Itália Budapesten című sorozatunk új részében.
Hozzávalók:
Elkészítés:
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.