A globalizáció szót manapság szinte szitokszóként használjuk, pedig nap, mint nap élvezzük annak előnyeit. Többek között az élelmiszerellátásban. Csakhogy a globalizációellenes és környezettudatos elméletek szerint ez nem jó. Az argentin marhasteak, a télen is kapható paradicsom, paprika és a déligyümölcsök ugyanis mind-mind hatalmas távolságokat tesznek meg, mielőtt a tányérunkon kötnének ki.
Ezt a távolságot nevezik szaknyelven élelmiszer-kilométernek, angolul food mile-nak. Minél több kilométert utazik egy élelmiszer a végfelhasználása előtt, annál kevésbé nevezhető fenntarthatónak és környezetvédelmi szempontból kívánatosnak. Egyfelől, mert az árucikkek utaztatása mindenképpen üzemanyagfelhasználással, azaz környezetszennyezéssel jár, másfelől pedig nem elhanyagolható a csomagolás által termelt hulladékok mennyisége sem.
Emellé jönnek az egészségügyi és minőségi szempontok. Ahhoz, hogy a hosszú utat kibírják, a gyümölcsöt, zöldséget sokszor éretlenül szedik le, felületüket a tartósítást, szép küllemet biztosító szerekkel kezelik. A mezőgazdaságban olyan hibrideket igyekeznek kitenyészteni, amelyeknél nem az ízletesség, hanem a strapabírás az elsődleges szempont. Ezért van, hogy a messziről érkező paradicsom külsőre és állagra tökéletes ugyan, ropogós kemény a héja, és szép piros a színe, az íze viszont jellegtelen, nem olyan zamatos, mint amit a kertből szedünk.
Bizonyára mindannyian szeretnénk felelős módon, egészségesen és a környezetünket óvva étkezni. De hogyan? A válasz egyszerűnek tűnik: Együnk helyi termékeket. Egy lakóhelyünkhöz közeli gazdaságból, kertből érkező zöldség, gyümölcs szállításához sokkal kevesebb benzinre, csomagolóanyagra, és tartósítószerre van szükség. Ráadásul, ha helyi élelmiszereket vásárolunk, azzal a helyi gazdák forgalmát növeljük, és ha tartósan és jól működik ez a viszony, az hosszabb távon a gazdaságra is pozitív hatással lehet.
Itt a nagy vitaminlexikon! >>>
Ha biztos a megrendelés, akkor a gazda is beruház, bővít fejleszt. Télen csak savanyú káposzta? Akkor hát mi a probléma? Miért nem választja mindenki a helyi megoldást? Azzal kezdem, hogy ma már szerencsére több lehetőség is van fenntartható módon termesztett idényterményeket vásárolni, ez tehát nem lehet akadály. Még divatba is jött a „dobozrendelés”, melynek lényege, hogy a termelő által összeállított, éppen érő zöldségek és gyümölcsök kerülnek bele a különböző méretű dobozokba, amelyek mellé sokszor recepteket is kap a megrendelő. Ugyanakkor, ha be szeretnénk tartani a lokális étkezés alapelveit, az azt is jelentené, hogy télen csak savanyú káposztát, céklát, répát, sütőtököt, krumplit és almát ehetnénk, illetve mindent, amit még a nyáron lefagyasztottunk. Viszont örökre búcsút mondhatnánk a citromnak, a banánnak, és minden egzotikus gyümölcsnek.
Én bevallom, általában örülök a globalizációnak, és annak, hogy mindig vásárolhatok banánt. A citromot ugyan teljesen környezetbarát módon a nappalimban termesztem, de azt hiszem, nem akarnék lemondani az avokádóról, a narancsról, vagy az ananászról. Nem vásárolok magyar terméket csak azért mert magyar, a minőségének is jónak kell lennie. Viszont igyekszem kihasználni, amikor valaminek szezonja van, és olyankor abból sütni-főzni, a sütőtök például megunhatatlan nálunk. A dobozrendelést is ki fogom próbálni, bár riaszt, hogy nem én válogatom ki a dobozom tartalmát, sőt, néha még azt sem tudom, mi érkezik majd.
Hol érdemes húst venned? Utánajártunk! >>>
Kedves főzőtársaim, ti hogyan vélekedtek erről? Szerintetek a globalizáció inkább jó, vagy inkább rossz? Ti miről lennétek hajlandóak lemondani a környezet védelmének kedvéért? Tettetek-e már lépéseket a tudatosabb étkezés/vásárlás érdekében? Kíváncsiak vagyunk a véleményetekre, kérjük írjátok meg kommentben.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.