Rántott karfiol recept
Rántott karfiol
Mátrai borzaska recept
Mátrai borzaska
Káposztás tészta egyszerűen recept
Káposztás tészta egyszerűen
Sárgaborsóleves füstölt hússal recept
Sárgaborsóleves füstölt hússal
Paradicsomos lencseleves recept
Paradicsomos lencseleves
Almás pite - a hagyományos recept recept
Almás pite - a hagyományos recept
Hagyományos tejes kifli  recept
Hagyományos tejes kifli
Hagyományos kókuszkocka recept
Hagyományos kókuszkocka
Retró kókuszkocka recept
Retró kókuszkocka
Túróval töltött zsemle recept
Túróval töltött zsemle
Amerikai káposztasaláta (Coleslaw) recept
Amerikai káposztasaláta (Coleslaw)
Édes bundás kenyér (french toast) recept
Édes bundás kenyér (french toast)
Klasszikus stíriai metélt  recept
Klasszikus stíriai metélt
Krémes spenótfőzelék recept
Krémes spenótfőzelék
Elronthatatlan kocsonya  recept
Elronthatatlan kocsonya
Klasszikus paprikás krumpli lecsókolbásszal recept
Klasszikus paprikás krumpli lecsókolbásszal
Tartármártás házi majonézből recept
Tartármártás házi majonézből
Máglyarakás kalácsból recept
Máglyarakás kalácsból
Dubarry-szelet recept
Dubarry-szelet
Pozsonyi kifli recept
Pozsonyi kifli
Érdekességek

Klíma a munkahelyen: mennyire hűtsük le az irodát?

Nyáron még a legjobb kollégák is képesek összeveszni azon, hogy menjen-e a légkondi az irodában vagy ne. Van, aki nem szeretné, mert nem bírja, és van, aki anélkül nem bírja. Jó megoldást nehéz találni erre a nem könnyű helyzetre.

A nyár egyik legfőbb munkahelyi konfliktus-forrása kétségtelenül a légkondi, pontosabban az, hogy mennyire hűtsük le az irodát. A Fanny magazin dr. Sáfrány Íriszt, a D.A.S. jogtanácsosát kérdezte arról, hogy milyen előírások vonatkoznak a munkahelyi levegő-hőmérsékletre.

Melegben nehéz koncentrálni

A szélsőséges időjárás nagy megterhelést ró a szervezetre, ami nemcsak a munkavállaló jó közérzetét, de a teljesítőképességét is befolyásolja. A rendelet kimondja, hogy a munkaterületeket befogadó helyiségek hőmérsékletének a munkavégzés teljes időtartama alatt, az emberi szervezet számára megfelelőnek kell lennie, figyelembe véve a munka jellegét és az ott dolgozó munkavállalók fizikai megterhelését.

Engedjük be a friss levegőt

Ennek körében olyan ablakokat, tetőablakokat és üvegfalakat kell alkalmazni, amelyek a munka és a munkahely jellegének megfelelően kiküszöbölik az erős napsugárzás hatásait. Emellett gondoskodni kell a rendszeres szellőztetésről hagyományos úton vagy szellőztető rendszerek beépítésével.

Táblázatban rögzítik

A rendelet egy táblázatban rögzíti, hogy milyen hőmérsékletet kell biztosítani a munkahelyen. Azt, hogy ezt a munkáltató hogyan éri él, az nem kerül szabályozásra. Ez a nyári hónapokban, szellemi munkavégzés esetén 21-24 °C, könnyű fizikai munka esetén 19-21 °C fok, míg nehéz fizikai munka esetén 15-17 °C fok.

Mit mutat a hőmérő?

A rendelet meghatároz azonban maximálisan megengedhető hőmérsékletet is. Ez szellemi munkánál 31 °C fok, könnyű fizikai munkánál szintén 31 °C fok, míg nehéz fizikai munka esetén 27 °C fok. Fontos, hogy ezeket az értékhatárokat a jogszabály, csak mint egyfajta ajánlást tartalmazza.

A hőség megviseli a szervezetet  / Fotó: Shutterstock
A hőség megviseli a szervezetet / Fotó: Shutterstock

Télen sem mindegy a hőmérséklet

Ugyanígy a hideg évszakokban is előírás van a munkahelyi hőmérsékletre. Erre tekintettel a munkahelyi hőmérsékletnek szellemi munka esetén 20-22 °C -ot, könnyű fizikai munka esetén 18-20 °C-ot, közepesen nehéz fizikai munka estén 14-18 °C-ot, míg nehéz fizikai munka esetén 12-14 °C-ot kell elérnie.

Helyes mérés

Állandó munkahelyi konfliktust jelenthet, hogy míg a klímától az egyik kolléga mindig fázik, a másik szinte semmit nem érez belőle. Így az ideális hőmérsékletek beállításakor a helyes mérésre is fontos figyelni. Zárt munkahelyen, álló munkánál 1 m magasságban, míg ülő munkánál 0,5 m magasságban kell mérni és a megfelelő hőmérsékletet biztosítani.

Ha kell, rendezzük át az irodát

Nemcsak a hőmérsékletre, de a megfelelő légmozgásra is figyelni kell. A mesterséges szellőző-berendezéseket és a légkondicionáló berendezéseket úgy kell beállítani, hogy a működésük során keltett légsebesség egészségre káros légmozgást ne okozzon. Ha ez nem lehetséges, az iroda átrendezésével lehet a megfelelő helyre ültetni a munkavállalókat.

Vannak olyan munkahelyek, ahol a megfelelő munkahelyi klíma mesterséges szellőztetés, illetve légkondicionáló berendezés útján történő biztosítására nincs lehetőség, vagy az műszakilag nem megoldható. Ezzel a problémával a kültérben fizikai munkát végzők szembesülnek a leggyakrabban.

  • A munkáltatónak a törvény által előírt kötelezettsége ezt figyelembe venni és a munkakörülményeket oly módon kialakítani, hogy a dolgozók egészsége és biztonsága a megváltozott körülmények ellenére se kerüljön veszélybe. A munkáltatónak ennek körében figyelembe kell venni az aktuális időjárást és a kihirdetett hőségriadókat.

  • Ha a munkahelyi klíma zárt téri és szabadtéri munkahelyen a 24 °C fokot meghaladja, a munkavállalók részére igény szerint, de legalább félóránként védőitalt kell biztosítani a higiénés követelmények betartásával. A folyadékveszteséget 14-16 °C hőmérsékletű ivóvízzel, vagy ízesített, alkoholmentes itallal pótolhatják, amelynek cukortartalma az ital 4 súlyszázalékát nem haladja meg, vagy amely mesterséges édesítőszerrel ízesített.

  • A védőitalt nem csak a melegben, hanem a hidegnek minősülő munkahelyen is biztosítani kell. Ha a várható napi középhőmérséklet a munkaidő 50 százalékánál hosszabb időtartamban szabadtéri munkahelyen a +4 °C-ot, vagy zárt téri munkahelyen a +10 °C-ot nem éri el, a munkavállalók részére +50 °C hőmérsékletű teát kell kiszolgáltatni, melynek ízesítéséhez cukrot vagy édesítőszert kell biztosítani.

  • Bár a rendelet mindösszesen a védőitalokat írja elő, ez nem azt jelenti, hogy a munkáltató csupán ennek biztosításával megtett minden olyan kötelezettséget, melyet a munkavédelem megkíván. Kedvezőtlen hőmérsékleti adottságok esetén a munkáltató gyakoribb pihenőidő biztosításával is meg tudja teremteni a megfelelő munkahelyi körülményeket.

  • Fokozott figyelemmel kell lenni arra is, hogy a lehetőségekhez mérten árnyékot biztosítsanak a kültéren dolgozó munkavállalóiknak. Ha ez nem megoldható, a napon dolgozó munkavállalók sűrű váltásban tevékenykedjenek. A munkavállalók részére célszerű naptejet, napolajat biztosítani, hogy az esetleges napégés elkerülhető legyen. Hideg időben ugyanígy a megfelelő munkaruhával lehet betartani a munkavédelmi szabályokat.

  • A munkavédelmi szabályok kellő betartása nemcsak a munkavállalók érdeke, hanem a munkáltatóé is. Amellett, hogy egy hatósági ellenőrzés során akár bírságot is szabhatnak ki, ha például a munkavállaló a munkavégzés következtében hőgutát, hypertermiát vagy akár napégést szenved el, a munkáltatónak kötelessége lesz kifizetni a sérüléssel felmerülő költséget, például a gyógyszerek, vizsgálatok díját, súlyosabb esetben pedig akár sérelemdíj is követelhető.

  • Ha a munkáltatónk nem lenne tisztában a munkavédelmi kötelezettségeivel, akkor első körben célszerű a munkavédelmi képviselőnek jelezni a hiányosságokat. Ha ilyen személy nincs a cégnél, közvetlenül a munkáltatót szükséges tájékoztatni arról, hogy milyen kötelezettségei vannak. Végső soron pedig a Foglalkoztatás-Felügyeleti Hatósághoz lehet fordulni a nem megfelelő munkakörülmények miatt.


(Nyitókép: Shutterstock)

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.