Bár kimcsit sokféle alapanyagból – retekből, uborkából és újhagymából is – készítenek, a legnépszerűbb változatlanul a kínai keles, és a gazdák és a kimcsikészítők is érzik már a változást. A kínai kel a hűvösebb éghajlatot kedveli, általában a hegyvidéki régiókban termelik, ahol a növény növekedési szezonjában, nyáron ritkán haladja meg a hőmérséklet a 25 Celsius-fokot. Kutatások bizonyítják, hogy a klímaváltozás okozta felmelegedés veszélyezteti a kínai kelt, méghozzá olyan mértékben, hogy eljöhet az az idő, amikor egyáltalán nem is tudják majd termeszteni Dél-Koreában – írja a Világgazdaság a Reuters-re hivatkozva.
A globális klímaváltozás következtében több ázsiai országban, így Dél-Koreában is, hőhullámok, esőzések és szárazság váltakoznak, ami jelentősen csökkenti a kínai kel terméshozamát. A Koreai-félsziget éghajlata egyre inkább szubtrópusivá válik, nő a különbség a napközbeni és az éjszakai hőmérséklet között, és a meteorológusok előrejelzése szerint a jövőben a nagyon meleg napok száma évi 17,9-ről 40,4-re nő. Li Hajon, a szöuli Mezőgazdasági Minisztérium kimcsimestrere szerint a magasabb hőmérséklet miatt a káposzta szíve „megromlik, a gyökér pedig pépes lesz”.
A visszaeséshez a magasabb hőmérséklet mellett hozzájárulnak a kiszámíthatatlanul heves esőzések és a kártevők is, amelyeket a melegebb és hosszabb nyarak miatt nehezebb lesz féken tartani. Van például egy gombafertőzés, amely elszárítja a növényt, és különösen nagy gondot okoz a gazdáknak, mivel a kár csak betakarításhoz nagyon közel válik nyilvánvalóvá.
Az alacsonyabb kínai kel termés következtében a kimcsihez szükséges alapanyagok ára jelentősen emelkedhet. Ez Dél-Koreában különösen érzékeny téma, mivel a kimcsi nemcsak egy étel, hanem kulturális és gasztronómiai alapvetés is. Az áremelkedés komoly kihívást jelenthet az éttermek és a háztartások számára, ahol a kimcsi mindennapos kísérője az étkezéseknek.
Néhány helyen a termelők és a fogyasztók megpróbálnak alternatív forrásokat keresni, például más káposztafajtákat használni. Az olyan gazdák azonban, mint a 71 éves Kim Szikap, aki egész életében az ország keleti részén fekvő Kangnung régió káposztaföldjein dolgozott, attól tartanak, hogy ezek a fajták drágábbak lesznek, ráadásul az ízük sem lesz megfelelő. „Megdöbbentő és ugyanakkor szomorú is, hogy eljön az idő, amikor nem termeszthetünk többé Koreában káposztát” – mondta Kim. „A kimcsi olyasmi, ami nem hiányozhat az asztalunkról. Mit fogunk tenni, ha ez megtörténik?”
Forrás: Világgazdaság
(Borítókép: Shutterstock)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.