Óriási dilemma nálunk, hogy megvegyünk-e egy egész kiló sajtot, amikor éppen akciós. Mellette szól, hogy imádjuk, és spórolni is szeretünk a bevásárláson, viszont tartunk tőle, hogy mire elfogyna, megromlik. Sokszor gondoltunk már arra, hogy egy részét lefagyasztjuk. Most kiderült, hogy jó ötlet lenne-e.
A sajt lefagyasztásakor a belsejében jégkristályok képződnek, ezért amikor felengedjük, víz szabadul fel. Ezáltal a sajt szárazabb, omlósabb lesz. Az alacsony nedvességtartalmú kemény sajtok esetében ez nem okoz gondot, így bátran tehetjük őket a mélyhűtőbe. Azonban fel kell rá készülnünk, hogy nem ugyanazt az állagot kapjuk, mint a friss sajtok esetében. A kiengedett sajtot ezért aztán a legjobb főzéskor hasznosítani.
Csomagold a lefagyasztani kívánt egész sajtot sütőpapírba, majd fóliába, végül tedd bele egy mélyhűtőtasakba is.
A lereszelt sajtot tedd mélyhűtőtasakba, és nyomd ki a levegőt belőle.
A felszeletelt sajt esetében a szeletek közé tegyél sütőpapírt, majd az egészet tedd egy légmentesen záródó edénybe, vagy mélyhűtőtasakba.
Az alacsony nedvességtartalmú és magas zsírtartalmú kemény- és félkemény sajtok a legjobban fagyaszthatók, míg a lágysajtok, krémes sajtkészítmények fagyasztása nem ajánlott.
Egyes sajtfélék (pl. a parmezán) pedig hűtőszekrényben is sokáig elállnak, ezek fagyasztása fölösleges.
A legjobban fagyasztható sajtok:
A legrosszabban fagyasztható sajtok:
A lefagyasztott sajtot ne felejtsd el 6–9 hónapon belül felhasználni.
A felengedéshez előrelátónak kell lenned, mert egy fél kilós sajttömb kiolvasztása a hűtőben 7-8 órát vesz igénybe.
FONTOS: felengedett sajtot nem szabad újra lefagyasztani!
(Borítókép: Shutterstock)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.