Holstein szelet recept
Holstein szelet
Édes bundás kenyér (french toast) recept
Édes bundás kenyér (french toast)
Hagymás rostélyos  recept
Hagymás rostélyos
Párolt lila káposzta  recept
Párolt lila káposzta
Pozsonyi kifli recept
Pozsonyi kifli
Klasszikus stíriai metélt  recept
Klasszikus stíriai metélt
Kijevi csirkemell rizibizivel  recept
Kijevi csirkemell rizibizivel
Csokis muffin  recept
Csokis muffin
Hagyományos kókuszkocka recept
Hagyományos kókuszkocka
Klasszikus linzer recept recept
Klasszikus linzer recept
Krémes spenótfőzelék recept
Krémes spenótfőzelék
Gesztenyés bejgli recept
Gesztenyés bejgli
Klasszikus császármorzsa baracklekvárral recept
Klasszikus császármorzsa baracklekvárral
Káposztás tészta egyszerűen recept
Káposztás tészta egyszerűen
Retró kókuszkocka recept
Retró kókuszkocka
Almás álom, ahogy Gáspár Bea készíti recept
Almás álom, ahogy Gáspár Bea készíti
A tökéletes flódni recept
A tökéletes flódni
Túróval töltött zsemle recept
Túróval töltött zsemle
Mátrai borzaska recept
Mátrai borzaska
Mákos guba  recept
Mákos guba
Érdekességek

Népszámlálás: erre figyeljünk ha jön a számlálóbiztos

Elkezdődött a népszámlálás második szakasza! A következő hetekben számlálóbiztosok keresik fel azokat, akik nem töltötték ki interneten a kérdőívet. Összegyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat.

Azok, akik online már korábban kitöltötték a népszámlálási kérdőívet, és arról visszaigazolást is kaptak, ne számítsanak számlálóbiztosra, ellenkező esetben október 20-tól, szerdától egészen november közepéig napközben bármikor csengethetnek. Náluk névre szóló, sorszámmal ellátott számlálóbiztosi igazolvány és a népszámlálás hivatalos logójával ellátott, „Népszámlálás 2022” feliratú nyakpánt lesz. Azonban nem árt még így is résen lenni, ugyanis a rendőrség népszámlálással kapcsolatos csalásokra figyelmeztet! Hozzáteszik, hogy a számlálóbiztost nem vagyunk kötelesek beengedni az ingatlanjaikba. Azért, hogy ne húzzanak csőbe vagy okozzanak bármilyen kellemetlenséget a népszámlálás alatt, a következő tippek ismeretével elkerülhetjük a kellemetlenségeket.

Elkezdődött a népszámlálás második szakasza /Fotó: Shutterstock
Elkezdődött a népszámlálás második szakasza /Fotó: Shutterstock

Mire figyeljünk, amikor jön a számlálóbiztos?

Feleljünk, egymásért - A népszámlálás során kérdőívet kell kitölteni azoknak a magyar állampolgároknak, akik Magyarországon élnek, illetve akik átmenetileg, 12 hónapnál rövidebb ideig külföldön tartózkodnak, valamint a külföldi állampolgároknak, ha legalább 3 hónapja hazánkban tartózkodnak.

Büntetést kaphatunk - A részvétel kötelező, ha valaki november 20-ig nem nyilatkozik a számlálóbiztosnak, november 21. és 28. között a település jegyzőjénél jelentkezve tehet ennek eleget. Ha a pótösszeírás keretében sem nyilatkozik, akkor 200 ezer forintig terjedő közigazgatási bírsággal számolhat.

Nem a bejelentett lakcím számít - Minden háztartásnak egy lakáskérdőívet és annyi személyi kérdőívet kell kitölteni, ahányan a lakásban életvitelszerűen élnek, függetlenül attól, hogy oda be van-e jelentve, illetve, hogy az saját tulajdona-e. Ne felejtsünk el nyilatkozni azok nevében is, akik ideiglenesen, 12 hónapnál rövidebb ideig külföldön tartózkodnak.

Válaszoljunk a kiskorú nevében - A kérdőív minden kérdésére válaszolhatunk azoknak a családtagoknak a nevében is, akik éppen nem tartózkodnak otthon, amikor jön a számlálóbiztos. A kiskorú, 18 éven aluli gyermekek kérdőívét a szülő vagy törvényes képviselője, vagy esetleg más, a háztartásban élő személy válaszolja meg.

A hajléktalanokat is összeírják - Azoknak, akik bentlakásos intézményekben, például szociális otthonokban, munkavállalók elhelyezését szolgáló intézményekben, büntetés-végrehajtás intézményeiben élnek, valamint hajléktalanok, csak személyi kérdőívet kell kitölteni. A bentlakásos intézményben lakók az intézmény vezetőjétől kapják meg a felkérő levelet, míg a fedél nélkül élőket szociális munkások segítik a népszámlálásban való részvétel során.

Tolmácsra nincs szükség - A személyi kérdőívet azoknak a külföldi állampolgároknak is kötelező kitölteni, akik több mint 3 hónapja Magyarországon tartózkodnak. A személyes adatfelvételhez nincs szükség tolmácsra, hiszen a kérdőív elérhető magyar és angol nyelven, valamint kitöltési segédletként további 18 nyelven látható a tartalma.

Ha üresen áll a lakás - Ne feledkezzünk meg arról, hogy az üresen álló ingatlanokról - a nem lakott üdülők kivételével- is adatot kell szolgáltatnunk. Ha van ilyen saját tulajdonú lakásunk, jelezzük ezt a számlálóbiztosnak, akinél kitölthetjük erre az ingatlanra vonatkozó lakáskérdőívet is.

Minden sikertelen kísérlet után értesítőt hagy a számlálóbiztos /Fotó: Shutterstock
Minden sikertelen kísérlet után értesítőt hagy a számlálóbiztos /Fotó: Shutterstock

Figyeljük a postaládát

A számlálóbiztosok többször is megkísérlik felvenni a kapcsolatot azzal a háztartással, ahonnan még nem érkezett be kitöltött kérdőív. Minden sikertelen kísérlet után értesítőt hagynak, megjelölve rajta a következő felkeresés időpontjával, valamint telefonszámukkal, amelyen időpontot lehet velük egyeztetni. Amennyiben az első sikertelen kísérlet után hagyott értesítőn szereplő új időpont nekünk nem alkalmas, vegyük fel a kapcsolatot a megadott telefonszámon a számlálóbiztossal és egyeztessünk vele olyan időpontot, amely számunkra is megfelelő.

Igazolja magát!

Mielőtt beengednénk otthonunkba, kérjük, hogy igazolja magát a számlálóbiztosi igazolvánnyal, amelyen olvasható a neve és az egyedi azonosító száma. Ha kételkednénk a személyében, nevét és azonosító számát ellenőrizhetjük a népszámlálás teljes időszakában ingyenesen hívható információs telefonvonalon (+36-80-080-143) is.

Utólag nem módosítható

A számlálóbiztos az összeírást elektronikusan, tableten végzi, melynek folyamatát végig figyelemmel kísérhetjük, és kérésünkre köteles javítani a hibásan rögzített adatokat. A beküldés előtt ellenőrizzük, hogy helyesen vannak-e beírva a válaszok. Miután beküldték a kérdőívet, ahhoz a számlálóbiztos sem férhet hozzá, nem tudja azt javítani.

A válaszadás önkéntes

A kötelező kérdések mellett az egészségi állapotra, a fogyatékosságra, a nemzetiségi hovatartozásra, az anyanyelvre, a családi-baráti körben használt nyelvre, valamint a vallási hovatartozásra vonatkozó kérdések megválaszolása önkéntes. Mivel ebben az esetben ilyen részletezettségű adatok csak a népszámlálásból állnak rendelkezésre, ezért fontos ezekre is válaszolni.

Titoktartás kötelez

Válaszoljunk őszintén a kérdésekre, hiszen a kapott adatok megalapozzák a jövőbeni döntéseket. A számlálóbiztosok a válaszokat bizalmasan kezelik, nem adják át harmadik félnek, a tapasztalatokat nem oszthatják meg még szűkebb környezetükkel sem.

Melyik időpont a mérvadó?

Függetlenül attól, hogy melyik napon nyilatkozunk a számlálóbiztosnak, a kérdésekre a válaszokat a 2022. október 1-jén fennálló állapot szerint kell megadni.

Őrizzük meg!

A népszámlálás november 28-án zárul, addig mindenképpen őrizzük meg a kérdőív kitöltését igazoló kódot. A későbbiekben ezzel tudjuk igazolni, hogy a kérdőív kitöltésre került.

Így lesz gyorsabb

Ahhoz, hogy gördülékenyen tudjunk válaszolni a számlálóbiztosnak, az adatfelvétel előtt érdemes átolvasnunk a népszámlálás hivatalos weboldaláról letölthető kérdőívet. Lehetnek olyan kérdések, például az iskolai végzettségünkre, lakásunk alapterületére, a külső falazat anyagára, építési évére vonatkozóan, amelyekre fejből nem tudjuk a pontos választ.

Ajánljuk még:

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.