Őseink úgy hitték, hogy a ház körül szétszórt, illetve a házban elhelyezett gesztenyék elnyelik a rossz energiákat, hogy azok ne keringjenek szabadon. Ez a jótékony hatás állítólag egy hónapig tart, utána a gesztenyéket össze kell szedni, kidobni és újakat kell a helyükre tenni. Lehetséges, hogy ez a babona áll annak a hiedelemnek a hátterében, hogy a gesztenye képes elnyelni az elektromágneses sugárzást, és ezért érdemes a tévé vagy a laptop mellé helyezni. Ezt azonban még nem erősítették meg tanulmányok, így azt kell mondanunk, hogy a párna alá, a tévé mellé vagy a táskába helyezett gesztenye pozitív hatásai valószínűleg csak pszichések.
De ez nem jelenti azt, hogy ősszel fel kell hagyni a gesztenyeszedéssel – eláruljuk, miért!
A gesztenyefélék (Castanea) nemzetségébe mintegy tizenkét faj tartozik, köztük a szelídgesztenye, a japán gesztenye (Castanea crenata) és az amerikai gesztenye (Castanea dentata), amelyek mindegyike ehető. Ezzel szemben a vadgesztenye nem a gesztenyefélék családjába, hanem a Szappanfafélék családjába tartozik. Ez nem alkalmas fogyasztásra, lenyelve hányingert, hányást okoz. A szelídgesztenyével ellentétben a vadgesztenye nem ehető az emberek és a háziállatok számára, mivel mérgező szaponinokat tartalmaz. A két gesztenyefajta külsőleg is különbözik egymástól: különbözik a termésük alakja, a terméshéjuk, valamint a leveleik és a virágaik megjelenése is.
Több szempontból is hasznos lehet, ha van otthon gesztenye.
A vadgesztenye népszerű őszi dekorációs elem, hiszen ingyen van és valóban szép, akár csak egy kosárban az asztalon is meghitt őszi hangulatot teremt. A belőle készült díszek elegánsak, természetesek.
A vadgesztenye rengeteg kézműves tevékenységhez felhasználható. Gyerekekkel készíthetünk belőle kis állatfigurákat, vagy más kreatív alkotásokat. Ez szórakoztató, és közben fejleszti a gyerekek finommotoros készségeit és persze a képzelőerejét is.
Sokan hisznek abban, hogy a vadgesztenye természetes módon segít távol tartani a pókokat és más rovarokat. Az ablakokba vagy a lakás különböző pontjaira helyezve hatékony, vegyszermentes rovarriasztóként szolgálhat.
A házilag készíthető, öko mosószerhez 10 db vadgesztenyére és egy liter vízre van szükség. A gesztenyéket mosd meg és töröld szárazra, majd törd fel, a mosószerhez ugyanis nem a külső, barna héjra, hanem a benne található sárgás-fehéres magra van szükség. A magot vágd fel apró darabokra és főzd fel a vízzel tíz percig, majd hagyd kihűlni. A levet szűrd át (ha kell, használj konyharuhát, hogy felfogd az apró szemeket) és tedd egy üvegbe. Az így készült mosószer nagyjából egy hétig áll el – írja a portál.
Ha szeretnéd, illatosíthatod is az elkészült házi mosószert: a főzés során tehetsz bele különféle friss fűszereket, vagy a már kihűlt lébe csepegtess illóolajokat (10 cseppet literenként).
A vadgesztenye hatóanyagai, különösen az eszcin, régóta ismertek gyulladáscsökkentő és keringésjavító tulajdonságaikról. A vadgesztenyéből készült krémek és borogatások enyhíthetik a visszér és a duzzadt lábak panaszait. Bár otthon nem készítünk közvetlenül gyógyszert belőle, az ilyen készítmények hatóanyagául szolgáló vadgesztenye összegyűjtése felkeltheti az érdeklődést a természetes gyógymódok iránt.
(Borítókép: Shutterstock)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.