Ha nem diktálunk, nem olvasnak le az áramszolgáltató emberei, honnan tudják, hogy mennyi áramot fogyasztottunk? Nos, az okosberendezésekről távolról is le lehet olvasni a mérőórát, így a fogyasztóknak nem kell bajlódniuk a leolvasással, diktálással. Ráadásul az új készülékek a szolgáltatónak elküldött adatok által a hibák lehetséges felderítésében és javításban is új lehetőségeket nyitnak majd. Az okosmérők továbbá a napelemes háztartások számára is nélkülözhetetlenek, mert segítségükkel az áramfelhasználáson túl a betáplálás is nyomon követhető lesz.
A projekt Széchenyi Terv Plusz keretében meghirdetett Helyreállítási és Ellenállóképességi Eszköz (RRF) pénzügyi forrásainak felhasználásával, a magyar kormány előfinanszírozásával és támogatásával valósul meg.
„Fontos mérföldkő ez a fejlesztés, mely nem csak az ügyfelek kényelmét növeli, de támogatja a felelősségteljes energiafogyasztás kultúráját, ami a fenntarthatóbb energiafogyasztást tesz lehetővé” – mondta el Guntram Würzberg, az E.ON Hungária Csoport elnök-vezérigazgatója. Ezek az okosmérők már túllépték a hagyományos villanyóra szerepüket: részletes, naprakész adatokkal szolgálnak, melyek lehetővé teszik többek közt, hogy javítsák a szolgáltatás minőségét. A mérőórák fejlődése jelentősen javítja az elektromosáram-használatát, nem kell foglalkozni a mérők leolvasással, olyanná válik a szolgáltatás, mint egy telekommunikációs cégnél, onnan is érkezik a számla, a fogyasztónak nincs ezzel különösebb dolga.
A 10,1 milliárdos hálózatfejlesztés 165 ezer okosmérő telepítését jelenti, amiben a telepítés minden költsége benne van – persze bizonyos feltételeknek meg kell felelni. Ezt a két számot leosztva egymással az jön ki, hogy egyetlen mérő telepítése körülbelül 61 ezer forintba kerül – és ebben már benne van a mérőóra költsége is. Ez az összeg pedig nagyságrendileg kisebb, mint magának a mérőóra helyének, a fogyasztásmérő szekrénynek az ára, ami lényegében egy műanyag doboz. Ezt a dobozt mindössze néhány cég gyártja Magyarországon, ára pedig bőven 100 ezer forint felett van. A két ár közti jelentős különbözetet az adhatja, hogy olyan nagy mennyiségben rendelt be az E.ON okosmérőket, hogy a „mennyiségi kedvezmények” miatt alakulhatott ki ez a furcsa anomália – írta meg az Economx.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.