Almás pite - a hagyományos recept recept
Almás pite - a hagyományos recept
Csokis muffin  recept
Csokis muffin
Paradicsomos lencseleves recept
Paradicsomos lencseleves
Aranygaluska vaníliasodóval  recept
Aranygaluska vaníliasodóval
Dubarry-szelet recept
Dubarry-szelet
Mézes krémes  recept
Mézes krémes
Hagyományos tejes kifli  recept
Hagyományos tejes kifli
Édes bundás kenyér (french toast) recept
Édes bundás kenyér (french toast)
Klasszikus linzer recept recept
Klasszikus linzer recept
Krémes spenótfőzelék recept
Krémes spenótfőzelék
Holstein szelet recept
Holstein szelet
Ünnepi francia pirítós recept
Ünnepi francia pirítós
Pozsonyi kifli recept
Pozsonyi kifli
Elronthatatlan kocsonya  recept
Elronthatatlan kocsonya
Kozáksapka recept
Kozáksapka
Spenótfőzelék fokhagymásan recept
Spenótfőzelék fokhagymásan
Mátrai borzaska recept
Mátrai borzaska
A legfinomabb sütőtökkrémleves recept
A legfinomabb sütőtökkrémleves
Sárgaborsóleves füstölt hússal recept
Sárgaborsóleves füstölt hússal
Káposztás tészta egyszerűen recept
Káposztás tészta egyszerűen
A karácsonyi készülődésben jelentős szerephez jutnak a fűszerek. Előkerül a fahéj, a szegfűszeg és szerencsére az utóbbi néhány évben a nagyon dekoratív és markáns ízű csillagánizs is egyre gyakrabban tűnik fel a konyhákban.

A csillagánizs egy Délnyugat-Kínában és Vietnámban őshonos örökzöld fa csillag alakú gyümölcse, amit szárított formájában fűszerként használunk. Manapság főleg Kínában, Japánban, Laoszban, a Fülöp-szigeteken, Indonéziában és Jamaicában termesztik.

Gyönyörű termés a csillagánizs, díszítéshez is használhatjuk
Gyönyörű termés a csillagánizs, díszítéshez is használhatjuk

Az afrodiziákumként is számon tartott fűszert a kínaiak már 3000 éve használták, és mind a mai napig szerves részét képezi az kínai konyhának. A csillagánizst – amely az ánizshoz hasonlatos ízét és illatát az anetol nevű vegyületnek köszönheti – a maláj és az indiai konyha is gyakorta használja.

A csillagánizs gyümölcsökkel remekül harmonizál
A csillagánizs gyümölcsökkel remekül harmonizál

Az erőteljes, az ánizsnál markánsabb illatú fűszer az indai fűszerkeverékek és a kínai ötfűszerkeverék egyik alapja (a többiek: fahéj, szegfűszeg, édeskömény, szecsuáni bors).

Nagy ázsiai múltja ellenére a csillagánizs csak a 16. század legvégén, 1588-ban jelent meg Európában Sir Thomas Cavendish angol utazó jóvoltából. Akkortájt főként gyümölcsös ételekhez adták, de sültek és lekvárok elkészítéséhez is használták, sőt likőröket is készítettek belőle. Amerikába még később, 1971-ben tette be a lábát a csillagánizs, miután a kormány engedte annak Kínából történő behozatalát.

A csillagánizst a francia gasztronómia is nagyon kedveli. A kor nagy elméi zöld múzsájának – az abszintnak – a betiltása után megszületett a francia aperitifek új hulláma, ami szintén az abszintra is oly jellemző ánizsos ízre épített. A leghíresebb közülük a Provence környékén őshonos Pastis, amit 1932-ben alkotott meg Paul Ricard.

Európában és Amerikában a csillagánizst főleg az ánizs helyettesítésére használják, meg sokszor dekoratív külseje miatt esik rá a választás. Legtöbbször gyümölcskompótokat, dzsemeket ízesítenek vele, de süteményekhez, illetve húsokhoz is adják. Csillagánizzsal ízesíthető hal, baromfi, marhahús vagy bárány.

Tálalás előtt az ételből egészben kivehetjük a fűszert
Tálalás előtt az ételből egészben kivehetjük a fűszert

Ha ánizs helyett használjuk, ebben az esetben ½ teáskanál ánizs nagyjából 1 zúzott csillagánizzsal helyettesíthető.

A gyümölcsök és kompótok mellett a zöldségekhez is nagyon illik. A húsos ételek közül a ragukhoz is használhatjuk, de tölthetünk vele egész csirkét vagy kacsát. A csillagánizs jól muzsikál a gyömbérrel, fahéjjal, szegfűszeggel és a borssal. Brownie-ba, mézeskalácsba és péksüteményekbe is remek.

De íze mellett a szépsége kapcsán is használhatjuk. Adventi koszorúra vagy potpurriba is tehetjük.

A legjobb, ha egész, ép csillagánizst vásárolunk. Ebben a formában zárt üvegben, sötét, hűvös helyen nagyjából egy évig tárolható. Vásárlás esetében vigyázzunk, nehogy japán csillagánizst vegyünk, mert az mérgező, és csupán füstölőként használható.

A természet egyik csodája a csillagánizs
A természet egyik csodája a csillagánizs

Az ánizs összetörve, por formájában főleg fűszerkeverékekhez használható, egyébként legtöbb esetben egészben adható a húsokhoz, szószokhoz, s tálalás előtt egy mozdulattal könnyen eltávolítható.

A hagyományos kínai orvoslásnak is fontos eleme a csillagánizs. Elősegíti az emésztést és a csecsemőknél, gyerekeknél előforduló kólika gyógyítására is jó. Manapság is mindenféle emésztési problémára használják, de antibakteriális és köptető hatása miatt köhögéscsillapítót is előállítanak belőle. A csillagánizs szervezetre gyakorolt jótékony hatásának köszönhetően az éves termés 90%-át egy svájci gyógyszergyártó cég használja fel, gyógyszeralapanyagként.

Alma-szilva ragu

Hozzávalók:
4 alma
4 szilva
1 evőkanál cukor
1,5 dl pezsgő
1/2 rúd fahéj
1 egész csillagánizs

Elkészítés: Az almát megpucolom, magházát kiszedem, darabokra vágom. A szilvát magozom, a feleket még félbe vágom, majd egy lábasba teszem a gyümölcsöket. A pezsgővel felöntöm, hozzáadom a fűszereket és a cukrot, majd takarékon 20 percig főzöm. A végén kikapom a fűszereket, és a besűrűsödött ragut piskótákhoz, fagylalthoz vagy húshoz kínálom.

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.