A kamilla a fészkesvirágzatúak családjába tartozik. Magyarországon bárhol, de a világ majdnem minden táján megtalálható. Gyógyászati célokra nemesített fajtáit használják, de mivel elég igénytelen virág, így nem csak telepítve, hanem vadon is rengeteg kamillamezőt lehet találni.
A 20-40 cm magas növénynek nyáron jellegzetes, fehér szirmú, sárga fészkű virága nyílik. Fejletlen virágzatát még nem érdemes leszedni, ugyanakkor, ha „túlnyílik”, az sem jó, mert akkor a száradást követően széthullik, ellisztesedik. A növény fészekvirágzatát használják gyógyászati célokra. A drog 0,2- 0,7%-os sötétkék színű illóolajat, flavonoidokat és nyálkát is tartalmaz.
Dioszkoridész, görög orvos és Plinius, római természettudós a kamillát fejfájás, vese-, máj- és hólyagpanaszok gyógyítására ajánlotta. Napjainkban kék színű illóolaját leginkább görcsoldásra, gyulladásgátlásra és fertőtlenítésre használják.
Főzetével külsőleg és belsőleg egyaránt gyógyulhatsz!
Tea formájában rendszeres fogyasztása enyhíti a gyomorpanaszokat, a rosszullétet, a hányingert és a bélgyulladás tüneteit.
A kamillás gőzölés enyhíti a köhögést, a vírusos, illetve bakteriális légúti fertőzések tüneteit. Ilyenkor jól érvényesülhet a gyógynövény immunrendszert serkentő hatása is.
Gargarizálással vagy szájöblögetéssel megszüntethetők a fogíny, a száj és a torok gyulladásai. Szájban lévő sebek, afták esetén sokszor a kamillás öblögetés a megfelelő gyógyír.
A szüzekanyja, anyafű népies neve pedig arra utal, hogy a nőgyógyászatban is használják menstruációs görcsök enyhítésére és a vajúdás idejének lerövidítésére. Fürdők, öblítések, gőzfürdők formájában nagyszerűen bevált az altesti gyulladások (hüvelygyulladás, aranyér, lábszárfekély) esetén is.
Szépségápolás
Gyermekeknek
A kamillateát a kisgyermekek, sőt a csecsemők is nyugodtan fogyaszthatják:
Tea: Forrázz le 1 csésze forrásban lévő vízzel 2 kiskanál szárított kamillavirágzatot. Hagyd állni kb. 10 percig, majd szűrd le. Napi adag: 3-4 csésze.
Fürdők: Készíthetsz belőle kéz-, láb-, vagy ülőfürdőt. Egy kádnyi vízhez körülbelül két maréknyi virágzatot tegyél.
Gargarizálás: 2-3 evőkanállal adj 1 dl vízhez és naponta többször használd öblögetéshez.
Gőzölés (inhalálás): Tegyél 3 evőkanál virágzatot egy edénybe, forrázd le, és hajolj fölé. Fejedet törülközővel fedd be, és legalább 10 percet inhalálj! Vírusos légúti fertőzések esetén naponta kétszer ajánlatos gőzölni.
Borogatás: Tegyél kamillát egy mullkendőbe, és forrázd le. A kamillás kendőt körülbelül 5 percig tartsd a gyulladt bőrfelületen.
Figyelem! Az arra érzékenyeknél azonban még a kamilla is allergiás tüneteket válthat ki, ilyenkor nem szabad tovább alkalmazni a növényt - különösen vonatkozik ez szemgyulladások kezelésére.
Horváth Réka
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.