Finomfőzelék
Epres blondie
Tojásos nokedli fejes salátával
Gőzgombóc vaníliasodóval és mákkal
Kijevi csirkemell rizibizivel
Hagymás rostélyos
Klasszikus túrógombóc fahéjas tejföllel
Kapros tökfőzelék virslivel
A legfinomabb sajtos-tejfölös lángos
Klasszikus császármorzsa baracklekvárral
Káposztás tészta egyszerűen
Vadas marha
Csupacsokis brownie
Klasszikus kuglóf
Dubarry-csirkemell
Dödölle - az eredeti recept
Krémes spenótfőzelék
Farsangi szalagos fánk
Sárgaborsóleves füstölt hússal
Klasszikus grízgaluska leves
A hideg beköszöntével lassan mindenkit utolérnek a náthás, torokfájós napok. Ilyenkor lesz segítségedre a hársfatea, amely meghűléses betegségek gyógyítására és köhögéscsillapításra is kiválóan alkalmas. Enyhíti a hörghurutos panaszokat, köptető, nyákoldó hatású. Hatóanyagai serkentik az immunrendszer működését, ami a nyirkos időben igencsak a javadra válik.

Az illatos virágzatú hársfa a legtöbb parkban megtalálható. Kedveli a hegy- és dombvidékek, száraz tölgyesek talaját. Két fajtája a legelterjedtebb: a széleslevelű hárs és a kislevelű hárs.

A fa felhasználandó részeit júniusban gyűjtik. (A kellemes illatú virágokat és a rajtuk lévő pergamenszerű murvaleveleket is használják gyógyászati célokra.) A betakarítás idejének megválasztása nagyon fontos, mert sem a még zárt bimbó, sem a túlnyílott virág nem alkalmas jó minőségű alapanyagnak. A szedéskor már teljesen kinyílt virág száradáskor széthullik, ezért a virágokat röviddel a kinyílásuk után gyűjtik, mert az első három napon adják a leghatékonyabb teafüvet. Szedés után rögtön és gyorsan meg kell szárítani. Ez történhet a levegőn, vagy 40 fokos, nyitott ajtajú sütőben. A hársfavirágot apróra vágva, jól záródó edényben, fénytől és nedvességtől védve kell tárolni.

A germánoknál a hárs a szerelmesek fája volt, úgy tartották, a fa termékenységet és jómódot ad. A középkorban a hársból Mária-képeket és szentek szobrait faragták, ezért szent fának nevezték.


Jótékony hatásai

A növény antibakteriális hatású flavonoidokat, nyálkaanyagokat, cseranyagot és illóolajat tartalmaz. A hársvirágot a meghűléses megbetegedések megelőzésére legalkalmasabb gyógynövénynek tartják. Különösen a nátha az, amit a hársfavirágtea és a fokozatosan emelkedő hőfokú lábfürdő alkalmazásával – többnyire – sikeresen leküzdhetünk. Az orvostudomány a lázzal járó megfázásnál mint izzasztóteát ajánlja. A népi gyógyászat szerint jó idegerősítő és vértisztító szer.

Légúti hatás: köhögéscsillapító, torokgyulladást csökkentő. Idegrendszeri hatás: feszültségoldó, nyugtató. Bőrre gyakorolt hatás: izzasztó, bőrtisztító. Emésztőrendszeri hatás: rossz szagú széklet, hasmenés, valamint a vastagbél görcsös állapotánál ajánlott fogyasztani.


A terhesség során előforduló álmatlanság ellen, lefekvés előtt ajánlott melegen egy bögre hársfateát elkortyolgatni.

Hogyan használd?

Tea:
2-3 dl forró vízzel forrázz le 2 teáskanálnyi szárított hársfavirágot, majd 10 perc elteltével szűrd le. Izzadás céljából jó melegen fogyaszd.

Borogatás:
3 dl forró vízzel forrázz le 3 teáskanálnyi szárított hársfavirágot, majd 10 perc elteltével szűrd le. Naponta kétszer langyos főzettel borogasd a beteg bőrfelületet.

A hársfavirágból készült méz is kiváló nyugtató, antiszeptikus hatású, influenza esetén érdemes ezzel édesítened hársfateádat.

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.