#1 Hol terem?
Az Európában honos fekete áfonyával hazánkban a Sopron környéki, vasi, nyírségi és nógrádi bükkösökben, tölgyesekben és fenyvesekben találkozhatsz. A vadon növő fajták bokra 1 m-nél nem nő nagyobbra, míg az Észak-Amerikából származó nemesített fajták a 3 m-es magasságot is elérhetik.
Az erdőben gyűjtött bogyók átmérője 5-6 mm, a termesztetteké akár 2-2,5 cm is lehet. Színük a termőhelytől és a fajtától függően a hamvas halványkéktől az egészen sötétig változik.
#2 Mikor van a szezonja?
Erdei túrákon augusztus–szeptemberben szedheted a kellemesen savanykás, feketéskék bogyókat, melyeknek még a leve is sötétkék.
A nemesített fajták hosszabb tenyészidejűek, és a nyár elejétől az ősz derekáig folyamatosan hozzák üdítően édeskés ízű termésüket, amelyek belül zöldesek.
A vadáfonya értékesebb táplálék, mint a termesztett.
#3 Hogyan tárold?
Az érett áfonya hűvös pincében pár napig, hűtőben (0 fokos hőmérsékleten) több hétig, fagyasztva pedig hónapokig tárolható minőségromlás nélkül. Aszalványként egy évig is eltartható.
A fagyasztott, majd felolvasztott gyümölcs a fagyás során lebomló csersavak miatt kevésbé fanyar ízű, mint a friss.
A 7 LEGEGÉSZSÉGESEBB GYÜMÖLCS A VILÁGON >>>
#4 Hogyan használd fel?
Az áfonyát bátran fogyaszthatod, 100 g csupán 42 kcal energiát tartalmaz. (Az érzékeny gyomrúak számára esetleg problémát jelenthetnek a magjai.)
Nyersen élvezheted különleges zamatát, ráadásul értékes tápanyagokat is tartalmaz. Az erdei áfonyát gyakran megdézsmálják a vadállatok, ezért alaposan mosd meg!
Ízesítheted vele a reggeli joghurtodat és müzlidet, továbbá kitűnő tejes turmixba, smoothie-hoz, fagyihoz, pohárdesszertek, torták díszítésére. Szörpnek, likőrnek, bornak is kedvelt.
Sütheted muffinba, pitébe, vagy főzhetsz belőle lekvárt , dzsemet.
Fanyar, pikáns íze kiválóan illik a vadhúsokhoz. Kompót, mártás vagy dzsem formájában tálalhatod őz, nyúl, szarvas, vaddisznó mellé.
#5 Élettani hatásai
A friss gyümölcs gazdag A-, D-, C-vitaminforrás, ezenkívül vas- és ásványianyag-tartalma is jelentős. A színéből adódóan magas flavonoidtartalma révén antioxidáns hatású. Segít megőrizni a hajszálerek rugalmasságát, gátolja a kőképződést, méregtelenítő és vesetisztító hatású. A népi gyógyászatban a hasmenés, fogínygyulladás, húgyúti fertőzések régről ismert ellenszere. Fekete inzulinnak is hívják, mert képes a cukorbetegség tüneteit csökkenteni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.