Bár a köszméte alapjáraton is savanykás, de legfőképp azért alakult ki róla ez a kép, mivel a könnyű szállíthatóság és tárolás miatt félérett állapotban szüretelik le, s ilyenkor még valóban meglehetősen fanyar.
Abban az esetben, ha saját piszkebokorral vagy egresültetvénnyel rendelkezünk, akkor érdemes megvárni, amíg teljesen beérnek a szemek, s mindig csak a már érett egreseket lecsippenteni.
Az éretlenül leszedett bogyók sem mennek kárba, sőt magas pektintartalmuknak köszönhetően nagyon jól hasznosíthatók a különféle lekvárok, zselék készítésekor, főleg ha olyan gyümölcsökből szeretnénk dzsemet készíteni, amelyeknek viszonylag alacsony a pektintartalma.
De nem feltétlen kell más gyümölcsökkel keverni, az egresből önmagában is finom szószokat, mártásokat, zselét vagy épp lekvárt készíthetünk. Kompótba szintén tökéletesen megállja a helyét, akár frissen, akár télire eltéve készítjük el.
Az egrest nem csak cukorral szelídíthetjük meg, hanem a különféle tejtermékekkel is érdemes összeboronálni. Nagyon jó partnere lehet a teljes tej vagy a tejszín. Ezek segítségével készíthetünk belőle piszkelevest, de húsok mellé is kínálható pöszmétemártássá is avanzsálhat a kissé éretlen, vagy épp érett egresünk.
Az egrest desszertekhez is felhasználhatjuk. Ha kevéssé érett alapanyaggal dolgozunk, akkor érdemes a piszkét cukorszirupban megfuttatni, s úgy a süteményhez, édességhez adni. A pöszmétének jó helye lehet a különféle pohárkrémekben, tejszínes, joghurtos tortákban , de pavlovához is kínálhatjuk, savanykássága tökéletes ellensúlya lehet a hatalmas, édes habcsóktortának.
Az egrest adhatjuk még smoothiekhoz, turmixokhoz is, arra ügyeljünk csupán, hogy felhasználás előtt alaposan mossuk meg, nem maradjon rajta semmilyen szennyeződés vagy tüske.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.