A legfinomabb sütőtökkrémleves recept
A legfinomabb sütőtökkrémleves
Paradicsomos lencseleves recept
Paradicsomos lencseleves
Sárgaborsóleves füstölt hússal recept
Sárgaborsóleves füstölt hússal
Ünnepi francia pirítós recept
Ünnepi francia pirítós
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük recept
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük
Pozsonyi kifli recept
Pozsonyi kifli
Párolt lila káposzta  recept
Párolt lila káposzta
Csokis muffin  recept
Csokis muffin
Kozáksapka recept
Kozáksapka
Intelligens krémes recept
Intelligens krémes
Krémes spenótfőzelék recept
Krémes spenótfőzelék
Aranygaluska vaníliasodóval  recept
Aranygaluska vaníliasodóval
Édes bundás kenyér (french toast) recept
Édes bundás kenyér (french toast)
Dubarry-szelet recept
Dubarry-szelet
Amerikai káposztasaláta (Coleslaw) recept
Amerikai káposztasaláta (Coleslaw)
Káposztás tészta egyszerűen recept
Káposztás tészta egyszerűen
Elronthatatlan kocsonya  recept
Elronthatatlan kocsonya
Spenótfőzelék fokhagymásan recept
Spenótfőzelék fokhagymásan
Klasszikus linzer recept recept
Klasszikus linzer recept
Holstein szelet recept
Holstein szelet
Tény, hogy vannak olyan zöldségfélék, melyeket szinte mindenki kedvel, és akadnak, melyekről megoszlanak a vélemények. A káposztafélék népes családjának tagjai valószínűleg az utóbbiak közé tartoznak.

Bár megjelenését tekintve a kelvirágként is ismert karfiol jó eséllyel indulhatna a zöldségfélék szépségversenyén, sőt a legifjabb családtag, a „brüsszeli káposzta” vagy közismert nevén: a kelbimbó sem vallana szégyent – mégsem tartoznak a leggyakrabban asztalra kerülő zöldségek közé.

A Kis-Ázsiából származó karfiol a 16. század óta ismert Európában, először – mint oly sok zöldségfélét – Itáliában kezdték termeszteni, de hamarosan a francia veteményesekben is szüretelték, jó ideje pedig már az egész kontinensen megtalálható – sőt Ázsiában (Indiában még édességet is készítenek belőle) és a tengerentúlon is, bár az USA-ban unokatestvére, a brokkoli népszerűségét meg sem közelíti. A vitaminokban és ásványi anyagokban egyaránt gazdag zöldségféle (100 gr-ban többek között 46 mg C-vitamin, 300 mg kálium, 44 mg foszfor, 22 mg kalcium és 15 mg magnézium található) igen jól tűri a tárolást, sőt C-vitamintartalmát fagyasztás után is őrzi!

A karfiol az egyik legcsinosabb és ízletesebb káposztaféle
A karfiol az egyik legcsinosabb és ízletesebb káposztaféle

A rántott vagy csőben sült karfiolt nem kevesen kedvelik, sőt köretként vagy épp savanyítva is vannak hívei. A belőle készült levesnek is számos változata ismert – itt pedig már erősen megoszlanak a vélemények. Kinek régi rossz emlékek okán (a főzés közben érezhető erőteljes, nem épp ínycsiklandó illatát felidézve), kinek a kevéssé fantáziadús fűszerezésű menzai levesek ízélményei következtében támad ritkán kedve karfiollevesre.

Habliliom Könnyed Konyhájában ezúttal olyan ínycsiklandó, illatos-fűszeres karfiolleves készült, mellyel érdemes azoknak is próbát tennie, akik már rég letettek arról, hogy levesbe komponálják a kelvirágot!

A leves titka – a jó minőségű hozzávalókon túl – a fűszerezésben rejlik. A hideg téli napokon pedig ki ne vágyna egy zamatos, melegítő krémlevesre?

Selymes karfiolkrémleves – bazsalikommal és parmezánnal

Ínycsiklandó karfiolleves finom fűszerekkel
Ínycsiklandó karfiolleves finom fűszerekkel

Hozzávalók 4 személyre:
1 kis fej karfiol (kb. 35-40 dkg)
1 db közepes lisztes burgonya (kb. 15 dkg)
1 kisebb fej salottahagyma (vagy ½ fej vöröshagyma)
1 l zöldségalaplé
1 csokor friss bazsalikom (ha csak szárított van otthon: 1 teáskanálnyi szárított)
1 csokor friss petrezselyemzöld
½ citrom frissen préselt leve
1,5 dl tej
2 teáskanál olívaolaj
1 evőkanálnyi frissen reszelt parmezán (vagy bármely kemény sajt)
Ízlés szerint: egy kevés őrölt zsálya, frissen őrölt bors, rozmaring

Elkészítés: A karfiolt alapos mosás után rózsáira bontom. A hagymát felaprítom, a krumplit meghámozom, apró kockákra vágom. Olíva olajon üvegesre dinsztelem a hagymát, majd hozzáadom a nagyjából 1 cm-esre aprított burgonyát, a rózsáira szedett karfiolt. Hozzáadom a szárított fűszereket. Annyi zöldséglevessel öntöm fel, hogy bő 1 cm-rel ellepje a zöldségeket. Fedő alatt, közepes erősségű tűzön nagyjából 15-20 perc alatt puhára főzöm. Közben felaprítom a bazsalikomot, petrezselymet. A már szinte kész leveshez adom a tejet, majd lehúzom a tűzhelyről és belepréselem a citrom levét, majd beleteszem az aprított bazsalikomot, petrezselyemzöldet, végül a parmezánt. Botmixerrel pürésítem. Ha túlságosan sűrű lenne, zöldséglevessel javítok az állagán, kóstolás után, ha szükséges továbbfűszerezem. Az aromás fűszerek, a citromlé, valamint a parmezán csodás harmóniát alkotnak a karfiollal. A selymesen lágy, illatos és nagyon zamatos levest frissen tálalom!

A leves már az asztalon!
A leves már az asztalon!

A káposztafélék legfiatalabb tagjáról, a bimbós kelről vagy kelbimbóról az első írásos emlék 1587-ből Belgiumból maradt az utókorra – nagy valószínűséggel azonban már századokkal korábban nemesítették a Földközi-tenger vidékén. Sokáig Choux de Bruxelles (brüsszeli káposzta) néven ismerte a gasztronómia irodalma (angolul ma is brussels sproutnak hívják).

Bimbós kel, kelbimbó, brüsszeli káposzta – mindegyik név ezeket az apró, kemény téli zöldségeket takarja
Bimbós kel, kelbimbó, brüsszeli káposzta – mindegyik név ezeket az apró, kemény téli zöldségeket takarja

Európa-szerte a 19. század elejétől terjedt el, s termesztik nagy mennyiségben főként Hollandiában, Németországban és persze Belgiumban. Nálunk nem jellemző, hogy kelbimbómezőkbe botlana az ember, de a téli paci standokon üdítő látvány a kis bimbók sokasága. Akkor a legízletesebbek, ha kissé már megcsípte őket a dér. Levesként, salátaként, köret formájában vagy sütőben sült egytálétel gyanánt, de rakott kelbimbó alakjában is asztalra kerülhet. Magas vitamin- és ásványianyag-tartalmának köszönhetően (100 gr kelbimbóban 387 mg kálium, 112 mg C-vitamin, 31 mg kalcium és 22 mg magnézium mindössze 36 Kcal-val párosul) kifejezetten hasznos a téli napokban. Egyetlen dologra érdemes figyelni: nem szabad túlfőzni, mert minden aromáját és üdeségét elveszíti (a konzerv formájában forgalmazott kelbimbót jobb elfelejteni)!

Sültek mellé is remek köret lehet a méretétől függően félbe vagy negyedekbe vágott, borssal és petrezselyemmel fűszerezett párolt kelbimbó, ami rizzsel is kitűnően párosítható:

Párolt kelbimbó – sok frissen őrölt borssal

Az épp csak roppanósra párolt kelbimbó rizzsel
Az épp csak roppanósra párolt kelbimbó rizzsel

Hozzávalók:
25 dkg kelbimbó
1 kis fej hagyma
1 evőkanál olíva olaj
1 kis csokor nagyon finomra vágott petrezselyemzöld
Ízlés szerint: só, frissen őrölt bors, kakukkfű, néhány csepp citromlé

Elkészítés: A kelbimbók külső leveleit, szárvégét eltávolítom, alaposan megmosom, lecsepegtetem. Nagyjából azonos méretűre: félbe vagy negyedekbe vágom. A hagymát szinte milliméteres kis kockákra aprítom.
A hagymát az olajon üvegesre párolom, rádobom a kelbimbófeleket. Magas víztartalma következtében gyorsan levet enged. Sózom, bőségesen borsozom, megszórom őrölt kakukkfűvel. Nagyjából 5 perc párolás után még roppanósan elzárom alatta a lángot – összekeverem a petrezselyemmel, néhány csepp citromlével ízesítem. Rizzsel vagy önállóan köretként kínálom.

Kelbimbóval, kevés cukkinivel és néhány friss gombával különleges előétel is készülhet. A szarvasgomba-olaj és a kerek forma teszi különlegessé ezt a salátát, de dió- vagy tökmagolajjal is nagyon finom!

Gazdag kelbimbósaláta – szarvasgomba-olajos petrezselyempestóval

Igazi ínyencfogás is készülhet kelbimbóból!
Igazi ínyencfogás is készülhet kelbimbóból!

Hozzávalók 4 személyre:
35-40 dkg kelbimbó
20 dkg friss csiperkegomba
2 kis cukkini
½ zöldcitrom leve
1 evőkanál olívaolaj
Ízlés szerint: só, bors

A szarvasgomba-olajos petrezselyempestóhoz:
2 csokor aprított petrezselyemzöld
5 dkg blansírozott mandula
2 teáskanál frissen reszelt parmezán (vagy más kemény sajt)
1 kis gerezd fokhagyma
½ zöldcitrom leve (hagyományos ciromlével is finom)
1 evőkanál szarvasgomba-olaj (hidegen préselt dió- vagy tökmagolajjal helyettesíthető)
1 evőkanál extraszűz olívaolaj
Ízlés szerint: só, bors.

Elkészítés: A zöldségeket megtisztítom. A kelbimbót nagyjából ½ cm-es szeletekre vágom, a cukknit és a gombát nagylyukú reszelőn lereszelem.
Serpenyőben kevés olívaolajon párolni kezdem a kelbimbószeleteket, sózom, borsozom, hozzáadom a gombát és a cukkinit. Nagyjából 5 perc alatt elkészül, ½ zöldcitrom levével ízesítem. Amíg hűl, elkészítem a pestót. Egy mély pohárba szórom a nem túlságosan finomra aprított petrezselyemzöldet (néhány szálat félreteszek a tálaláshoz) a többi hozzávalóval együtt. Botmixerrel krémmé keverem. Lehűtöm.
4 kistányért készítek elő. Egy 10 cm átmérőjű pogácsaszaggatóval formázom meg a „salátát” úgy, hogy a formát egy kistányér közepére állítom, ebbe szedem a zöldségeket, evőkanál hátával beleigazítom, kissé lenyomkodom, majd óvatosan lehúzom róla a kiszúró formát. Minden adagnál így járok el. Tálalás előtt legalább ½ órára hűtőszekrénybe teszem, a tetejére óvatosan petrezselyempestót kanalazok.

Különleges alkalmakra, igazi ínyenceknek való fogás!

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.