Kevés olyan háztartás létezik, ahol ne lenne legalább 1-2 műanyag edény, illetve ételhordó vagy uzsonnás doboz. Szeretjük őket, praktikusak, ám egy ponton mindegyik elszíneződik és foltos lesz a pörkölt zsírjától, a milánói szószától vagy a vadasmártástól. Ezzel persze még nem is lenne semmi probléma, ha egy mosogatással a makacs foltok, elszíneződések eltüntethetőek lennének. Azonban van néhány trükk, amivel megszüntethető ez a probléma, szóval eszetekbe ne jusson kidobni kedvenc műanyag edényeteket már csak azért sem, mert elég műanyag hulladék van már a világon - írja a Fanny magazin.
A zsíroldásra a citrom is tökéletes: dörzsöljük át a felületet, majd tegyük ki az edényt közvetlen napfényre. A nap ultraibolya sugárzása segít eltüntetni a szennyeződéseket, ráadásul a felületen lévő baktériumok is elpusztulnak.
Gyakran előfordul, hogy a műanyag ételhordók átveszik a zsír vagy a különféle ételek ízét. Szerencsére az ecet a kellemetlen szagok ellen is hatásos, emellett eltávolítja az elszíneződést és a lerakódott vízkőfoltokat. Töltsük meg a dobozt fele-fele arányban forró ecet és víz keverékével, és hagyjuk állni legalább 5-10 percig.
A szódabikarbónát nemcsak a zsírfoltok, de a makacs ételfoltok ellen is bevethetjük, legyen szó kávé, tea vagy paradicsom okozta elszíneződésről. Töltsük meg a dobozt forró vízzel, adjunk hozzá 2-3 evőkanál szódabikarbónát, majd zárjuk rá a fedelét, és rázzuk össze. Hagyjuk ázni néhány órán át.
A folyékony súrolószerek nem csak a takarítás során lehetnek a segítségünkre. Hatékony zsíroldó összetételüknek köszönhetően az elhasználódott műanyag edények belsejét is hófehérré varázsolják. Ráadásul a mai súrolóporok finom szemcséjűek, így nem kell attól félnünk, hogy megkarcolják a felületet.
Szórjunk annyi cukrot az edénybe, amennyi a foltokat éppen befedi, és csorgassunk rá kevés mosogatószert. Tegyünk a tetejére néhány jégkockát, és töltsük fel az edényt ásványvízzel. Néhány óra múlva öntsük ki a keveréket, és nyoma sem lesz a foltoknak.
A makacs zsíros szennyeződések és beszáradt foltok eltávolításához a mosószódát is bevethetjük. Ehhez tegyünk az ételtároló dobozba egy-két evőkanál szódát, öntsük fel forró vízzel. Áztassuk 20-30 percig, majd alaposan sikáljuk át. Kevés szódabikarbónával keverve fokozhatjuk a tisztítóhatást.
Fújjunk a zsírra konyhai zsíroldó tisztítószert, hagyjuk rajta néhány másodpercig, majd vizes kefével súroljuk át a felületet. Fontos, hogy olyan szert vásároljunk, ami élelmiszerrel érintkező felületeken is használható.
Tegyünk egy kevés mosogatószert a műanyag edénybe, majd engedjünk bele meleg vizet. Helyezzünk rá pár lap összetépett konyhai papírtörlőt, majd zárjuk rá a fedelét. Alaposan rázzuk össze, végül vegyük ki a papírt és öblítsük ki az edényt.
A foltos műanyagot a patikában kapható denaturált szesz segítségével is megtisztíthatjuk. Elsőként dörzsöljük be az alkoholt, utána mossuk le vízzel. Ha nem tűnik el azonnal a folt, ismételjük meg még egyszer, és hagyjuk rajta néhány percig.
Vizezzünk be egy szivacsot, majd a dörzsis felére szórjunk sót vagy szódabikarbónát, és ezzel dörzsöljük át a sárgásbarna foltokat. Makacs foltok esetén ismételjük meg néhányszor, végül langyos, mosogatószeres vízben öblítsük el.
Borítókép: Shutterstock
Ajánljuk még:
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.