Bátran kijelenthetjük, a bejgli olyan alapeleme a karácsonyi menünek, amely nélkül nem is nevezhető "ünnepi"-nek a legkáprázatosabb menüsor sem. Következzen éppen ezért néhány bejgli alaprecept, a kelesztés nélkülitől a klasszikus diós és mákos tölteléken át a legfinomabb gesztenyésig!
Mindenképpen érdemes tudni, hogy a kelesztéshez használt élesztőt elegendő feloldani pici cukorral vagy tejjel, nem kell felfuttatni, mert ez esetben kalács jellegűre dagad a sütemény. A hozzávalókat gyors mozdulatokkal gyúrjuk össze közepes keménységű tésztává, majd formázzunk belőle cipókat. Folpackba csomagolva pihentetjük a hűtőben legalább 20 percig vagy akár másnap reggelig.
Bejgli készítési Tippek, trükkök, praktikák
- Az igazán jó bejglinél legalább annyira fontos a töltelék, mint maga a tészta. Egy átlagos rúd 20 dkg nyers tésztából készül, ehhez nyugodtan számolhatunk 25 dkg tölteléket.
- Mákos töltelék tej nélkül is készülhet, ugyanis, ha túl híg a massza, könnyen kifolyhat a bejgliből. Tej nélkül sem érződik száraznak, ha lekvárt vagy kinyomkodott reszelt almát teszünk bele. A diót nem szükséges finomra darálni, elég késes aprítógépben durvára őrölni. Az sem probléma, ha a receptben megadott mennyiségből készített diótöltelék a tésztára kenve kevésnek tűnik, sütés közben megduzzad, főleg akkor, ha (rumba áztatott) mazsola is van benne.
- A téglalap alakúra nyújtott, kb. 3 mm vastag bejgli tészta széleit kézzel nyomkodjuk kissé vékonyabbra, hogy feltekeréskor az illesztések ne legyenek túl vastagok.
- Várjuk meg, hogy a főzött töltelék teljesen kihűljön, és csak eztt követően terítsük szép a tésztalapon úgy, hogy a szélein maradjon nagyjából 1 ujjnyi sáv. A két rövidebb és az egyik hosszanti oldalon kenjük le a tésztaszélt tojással vagy tojássárgájával, majd a megkent oldalakat tekerjük rá a töltelékre.
- A kenetlen oldaltól kezdve úgy tekerhetjük fel a bejglit, hogy levegő ne maradjon a rétegek között, de a tekercs ne legyen túl szoros!
- A rudakat ecsettel, kenőtollal egyenletesen kenjük át tojássárgájával vagy felvert tojással, majd hagyjuk teljesen megszáradni a hűtőben. Ha szűkös a hely a hűtőben, hűvös, száraz helyre is kitehetjük. A pihentetést követően ismét kenjük át a tésztarudakat, ám ezúttal csak tojásfehérjével, majd pihentessük ismét.
- Várjuk meg, hogy a tojásfehérje is megszáradjon, majd szurkáljuk meg több helyen villával meg a rudakat. Erre azért van szükség, hogy a sütéskor keletkező gőzök távozni tudjnak, és ne repedjen meg a bejgli.
- A bejglit 180 fokra előmelegített sütőben sütjük kb. 25-30 percig. Túl forró sütőben a külseje megéghet, a belseje viszont nyers marad.
- A sütés végeztével még forrón fordítsuk fel a rudakat a tepsiben, és hagyjuk így állni 10-15 percig. Ennek köszönhetően a bejgli tészta és töltelékrétegek később nem válnak el egymástól.
íme a legjobb bejgli receptek egyben: