Általában nincs benne liszt. A pavlova édessége miatt savanykás gyümölcsökkel harmonizál igazán.
Új-Zélandon természetesen kivivel eszik. Az édesség nevét Anna Pavlováról kapta, aki turnéja során Ausztráliában és Új-Zélandon is elkápráztatta a közönséget.
Anna Pavlova orosz balerina volt. 1881-ben született Szentpétervár közelében, édesanyja elszegényedett mosónő volt, Anna vezetéknevét édesanyja második férjétől kapta. A kislány 10 éves korától járt a Birodalmi Balett Iskolába, kivételes tehetsége már itt megmutatkozott, azonban a klasszikus balett elsajátítása az átlagnál is több munkát, önsanyargatást követelt tőle. Hamarosan a világ egyik legismertebb táncosnője lett, a kritikusok és a közönség is imádta. Saját társulatával az egész világot bejárta, a balett népszerűsítésében nagy szerepe volt, balettiskolát is alapított. 1931-ben halt meg Hollandiában, ahol egy turné során a vonatról leszállva megfázott és tüdőgyulladást kapott. Hamvait a londoni Golders Green Krematóriumban őrzik, többek között Sigmund Freud és Alexander Korda urnái mellett.
Mindként ország lakói magukénak érzik a Pavlovát. Az új-zélandiak már Pavlova kisasszony itteni látogatása előtt fel tudnak mutatni szakácskönyveket, melyekben tojásfehérjéből és porcukorból készült sütemények találhatók, az ausztrálok 1935 októberét jelölik meg a Pavlova torta születésnapjának, ekkor készítette Perthben, a Hotel Esplanade-ben Bert Sachse cukrász. A Pavlova az egész angolszász világban elterjedt, és a karácsonyi édességek között is gyakran megjelenik mandarinnal, gránátalmával, fahéjjal ízesítve.
Az adott receptnek megfelelően a tojásfehérjéket kemény habbá verjük, majd hozzáadjuk a porcukrot és esetleg gyümölcsecetet, keményítőt. Jó kemény állagúra összedolgozzuk, majd meleg, de nem forró sütőben egy-két órát sütjük/szárítjuk. A kihűlt tütüre, akarom mondani tortára, felvert tejszínt és gyümölcsöket teszünk. Sokáig eláll. A torta csokoládés vagy kakaós variációban is ismert, de készíthetjük mini Pavlovákat is.
Egy tojásfehérje általában 2 evőkanál és 25 gramm. A tojást ne a tál szélén törjük meg, használjuk inkább a pult lapos felületét, így elkerülhetjük, hogy a héj betörve keveredjen a sárgája a fehérjével. A szétválasztás legegyszerűbb módja, ha a feltört tojás tartalmát a tenyerünkbe öntjük és az ujjaink között hagyjuk kifolyni a fehérjét. A fehérjét szobahőmérsékleten használjuk fel. A tojásfehérje jól tűri a fagyasztást. Amikor tojássárgájával megkent süteményeket, tésztába töltött húsokat készítünk, érdemes fedeles dobozokban lefagyasztani a megmaradt tojásfehérjét (hogy aztán felengedés után pavlovákként végezzék).
Ahogy egy angolszász séf készíti 4 tojásból és 24 deka porcukorból, sütés 130 fokon egy óra, majd a nyitott sütőajtónál kihűtjük, felvert tejszínnel és gyümölcsökkel díszítjük.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.