Sajnos nagyon sok helyen a hőség miatt kiégett a fű, ám ez nem jelenti azt, hogy búcsút inthetsz a szép, buja kertnek. Tippek, amelyek segítenek megelőzni a bajt, és azt is mutatjuk, mi a teendő, ha már megjelentek a barna foltok.
Az erős napfény, a kevés víz, a helytelen trágyázás és a nem megfelelő fűnyírás mind oka lehet, ha a kertben kiég a fű. A barna, kiszáradt fűcsomók nem nyújtanak szép látványt, ám szerencsére a gyep megmenthető, hiszen a legtöbb esetben a gyökerek épek maradnak. Ez azt jelenti, hogy újra kihajtanak, amint elegendő nedvességet kapnak a növekedéshez.
Így gyógyítsd meg a kiégett füvet
Ha már megtörtént a baj, csak az „elsősegélynyújtás” jöhet szóba, azaz tápanyagokkal kell segíteni a fűnek. Nézzük, mit tehetsz:
A fűmag dobozán lévő utasításnak megfelelően trágyázd meg a területet. Figyelj arra, hogy talaj- és fűmag típusának megfelelő szert használj, és az adagolási javaslatot is tartsd be.
A legjobb, ha este adod a területnek az életmentő műtrágyát, hiszen ilyenkor nem éri a nap. A trágyázás után bőségesen öntözd meg a gyepet. Ebben az esetben a több víz jobb, mint a kevés, hiszen a fű felszívja a szükséges mennyiséget, míg a többi műtrágya a vízzel együtt elszivárog a talajba.
Ezek után nincs más dolgod, mint pihenni hagyni a füvet, és minden este locsolni. 1,5-2 hét múlva már egészséges fűnek kell nőnie.
Sajnos előfordulhat, hogy a kezelés után nem tér magához a fű, ilyenkor át kell kapálni a területet és újra be kell szórni a kiégett részeket fűmaggal.
Ha azonban sikerül megmenteni a gyepet, ősszel lesz még teendőd: a hűvösebb idő beköszöntével jöhet az őszi műtrágyázás, majd a hiányos területek beszórása fűmaggal. A vetést célszerű úgy időzíteni, hogy a hideg idő beköszönte előtt befejeződjön a csírázás, hogy a fiatal fűfélék túlélhessék a telet.
Így előzheted meg a fű kiégését
A nyári hónapokban az esti órákban nyírj füvet, hogy a fűszálakon lévő vágásoknak legyen idejük az éjszaka folyamán begyógyulni. Ilyenkor ugyanis a növény nem a fotoszintézisre összpontosít, és az energiáit a regenerálódásra tudja fordítani.
Az öntözés szintén elengedhetetlen a kiégés megakadályozáshoz. A legjobb, ha reggel vagy este locsolsz. A napfényben ugyanis a vízcseppek gyűjtőlencseként viselkednek, és a levelekre fókuszálják a napfényt, amitől gyakorlatilag „kiégnek” a fűszálak.
Válassz olyan fűfajtát, ami a kerted adottságaihoz a legideálisabb. Megkülönböztetünk úgynevezett nap- és árnyékfűféléket. Az első csoportba azok a fajták tartoznak, amelyek hosszú ideig tartó napfényt igényelnek, hiszen a fotoszintézis révén képesek hasznosítani a fényt és a hőt. Ha a hosszú napsütéses időszakok tartósan elmaradnak, általában barna foltok alakulnak ki.
Az árnyékot kedvelő fajtákra pont az ellenkezője igaz: érzékenyek a napfényre, és emiatt gyorsan kiszáradnak.
Bár a gyepnek szüksége van tápanyagokra, a túl sok vagy túl kevés műtrágyázás is okozhatja a gyep leégését, ezért mindig a fűfajtának és a talaj típusának leginkább megfelelő készítményeket használd.
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.