A hízott liba- vagy kacsamáj a legértékesebbnek számító máj a konyhában, és a legdrágább is a piacon. Beszerzése könnyűnek számít, szinte mindegyik hipermarket hűtőpolcán megtalálható. Baromfiboltokban is van az esetek többségében, ha máshogy nem, hát fagyasztva. A fagyasztott májtól viszont óvva intek mindenkit: nem biztonságos, ki tudja mikor és miért került jégre. A fagyasztott máj másképpen is viselkedik, mint a friss, de lehet, hogy olcsóbb.
A piacon osztályozzák a májakat I-IV. osztályba sorolva, súlyuk és méretük szerint. Én nem vagyok meggyőződve, hogy a nagyobb, elsőosztályúnak mondott máj jobb, mint akár egy alacsonyabb kategóriájú. A legfontosabb, hogy jól ki legyen véreztetve a vágáskor.
A következő receptet előételnek is kínálhatjuk, de az éppen most kapható/szedhető medvehagymával főételnek is szenzációs.
Almában sült libamájhab medvehagymás krumplipürével
Hozzávalók:
20 dkg hízott libamáj
8 szép alma
5 tojás
3 kávéskanál calvados
3 dl tej
diónyi vaj
só
frissen őrölt bors
A krumplipüréhez:
50 dkg burgonya
10 dkg medvehagyma és 1 dl olaj (vagy 9 dkg medvehagyma pesztó)
só
2 dl tejszín
10 dkg vaj
Elkészítés: 1. A sütőt 180 fokra előmelegítjük.
2. Az almák kalapját levágjuk, majd egy kanál segítségével kivájjuk a belsejét úgy, hogy körben 1 cm hús maradjon. Kevés vajat teszünk mindegyik üregbe, sózzuk, borsozzuk, és 5-7 perc alatt elősütjük az almákat a sütőben.
3. Közben elkészítjük a libamájhabot. A májat apróra kockázzuk. A tejet felforraljuk, hozzáadjuk a májat, 2-3 percig még a tűzön hagyjuk, majd lehúzzuk. Turmixba öntjük, pürésítjük, közben hozzáadjuk a tojásokat és a calvadost.
4. Az almákat kivesszük a sütőből, és szűrön keresztül megtöltjük a májas keverékkel. A kalapokat most nem az almákra, hanem melléjük tesszük. Visszatoljuk a sütőbe 30-35 percre.
5. Tálaláskor a kalapokat az almákra tesszük, és még forrón kínáljuk.
6. A krumplipüréhez a megtisztított és felkockázott krumplit sós vízben megfőzzük, leszűrjük, majd a tejjel és a vajjal pürésítjük.
7. A medvehagymát megmossuk, és az olajjal összeturmixoljuk. A kész krumplipürével összekeverjük, és a májhabos almával tálaljuk.
A rómaiak kezdték a libatömést a mondák szerint - liszt, víz és méz keverékével. Úgy tartják, hozzánk Görögországból kerülhettek a ludak, szintén régi hagyományokra tekint vissza a tömés, sőt tájegységenként változó a hizlalás szokása és az elkészítés is.
Vannak szakácsok, akik úgy gondolják, ennek a műfajnak van humánusabb módja is. Anthony Bourdain például nem vásárol olyan hízott májat, amit nagyüzemi eljárással készítenek. Ez annyit tesz, hogy a libák egy kis ketrecbe vannak zárva, ahol nagyon keveset tudnak mozogni, így hegyén-hátán ezer meg ezer szerencsétlen liba van összezárva. A ketrec ajtaján van egy akkora nyílás, ahol a liba feje kifér, majd egy porszívócsőhöz hasonló csövön nyomják a libákba a keveréket, amiről nem tudni igazából, hogy milyen anyagokat tartalmaz. Bourdain előtérbe helyezi a házi ,hagyományos eljárással, kézzel, finomabb módszerrel tömött libákat, amelyek nem szenvednek, finom takarmánnyal tömik őket, és mozoghatnak is. Ehhez a technológiához viszont több időre van szükség, de a végeredmény kézzel fogható: a duplájába kerül (kb. 8000 Ft/kg).
Ha pástétomot készítek, 48 órán át áztatom a májat sós-fűszeres jeges vízben. A jó minőségű májat nem kell magas hőmérsékletnek kivetnünk, ha pástétomot készítünk, elég, ha a maghő eléri a 84 fokot, persze mindenki másképp csinálja, tehát megoszlanak a vélemények.
Van, aki óvva őrzi féltet receptjét, nehogy valaki megtudja és felhasználja azt. Erre azt szoktam mondani, hogy halottas ingen nincsen zseb, tehát aki fukarkodik a receptekkel, az idióta!
Ennek a csodálatos és egyedi alapanyagnak az elkészítési módjai nagyon sokfélék, akár a konyhatechnológiát, akár a hozzávalókat veszem figyelembe. Magyarországon a libamáj zsírjában, lilahagymával talán a legelterjedtebb. Vagy biztos sokan ismerik Kalla Kálmán séfet, aki a Gundel étteremben készítette grillezett almával cseresznyefa-forgácson füstölve. De készíthetjük szarvasgombával tűzdelve, fügével, rózsavízzel, szinte az összes lekvárfélével, kandírozott gyümölcsökkel, pisztáciával, fenyőmaggal, tokaji aszúval, datolyával, spárgával, spenóttal vagy akár gombócba töltve.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.