Pár héttel ezelőtt abban a szerencsében volt részem, hogy egy nagyon profi, nagyon kreatív szakács-csapattal dolgozhattam együtt, két napon keresztül. A Németh László konyháján folyó munkáról csak elképesztő magasságokban tudok beszélni: itt fegyelmezettség, alázat és munkaszeretet uralkodik. Az ilyen konyhán nagy boldogság - még ha csak pár órára is - dolgozni.
Minden hónapban rendeznek egy gourmet vacsorát, amely 10 fogásból áll, és igyekszik az ősi gasztronómiához viszonyulni. Gondoljunk itt a görög vacsorákra és a filmekben látott ókori lakomákra, ünnepségekre. Itt az étkezés célja mindig az, hogy mind az 5, de inkább 6 érzékszervünket megmozgassa. Ne csak a hasunkat tömjük meg! A látványelemek, a hangok, a környezet, a terített asztal ugyanúgy hozzátartozik egy ünnepi étkezéshez, mint a fogásokhoz ajánlott borok vagy maguk az ételek.
22 főre a 10 fogásos menüsort 14 szakács készítette, csapatokba rendeződve, ételekre, fogásokra felosztva. A menüsor két napig készült. A molekuláris és cyro konyha remekeit is felvonultatva hihetetlen precízséggel. A legnagyobb harmóniában és nagy odafigyeléssel készítette mindenki a saját fogását.
A vacsora célja, hogy hagyományt teremtsen és hidat verjen a modern technológia és a régi ételkészítési ismereteink között, felvonultatva a hazánkban nehezen elérhető, mégis minőségi alapanyagok széles skáláját, de ugyanúgy a fürjcombot, a hátszínt, mint a setés szegyet vagy a velőt. Itt egy örök érvényű, általam is sokat használt kifejezéssel élnék: nincs olyan alapanyag vagy étel, amit az ember nem szeret, csak legfeljebb nincs jól elkészítve. Az ételeket a chef témák szerint állította össze úgy, hogy ne csak a tányéron harmonizáljanak az alapanyagok, és maguk az ételek a borokkal vagy az italokkal, hanem hogy a témákban az emberek megtalálják az étel nevét és azt, hogy mit akar az étel kifejezni.
Az előétel, témanevén natura, a hétköznapjaink, bármelyik hétköznapi ételünk bármikor felbukkanó szereplője is lehetne. Kis cserépedényben hollandi hab, feketekenyér morzsával leszórva, szimbolizálva a földet. A „cserépbe” spárgát és ehető virágokat beleállítva a földből kihajtó virágokat szimbolizálták, hisz így kezdődik az élet. Ezzel kezdődött a menüsor.
A folytatásban a füstölt hal az előétel. A házi grissini különlegesen feltálalva, meleg zselétakaróval, különlegesen faragott retekcsíkokkal fergeteges élményt nyújtott annak is, aki elkészíti. És annak is, aki elfogyasztotta.
A következő fogás méltán példázza az egyszerűség és a sok törődés közötti átmenetet. Megmutatva, hogy egy burgonyakrémlevesből is bámulatos fogást lehet készíteni. A tányérban elhelyezett szférikus répagyöngy (molekuláris technológiával készült 3 cm átmérőjű répagolyó, ami belül folyékony állagú, amit ha az ember a szájába vesz és a szájpadlásával összenyomja, a golyó kipukkan, és a répajuice a szájában szétfolyik), ragasztott borsó - mint egy szőlőfürt, úgy nézett ki, és természetesen ehető, melegre ragadó ragasztóval összeragasztott kreációról van szó -, egy darab pirított Szent Jakab kagyló, friss jászsági szarvasgombával. A vendég megkapta a tányért a gondosan elhelyezett betétekkel, és a felszolgálók csészéből ráöntötték a forró levest. Ahogyan a szarvasgomba érintkezett a meleg levessel, azonnal elkezdett „dolgozni”, csodás illóolajok szabadultak fel belőle, a sárgarépagyöngy fényesen, szépen úszkált a levesen, mint a tükörtojáson a sárgája.
Utána következtek a Guinness sörből készített habok, babér-vanília zselével, sonkachips-szel és sült hagymával, majd fürjcomb raviolival és hagymatortán tálalt, sertéshálóba göngyölt mangalicaszegy, mindezek után szarvas-steak céklapudinggal.
Természetesen köztes fogásnak a folyékony nitrogénbe mártott, a vendégek szeme láttára készült sorbet-kről sem feledkezhetem meg, amik ez egyik pillanatban még habszifonban voltak 10-15 fokra lehűtve, majd 5 másodperccel később, a mínusz 196 fokos nitrogénből kikerülve, kívül megfagyva, belül habosan szájukhoz emelhették az emberek. Ekkor egyszerre érezhették a hideg sorbet-t, mely belül még krémes és habos.
A desszert popcorn-leves volt csokoládé mousse-szal és sült barackkal, mely a tenger alját szimbolizálta a korallokra emlékeztető morzsa-dekor kekszekkel és fehér csokoládé mousse-szal.
Természetesen minden fogáshoz külön zene is dukált. Besötétítettek, elindult a zene, és speciális effektekkel, füstgép és villanó fények kíséretében vonultak be az ételek.
Jövő hónapban is ott leszek, bár úgy döntöttem, hogy ez alkalommal kipróbálom a másik oldalt is, foglaltattam két helyet…
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.