Legutóbb pedig sikerült megsütnöm az eddigi legmutatósabb és talán legszebb túrós süteményemet, amit most büszkén megosztok veletek. Nagy munka, és izomlázat kap az ember, mire a másfél kiló túrót kikeveri az ember, de megéri a fáradtságot, mert nagyon finom!
Hozzávalók a tésztához: 1 csomag szárított (vagy fél kocka friss) élesztő, 90 ml langyos tej, 30 g vaj, 40 dkg liszt, 1 csomag vaníliás cukor, 1 csipet só, 1 tojás, + vaj a tepsi kikenéshez, + liszt a nyújtáshoz
Hozzávalók a töltelékhez: 20 dkg vaj, 1,5 kg sovány túró, 6 tojás, 2 csomag vaníliás pudingpor, 1 citrom reszelt héja és leve, 30 dkg cukor, 4-5 szép sárga édes körte
Hozzávalók a morzsához: 25 dkg liszt, 15 dkg cukor, 1 csomag vaníliás cukor, 1 csipet só, 12 dkg vaj
Elkészítés:
1.) A tészta hozzávalóiból kelt tésztát készítünk. (Kenyérsütő gépben is meg lehet keleszteni, de figyelni kell a dagasztásnál, és egy kis plusz tejjel segíteni a keverőlapátnak, hogy összeálljon a tészta. Így szépen megkel, cserében nyújtásnál jól meg kell majd lisztezni, hogy ne ragadjon! Ezzel a módszerrel is hibátlan lesz a tészta.)
2.) A töltelékhez megolvasztjuk a vajat, és hagyjuk hűlni. A túrót összekeverjük a tojássárgájával, a 15 dkg cukorral és a pudingporral. Hozzáadjuk a vajat, a reszelt citromhéjat és a citrom levét. A fehérjét a maradék cukorral kemény habbá verjük, és a túróhoz keverjük.
3.) A tésztát lisztezett deszkán kinyújtjuk, majd átemeljük egy kivajazott, peremes tepsibe. (4 kéz kell hozzá! vagy eleve a tepsiben kell kinyújtani a tésztát. :-))
4.) Rákanalazzuk és elsimíjuk a túrós tölteléket.
5.) Megmossuk, és vékony szeletekre vágjuk a körtét, majd a túró tetejére sorakoztatjuk. A süteményt előmelegített sütőbe tesszük, és 175-180 fokon 30 percig sütjük.
6.) A morzsa hozzávalóit összegyúrjuk. Kivesszük a sütőből a süteményt, a morzsát a körték tetejére szórjuk, és visszatesszük a sütőbe, majd további 20-25 percig sütjük.
(A túrómasszába mazsolát is tehetünk.)
Egy hasznos tipp: ne szeleteljük fel forrón a süteményt, inkább hagyjuk kihűlni, akkor szépen egyben marad a túró. Borzasztó nagy adag lesz belőle, nagy társaságnak érdemes elkészíteni. Ha csak magunknak sütjük, az sem baj, másnapra lesz csak igazán finom. :-)
Kedvenc túrós receptjeim:
Ananászos-túrós rétes (Norbis) >>>
A túrós sütin túl két nagyon finom levest is főztem, Dorkának kiváltképp az első, a sajtos póréhagyma krémleves ízlett, egy teli babatányérnyit megevett belőle. :D Nagyon gyorsan és könnyen el lehet készíteni őket, és ha van botturmixunk, a csomómentes, krémes állag is garantált.
Hozzávalók: 2 szál póréhagyma, 2 tömlős Boci sajt, 1 liter erőleves, 1 púpozott kanál liszt
Elkészítés:
1.) A póréhagymát megmossuk, felaprítjuk, egy lábasba tesszük, felöntjük az erőlevessel, és kb. 20-25 perc alatt puhára főzzük.
2.) Lehúzzuk a tűzről, hozzákeverjük a krémsajtokat és a lisztet, majd botturmix segítségével krémesre turmixoljuk az egészet, és visszatesszük a tűzre, hogy kicsit besűrűsödjön. Forrón, reszelt sajttal, pirítóssal tálaljuk.
A következő receptet elvileg márvány sajttal kellene elkészíteni, de se Anya, se Ká nem szereti a márvány sajtot, így én fetával csináltam. Márványsajttal is finom lehet...
Hozzávalók: 2 csomag újhagyma, 4 gerezd fokhagyma, 5 dl víz, 5 dl erőleves, 1 csomag feta sajt, kevés olívaolaj, 1 púpos evőkanál liszt, 1 csokor petrezselyem
A tálaláshoz: pirítós
Elkészítés:
1.) A hagymát megmossuk, felaprítjuk és egy lábasban kevés olajon üvegesre pirítjuk. (Kevés hagymát félreteszünk a tálaláshoz.)
2.) Felöntjük tejjel és erőlevessel, majd 20-25 perc alatt puhára főzzük.
3.) Lehúzzuk a tűzről, kicsit kihűtjük, hozzáadjuk a feta sajtot, a lisztet és 1 csokor felaprított petrezselymet. Botturmix segítségével krémesre turmixoljuk, és visszatesszük a tűzre, hogy megrottyanjon.
Pirítóssal, összevágott újhagymával tálaljuk.
A burgonyás táska ötlete onnan jött, hogy anyukám régebben nagyon sokszor sütött orosz pirogot, talán, mert Apa unokatestvére Ungváron élt, náluk ettünk mindig ilyen ételeket, és mindannyian nagyon megszerettük a pirogot. A receptet azonban sem ő, sem én nem találtuk meg (de nem adtam még fel a keresést), viszont találtam egy - monjduk úgy, hogy - stílusában hasonló batyut, amit el is készítettem a családnak. Nem pirog, de mindenki nagyon különlegesnek és ízletesnek találta.
Hozzávalók a tésztához: 40 dkg burgonya, 1 tojás, 20 dkg liszt, 5 dkg vaj, pici só, + liszt a nyújáshoz
Hozzávalók a töltelékhez: 1 vöröshagyma, kevés olaj, 20 dkg darált (pulyka)hús, só, bors, majoranna, pulykahús-fűszer, 1 evőkanál liszt, 1 evőkanál vágott petrezselyem, a sütéshez: olaj
Dresszing: 5 dl tejföl, 1 tömlős Boci sajt, 1 csokor kapor
Elkészítés:
1.) A burgonyát megmossuk, meghámozzuk, puhára főzzük, áttörjük, majd a liszttel, tojással, vajjal és sóval összedolgozzuk.
2.) Egy teflonban olajat melegítünk, rátesszük és üvegesre pirítjuk a felkockázott hagymát. Hozzáadjuk a darált húst, fűszerezzük, és zsírjára pirítjuk. Végül meghintjük liszttel, kevés vizet adunk hozzá és megszórjuk a petrezselyemmel.
3.) A tésztát lisztezett deszkán 4-5 mm vastagra kinyújtjuk, négyzeteket vágunk belőlük. Minden négyzet közepébe húsos tölteléket kanalazunk, a tésztát összecsukjuk, a batyu széleit összenyomjuk. Forró olajban 4-5 perc alatt kisütjük, papírra szedjük.
4.) A kapros dresszinghez összekeverjük a tejfölt, a krémsajtot és az apróra vágott kaprot, és a forró batyukhoz tálaljuk.
Ha ismeritek a pirogot, és van bevált receptetek róla, légyszíves küldjétek el nekünk! :-) Köszönettel: Mirza, Ká, Dorka
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.