Újévi lencsefőzelék recept
Újévi lencsefőzelék
Mézes-sörös sült oldalas recept
Mézes-sörös sült oldalas
Spenótfőzelék fokhagymásan recept
Spenótfőzelék fokhagymásan
A legjobb palacsintatészta recept
A legjobb palacsintatészta
Szilveszteri malacsült recept
Szilveszteri malacsült
Almás pite - a hagyományos recept recept
Almás pite - a hagyományos recept
Klasszikus kocsonya recept
Klasszikus kocsonya
Kókuszgolyó pofonegyszerűen recept
Kókuszgolyó pofonegyszerűen
Tiramisu egyszerűen recept
Tiramisu egyszerűen
Lencsegulyás recept
Lencsegulyás
Klasszikus korhelyleves recept
Klasszikus korhelyleves
Kaszinótojás franciasalátával recept
Kaszinótojás franciasalátával
Hagyományos kókuszkocka recept
Hagyományos kókuszkocka
Virslis lencsesaláta recept
Virslis lencsesaláta
Mákos guba  recept
Mákos guba
Párolt lila káposzta  recept
Párolt lila káposzta
Klasszikus linzer recept recept
Klasszikus linzer recept
Lencsegulyás recept
Lencsegulyás
Lencseleves gazdagon recept
Lencseleves gazdagon
30 perces sajtos rúd recept
30 perces sajtos rúd
Érdekességek

Tavaszi óraátállítás 2023: fájdalmas lesz

Ahogy haladunk kifelé a télből és egyre hosszabbak a nappalok, melegszik az idő, aztán a naptár is azt mutatja, hogy tavasz van, minden porcikánkban érezzük: hamarosan itt az óraátállítás napja! Máris mondjuk, pontosan mikor kezdődik a nyári időszámítás!

Itt a március, s vele együtt a tavaszi óraátállítás időpontja is. Nem kedveljük, hiszen úgy érezhetjük, 1 órával rövidül az életünk. Ugyanakkor vigasztalhat, hogy véget ér a tél, és előttünk tavasz, a jó idő, a melegebb és hosszabb nappalok. S mikor és hogyan is kell az órákat átállítani? Nos, egészen pontosan 2023. március 26-án, vasárnap hajnali 2 óráról tekerjük előre a mutatókat 3 órára. Ezzel együtt kezdetét veszi a nyári időszámítás.

 Tavaszi óraátállítás 2023: március 26-án hajnali 2 órakor kell 3 órára előre tekerni a mutatókat ( Fotó: Shutterstock)
Tavaszi óraátállítás 2023: március 26-án hajnali 2 órakor kell 3 órára előre tekerni a mutatókat ( Fotó: Shutterstock)

Mire jó az óraátállítás?

Az óraátállítást az 1973-as olajárrobbanást követően 1976-ban Franciaországban vezették be először. A gazdasági szakemberek úgy kalkuláltak, hogy ezzel nagyjából 300 ezer tonna kőolajnak megfelelő energiát takaríthatnak meg. Magyarország 1980-ban csatlakozott a kezdeményezéshez, szintén energiatakarékossági megfontolásból.

Az óraátállításnak kezdetben számos pozitív hatása volt: villamosenergiát spóroltak vele, kedvezett az építőiparban és a mezőgazdaságban dolgozóknak, akik hosszabb ideig végezhették a szabadban a munkát, kevesebbet és kevesebben vezettek szürkületben, sötétben.

Mondanunk sem kell, ezek az érvek 2023-ban mennyire aktuálisak, hiszen a gáz- és az áramspórolás mindenkinek ismét nagyon fontos téma lett.

egy óra mínusz

Persze ennek ellenére nem jelent felhőtlen örömet a tavaszi óraátállítás, sőt többnyire fájdalmasnak érezhetjük. Nemcsak 1 órával rövidül a vasárnap, hanem a következő hétre is rányomhatja a bélyegét. A szervezetnek akár több napra lehet szüksége az átálláshoz: sokaknak okozhat hosszan tartó, múlni nem akaró fáradtságot, alvás- és emésztési zavarokat az órák előre állítása. Rendőrségi adatok szerint ilyenkor minden évben látványosan emelkedik a figyelmetlenségből, fáradtságból eredő balesetek száma. Fontos tehát, hogy a lehetőségekhez mérten legyünk türelmesek és tudatosabbak, vigyázzunk magunkra az óraátállítást követő napokban.

Meddig lesz még óraátállítás?

Sajnos, egyelőre nem tudni. A téma többször került napirendre az Európai Parlamentben, és bár a javaslatot minden ország támogatta, a végső lépés továbbra is várat magára. Az Európai Unió a tagállamoknak szabad kezet adna, hogy a téli vagy a nyári időszámítást tartják-e meg véglegesen, ám Csehországon kívül, mind a mai napig egyetlen más ország sem döntött még erről.

Egyelőre tehát marad a tavaszi és az őszi óraátállítás is. De nézzük a jó oldalát! Tény, hogy egy órával rövidebb az utolsó márciusi hétvégénk, de cserében innentől hosszabbak a nappalok, a játszótéri délutánok, világosban érünk haza a munkahelyünkről, jut idő kültéri szabadidős tevékenységekre, ráadásul esténként később kell lámpát kapcsolni, amellyel valóban nagyon sokat spórolhatunk. Azt az egy „elveszett" órát pedig természetesen visszakapjuk majd október 29-én vasárnap az őszi óratátállítás idején…

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.