A szentről elterjedt egyik történet képezi ahagyomány alapját - eszerint mielőtt keresztény hite miatt II. Claudius császár idején kivégezték, Bálint a hite erejével a börtönőre vak leányának visszaadta a látását. Mielőtt – a hagyomány szerint – február 14-én kivégezték, búcsúüzenetet küldött a lánynak, amelyet így írt alá: „a Te Bálintod.” Ez a Bálint-napi üzenetküldés eredetének leggyakoribb magyarázata.
Más források szerint az első fennmaradt Valentin napi üdvözlet 1415-ből származik. A londoni Tower börtönében raboskodott Károly, orléans-i herceg, aki versbe szedett szerelmes sorokkal kedveskedett feleségének. Az agnicourt-i csatában angol fogságba esett herceg a francia trón egyik várományosa volt, főúri körülmények között tengette napjait fogságában. Az angolok komoly váltságdíjat reméltek érte, de Henrik francia királynak esze ágában sem volt kiváltani a lehetséges trónkövetelőt! Károlyunk így 24 évig élvezte az angolok vendégszeretetét.
Nem tudjuk, hogy Károly herceg teremtette meg az új divatot, vagy csak követett-e egy akkor új szokást, mindenesetre pár esztendővel később V. Henrik, angol király már költőt fogadott, hogy megfelelő Valentin napi verssel kedveskedhessen kedvesének, Valois Katalinnak.
A Bálint-nap körüli napokon az ókori Rómában két ünnep is létezett, Pán ünnepe és a Lupercalia vagy Februa. Ezeket az ősi eredetű pásztorünnepeket február 13-15 között tartották.
Egy legenda összefüggést teremt Valentin elhalálozási napja és az ugyanezen napra eső Lupercalia ünnep között. Ez a nap Júnó istennő (Jupiter felesége) (a görög Héra, ill. Zeusz latin megfelelői), a házasság pártfogójának ünnepe volt a Római Birodalomban. Az egyszerű nép ifjú férfiai ezen a napon tombolát húztak a még hajadon nők neveivel. Az így létrejövő párok egymással jártak egy ideig, és néhányan a szóbeszéd szerint valóban egymásba szerettek. Ez a népszokás sok római arisztokrata szemében erkölcstelen volt.
A férjek virágot ajándékoztak ezen a napon a feleségeknek. Így ez a régi római szokás keveredett a keresztény mártír történetével - és meghonosodott a későbbi társadalomban is.
Az ókori pogány ünnepek és a későbbi Szent Bálint nap közötti közvetlen kapcsolatra azonban nincs bizonyíték, csak ezek a legendák léteznek.
Szent Bálint-napi hagyományok, szokások világszerte
A 15. század vége óta vannak olyan párok Angliában, akik egymásnak kisebb ajándékokat vagy költeményeket küldenek. A virágok ajándékozásával való kapcsolat visszavezethető Samuel Pepys költő feleségére, aki 1667-ben Pepys szerelmes levelére egy virágcsokorral válaszolt. Az angol nemesi társaság köreiben ettől kezdődően a levél és a virágcsokor kapcsolata utánzás révén meghonosodott.
Angol kivándorlók vitték a Valentin napi szokásokat magukkal az „új világba”, az Amerikai Egyesült Államokba. A második világháború alatt amerikai katonák hozták vissza magukkal ezt a szokást az európai kontinensre, közöttük Németországba is. 1950-ben Nürnbergben volt az első Valentin napi bál. Ekkor hivatalosan is bevezették a Valentin napot.
Japánban február 14-én feleségek csokoládéval ajándékozzák meg férjeiket, férfi kollégáikat, főnököket stb.. Ezért egy hónappal később (White Day) viszonzásként fehér csokoládét kapnak ők ajándékba. Fiatal leányok is ezen a napon ajándékozzák meg imádottjaikat, legjobb esetben olyan csokoládéval, melyet ők maguk készítettek. A férfi ezt március 14-én viszonozhatja.
Európában saját hagyományok alakultak ki. Itáliában a szerelmespárok többnyire hidakon vagy folyóknál és tavaknál találkoznak. Ezeken a helyeken a kerékpárok elhelyezésére szolgáló berendezések vannak, de nem a kerékpárokat lakatolják le az olasz fiatalok, hanem egyszerűen csak magát a lakatot zárják rá az alkalmatosságokra, és arra a nevük kezdőbetűit írják rá, nagyobb lakatokra ráragasztják a pár fényképét is. Miután a lakatot lezárták, a pár tagjai egy-egy kulcsot a vízbe dobnak és közben valamit kívánnak maguknak. Ezeket a kívánságokat nem szabad elárulniuk, de gyaníthatóan az örök szerelem az, amit kívánnak. Egyre több lakat gyűlik így össze nagy csomóban.
Finnországban a Valentin napot a „barátság” napjaként ünneplik, melyen egymásnak azok, akik a másikat szimpatikusnak találják, képeslapot küldenek, vagy kisebb ajándékot adnak át nekik. Ez a „barátság nap” ellentétben az angolszász vagy a kontinentális Európa területeivel nem bír erotikus vonásokkal.
A lengyelországi Chełmno plébániatemplomában évszázadok óta őriznek egy Szent Bálint-ereklyét. Chełmnóban február 14-én minden évben hagyományosan megünneplik a vértanú és a szerelmesek ünnepét.
Valentin napja, legyünk őszinték, manapság már nem csak a szerelmesek napja. A kereskedőké is, sőt igazán az övék! Karácsony után ez az első igazi alkalom, amikor a vásárlók kinyitják erszényeiket, előkapják bankkártyáikat - fellendítve ezzel a kiskereskedők forgalmát. Statisztikák szerint egy átlag amerikai 20 ezer forintnak megfelelő dollárt, egy német vagy osztrák 10 ezer forintnyi eurót áldoz arra, hogy meglepje kedvesét. Legnépszerűbb ajándék a virág, a különféle édességek, csokik, férfiaknak italok, jelentős helyet foglalnak el a plüss figurák, és persze a parfümök, de vágyakat gerjesztő fehérneműk sem maradhatnak el a sorból.
Azért éhen se maradjunk, ha már szerelmesek vagyunk!
Hozzávalók: 2 szál póréhagyma, 1 fej vöröshagyma, 4 gerezd fokhagyma, 5 dkg vaj, 2 evőkanál olívaolaj, 1 liter zöldségleves (leveskockából is elkészíthető), 1 kávéskanál kakukkfű, 1 evőkanál citromlé, 2 db krumpli, 2 dl tejszín, só, fehérbors, 1 dl fehérbor, a pirítóshoz: vaj, 10 dkg sajt (ízlés szerint), 4 szelet kenyér
Elkészítése: A póréhagymát felkarikázom (néhány karikát félreteszek a tálaláshoz), a hagymát és a fokhagymát apróra vágom, a krumplit meghámozom, felkockázom. A vaj és az olíva olajkeverékén fedő alatt 15-20 percig párolom a póré-, a vörös- és a fokhagymát. Az idő elteltével felöntöm a zöldséglevessel, beleadom a felkockázott krumplit, fűszerezem a kakukkfűvel, addig főzöm, míg a krumplim megpuhul.
Botmixszerrel pépesítem, hozzáadom a tejszínt, sózom, borsozom, ízesítem citromlével és a borral, egyet forralom, majd tálalom.
Közben elkészítem a pirítóst. A kenyérszeleteket megkenem vajjal, megszórom, a reszelt sajttal, sütőben 250 fokon addig grillezem, míg a sajt rá nem olvad.
A levest forrón tálalom, díszítem a félretett póréhagyma karikákkal, mellé adom a sajtos pirítóst, jó étvágyat.
Hozzávalók: 2 szép érett avokádó, 10-15 dkg kecskesajt, 1 vérnarancs, fél kávéskanál őrölt mustármag, 2 gerezd fokhagyma, olívaolaj, só, őrölt bors
Elkészítése: Az avokádókat meghámozom, felszeletelem, egy kevés narancslével meglocsolom, ne barnuljon. A kecskesajtot apróra kockázom, az avokádószeletekre halmozom.
Az öntethez az olívaolajat, a narancs levét, a zúzott fokhagymát, az őrölt mustármagot botmixszerrel összedolgozom, a salátára öntöm. Ha igényli, még sózom, borsozom. Egy-két órát hagyom állni, hogy alaposan összeérjenek az ízek, pirítóssal tálalom.
Ne feledjétek azonban, ez a jeles nap csak egy nap az egész év 365 napjából! Ne csak ezen az egy napon bizonyítsuk szeretetünket, megértésünket, türelmünket a másik felé, hanem az év többi 364 napján is! Úgy mutathatjuk ki igazán való érzelmeinket, emberi mivoltunkat!
„Nekem nem kell ajándék Valentin-napra: aki szeret, az úgyis egész évben bizonyítja ezt, már csak azzal is, hogy nem áll odébb: elég nehéz eset vagyok ugyanis.” (Karafiáth Orsolya) – ez utóbbi rám tökéletesen illik, igaz!
Köszönöm Neked Zsó, hogy mellettem vagy!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.