Hagyományos resztelt csirkemáj recept
Hagyományos resztelt csirkemáj
Csörögefánk recept
Csörögefánk
A legfinomabb sütőtökkrémleves recept
A legfinomabb sütőtökkrémleves
Szilvás gombóc hagyományosan recept
Szilvás gombóc hagyományosan
Krémes spenótfőzelék recept
Krémes spenótfőzelék
Paprikás csirke recept
Paprikás csirke
Minestrone recept
Minestrone
Profiterol alaprecept recept
Profiterol alaprecept
Sárgaborsóleves füstölt hússal recept
Sárgaborsóleves füstölt hússal
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük recept
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük
Finomfőzelék recept
Finomfőzelék
Legényfogó leves recept
Legényfogó leves
Rakott zöldbab darált hússal recept
Rakott zöldbab darált hússal
Klasszikus kelkáposzta-főzelék recept
Klasszikus kelkáposzta-főzelék
Almás pite - a hagyományos recept recept
Almás pite - a hagyományos recept
Egyszerű csilis bab recept
Egyszerű csilis bab
Kapros tökfőzelék virslivel recept
Kapros tökfőzelék virslivel
Mátrai borzaska recept
Mátrai borzaska
Gőzgombóc vaníliasodóval és mákkal recept
Gőzgombóc vaníliasodóval és mákkal
Madártejszelet recept
Madártejszelet
Ne ijedjetek meg, kedves haspárti barátaim, ez továbbra is a Mindmegette, minden magyarok legjobb receptjeinek gyűjteménye, de mai írásomban megpróbálom lerántani a fátylat a Brassói aprópecsenye nevű ételünket övező titkokról.

Standard szereplője mindennapi ételeinknek, karöltve a lecsóval, mindegyikünknek megvan a saját, jó bejáratott családi receptje, és rövid közvéleménykutatásom alapján majdnem bicskázásba fordult a kell-e bele majoránna, csontlével párolod, szalonnán pirítod, fokhagymázod, paradicsompürézed, vagy te hogyan készíted kezdetű kérdésem feltevése után keletkezett vita.

Nem teszek igazságot, inkább másszunk fel a családfára, nézzük át, hogy ki honnét eredezteti egyik kedvencünket.

Brassói aprópecsenye
Brassói aprópecsenye

- Budapest, Mátyás pince, 1950. szeptember 17. Stirlitz, bocsánat, Papp Endre, az étterem akkori vezetője egy ételújítási versenyre alkotta ezt a fogást. Trianon emlékére nevezte el brassóinak, hiszen vétek lett volna Erdélyt kihagyni, hiszen ha van már Kolozsvári töltött káposzta, Erdélyi rakott káposzta, akkor miért ne lehetne Brassói…

Eredeti recept következik:

Hozzávalók 10 adagra: 1,6 kg sertésszűzpecsenye, 30 dkg kolozsvári szalonna, 50 dkg vöröshagyma, 10 dkg sertészsír, 30 dkg zöldpaprika, 20 dkg paradicsom, 50 dkg zöldborsó, 1 hegyes erős paprika, só, őrölt fekete bors.

És hogyan készült? A zsiradékot serpenyőben felhevítjük, és az apró csíkokra vágott szalonnát benne felolvasztjuk. Megpirítjuk rajta a finomra vágott hagymát, rádobjuk a vékony csíkokra vágott szüzet, gyors tűzön pirítjuk, sózzuk, borsozzuk. Pár perc után rádobjuk a lehéjazott, felkockázott paradicsomot, a karikázott zöldpaprikát, és tovább pirítjuk. A végén hozzákeverjük a külön megfőzött zöldborsót, és készre sütjük.
Tálaláskor díszítsük karikázott erőspaprikával, és körítsük pirított burgonyával.

- 1948 októbere, Budapest-Brassó gyorsvonat. Gróf Nándor mesterszakács ezen a vonaton találja ki a receptet, eredeti szándéka szerint olyan ételt akart kreálni, mit az Utasellátó körülményei között gyorsan el lehet készíteni, finom és laktató. Névadás? Hova tartott is a szerelvény?

Ő így készítette: 2,5 kg burgonyát héjában megfőzött, hámozott, majd hasábokra vágott. 15 dkg füstölt szalonnát felkockázott, serpenyőben üvegesre pirította, majd hozzáadott másfél kilogramm felcsíkozott sertés szüzet, sózta, borsozta, zúzott fokhagymával ízesítette, és hirtelen megpirította, majd a végén összepirította a burgonyával. Ja, ez a szakácsvény is 10 adagos…

A brassói az egyik legnépszerűbb ételünk
A brassói az egyik legnépszerűbb ételünk

- Unger Károly mesterszakács más véleményen van. Szerinte a brassói receptjét Csáky Sándor tette közzé „ A XX. Század szakácsművészete” című könyvében. Íme a recept: a bélszín lebernyegét (pacsni), vágjuk metéltre, nyílt tűzön kevés zsírral pirítsuk meg, dobunk bele egy fej finomra vágott vöröshagymát, petrezselyemzöldet, és szeletekre vágott gombát, pirítsuk egy kicsit, aztán hintsük meg egy kevés liszttel, eresszük fel vörösborral, befőtt paradicsommal (pürével), sózzuk, borsozzuk, és ha megpuhult, valamint kellőképpen besűrűsödött, adjuk fel tarhonyával.

- Dózsa György mesterszakács szerint az étel Brassóból származik, és nem más, mint egy sima fokhagymás marhatokány, sült burgonyával körítve. És persze ne hagyjuk ki az óbudaiakat, szerintük az étel a Weiss kocsmában született, ahol bizonyos Brassóy úr a születésnapjára majoránnás pecsenyét kért. A szakácsnő viszont sajnálta a sok húst, ezért apróra vágta, hogy soknak nézzen ki, és így keverte össze a tarhonyás garnírunggal. Hiába,”sváb ember nem pazarál”!

Egyébként ő a hagymás, szalonnás pirított húst csontlében párolta puhára, sózta, borsozta, majoránnázta, majd a végén összekeverte a külön főzött tarhonyával, és karikákra vágott hegyes erős zöldpaprikával díszítette.

Hagyma, szalonna, hús, krumpli - ez biztosan kell a brassóihoz!
Hagyma, szalonna, hús, krumpli - ez biztosan kell a brassóihoz!

Brassói aprópecsenye recept >>>

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.