Csokis muffin  recept
Csokis muffin
15 perces banános palacsinta recept
15 perces banános palacsinta
Tartármártás házi majonézből recept
Tartármártás házi majonézből
A legfinomabb sárgaborsó-főzelék recept
A legfinomabb sárgaborsó-főzelék
Szilvalekváros tepertős papucs recept
Szilvalekváros tepertős papucs
Mézes-mustáros csirkemell recept
Mézes-mustáros csirkemell
Aranygaluska vaníliasodóval  recept
Aranygaluska vaníliasodóval
Francia hagymaleves sajtos pirítóssal recept
Francia hagymaleves sajtos pirítóssal
Máglyarakás kalácsból recept
Máglyarakás kalácsból
Almás pite - a hagyományos recept recept
Almás pite - a hagyományos recept
Őszi minestrone leves recept
Őszi minestrone leves
Puncstorta  recept
Puncstorta
Csikós tokány recept
Csikós tokány
Rántott karfiol recept
Rántott karfiol
Apfelstrudel, az osztrák, húzott almás rétes recept
Apfelstrudel, az osztrák, húzott almás rétes
Mátrai borzaska recept
Mátrai borzaska
Holstein szelet recept
Holstein szelet
Párolt lilakáposzta  recept
Párolt lilakáposzta
Klasszikus csülök pékné módra recept
Klasszikus csülök pékné módra
Almás álom, ahogy Gáspár Bea készíti recept
Almás álom, ahogy Gáspár Bea készíti
A könnyed piskótáknál, levegős házi tésztáknál nincs is nagyobb kihívás egy háziasszony számára. A biztos siker egyik kulcsa, a levegősségért felelős szódabikarbóna, illetve a manapság már jobban elterjedt sütőpor.

Talán furcsa, de a sütőpor nem is olyan régóta áll a háziasszonyok rendelkezésére, hogy a reménytelenül sűrű tésztából is könnyedén levegős piskótát varázsoljon. Először 1843-ban jelent meg a piacon, de az igazi áttörést a német gyógyszerész, August Oetker terméke érte el, amelynek 1891-ben indult a tömegtermelése, és 1903-ban szabadalmaztatta az Oetker-féle sütőport. A magyar sütőporok közül a legismertebb a húszas években piacra került Váncza-féle sütőpor volt. Váncza József miskolci gyógyszerész a saját termékének egy külön könyvecskét is szentelt, megannyi sütőporos süteményrecepttel.

A piskótatortáknak is jót tesz a sütőpor
A piskótatortáknak is jót tesz a sütőpor

A sütőporral ellentétben annak fő alkotóelemét, a szódabikarbónát már nagyon régóta ismeri és előszeretettel használja az emberiség.

A szódabikarbónát takarításhoz is használhatjuk
A szódabikarbónát takarításhoz is használhatjuk

A nátrium-hidrogén-karbonát, vagyis az NaHCO3 elnevezésű kémiai vegyületet már az ókorban is ismerték. Igaz - a tészták állagának javítása helyett - főleg a mumifikálásnál kifejtett jótékony hatása miatt kedvelték az ókori egyiptomiak. Emellett felismerték, hogy mosni, takarítani és az elhunyt fáraón kívül más egyebet tartósítani is nagyon alkalmas ez a hamuzsírból kinyert vegyület. A szódabikarbónát egyébként a mai napig előszeretettel használják a háztartásokban, remekül szagtalanít, és takarításhoz is igen jó, a takarékos és környezettudatos háztartások kedvelt tisztítószere. Hatását az is példázza, hogy 1986-ban a 100 éves Szabadságszobort is szódabikarbóna segítségével pucolták meg.

A lúgos kémhatású vegyület azért vált a sűrű tészták megmentőjévé, mert egy kis savas kémhatás következtében - s a sütőben a tésztát ért hő hatására - azonnal szén-dioxidot kezd el termelni, és az így létrejövő légbuborékok azok, amelyek ügyesen megemelik a tésztát.

Épp ezért olyan receptek esetében javasolt a szódabikarbóna használata, ahol savas közeg veszi körül, tehát a tésztában van citrom, ecet, méz vagy író, vagy bármilyen más savas alapanyag.

A szódabikarbónát rengeteg dologhoz használhatjuk
A szódabikarbónát rengeteg dologhoz használhatjuk

Ha mégis szódabikarbónát használunk, és a süteményünk semmilyen savas alapanyagot nem tartalmaz, akkor sem kell megijedni, a szódabikarbóna pusztán a hő hatására is szén-dioxid termelésbe kezd. A folyamat nagyjából 70 fokon indul, de 200-250 fokon igazán optimális.

A sütőpor annyiban tér el a szódabikarbónától, hogy azon kívül egyéb segédanyagokat is tartalmaz, amelyek szabályozzák a szódabikarbóna működését, lehetővé téve, hogy a tészta mind szobahőmérsékleten kelésnek induljon, mind pedig a sütőben kapott hő hatására.

A könnyed, omlós eredmény miatt a sütőpor vagy a szódabikarbóna használatát főleg a piskóták, kevert sütemények, muffinok, tortaalapok, aprósütemények készítéséhez célszerű felhasználni, ez utóbbiak esetében nagyon jól el kell találni a mennyiséget, hogy ne fújódjon fel feleslegesen a tészta, ezért érdemes betartani a szakácskönyvek által előirányzott mennyiséget.

A piskótatekercshez talán elég lenne a felvert fehérje, de a biztonság kedvéért tehetünk bele kevés sütőport
A piskótatekercshez talán elég lenne a felvert fehérje, de a biztonság kedvéért tehetünk bele kevés sütőport

A kevert tésztáknál, piskótáknál a gyártók által előállított zacskók – általában 1 dkg – tartalma nagyjából negyed kilónyi lisztből készített tésztához elegendő.

A sütőpor használatánál a mennyiség mellett néhány alapvető szabályt be kell tartani. Egyrészt csak jó, azaz nem lejárt szavatosságú sütőporral dolgozzunk. A kereskedelmi forgalomban kapható sütőporos zacskókon minden esetben fel van tüntetve, hogy meddig őrzi meg a minőségét, de egy egyszerű teszttel mi magunk is megvizsgálhatjuk, hogy működik-e még a sütőporunk. Ehhez semmi másra nincs szükség, csupán egy teáskanálnyi sütőport kell egy deci forró vízbe önteni. Ha jó a sütőporunk, akkor a víz azonnal habzani kezd. Ugyanezzel a módszerrel a sütőpor fő alkotóelemének számító szódabikarbóna minőség-ellenőrzését is megejthetjük.

Sütés előtt ellenőrizzük, hogy érvényes szavatosságú-e a sütőpor!
Sütés előtt ellenőrizzük, hogy érvényes szavatosságú-e a sütőpor!

A sütőport mindig alaposan keverjük el a liszttel - ha lehet, egészen a süteménykészítési procedúra elején -, hogy egyenletesen kerüljön a süteménybe. A sütőporral készített süteményeket az alapanyagok összekeverését követően azonnal tegyük sütőbe, ha azt szeretnénk, hogy a sütőpor a legjobb hatást tudja kifejteni. Ha ez nem történik meg, akkor előállhat az is, hogy az összekevert, de sütőbe későn került sütőporos tészta összeesik és szalonnásra sül.

A szódabikarbóna és a sütőpor tárolására is a jól zárható, száraz edény az ideális. Ha zacskókban vesszük, akkor ezeket a zacskókat is minden esetbe nedvességtől, fénytől elzárva, viszonylag hűvös helyen tároljuk.

A kevert vagy egyensúly tésztákhoz mindenképpen szükséges sütőpor, hogy könnyűek, omlósak legyenek
A kevert vagy egyensúly tésztákhoz mindenképpen szükséges sütőpor, hogy könnyűek, omlósak legyenek

A szódabikarbóna és a szódabikarbóna tulajdonságaiból erényt kovácsoló sütőpor mellett a tészták szellősségéért még egy hozzávaló gondoskodhat: a szalalkáli. A kémiai nevén ammónium-bikarbonát, azaz NH4HCO3 hasonló elven működik, mint a szódabikarbóna, de nem csak széndioxid keletkezik belőle sütés közben, hanem ammónia is, éppen ezért csak nyitott konyhaablak mellett álljunk neki szalalkális sütemény sütésének. Mivel ez a kellemetlen szag képes a süteményekben is megmaradni, ezért csak vékony – mondjuk könnyen szellőző – süteményekhez, tésztalapokhoz szokás használni.

Diós banánkenyér

Hozzávalók:
10 dkg dióbél
50 dkg banán (4 nagyobb)
13 dkg vaj
13 dkg barna cukor (az íze végett)
2 tojás
20 dkg finomliszt
1/2 csomag sütőpor
2 teáskanál fahéj
csipetnyi só

Elkészítés: A diót egy kisebb serpenyőben óvatosan megpirítom, majd a héját lemorzsolom, a diót durvára vágom. A banánokat negyedelem, tálba teszem, és villával nagyjából megtöröm, nem baj, ha maradnak felismerhető részei. A vajat a cukorral habosra keverem, majd hozzáadom a tojásokat, és azzal is alaposan kidolgozom. A lisztet kimérem, a sütőport elkeverem benne. A tojásos elegyhez adom a lisztet, majd a fahéjat. Kikeverem, és hozzáadom a diót, valamint a banánt.
A kész tésztát egy sütőpapírral bélelt őzgerincbe teszem, és 180 fokon nagyjából 45 percig, pontosabban tűpróbáig sütöm.

A banánkenyér sűrű tésztáját is könnyűvé teszi a megfelelő mennyiségű sütőpor
A banánkenyér sűrű tésztáját is könnyűvé teszi a megfelelő mennyiségű sütőpor

Gyümölcsjoghurtos muffin

Hozzávalók:
12 dkg rétesliszt
14 dkg finomliszt
1 teáskanál szódabikarbóna
1 csomag vaníliás cukor
14 dkg cukor
6 dkg csokoládé
2 dkg szeletelt mandula
25 dkg gyümölcsjoghurt
1 dl tej
1 dl olaj
1 tojás

Elkészítés: A liszteket egy tálba öntöm, és hozzáadom a szódabikarbónát. A csokoládét egy nagy késsel finomra töröm, majd a mandulával és a cukrokkal együtt szintén a liszthez adom. A tojást a tejbe ütöm, alaposan elkeverem, majd az olajjal, a tojásos tejjel és a joghurttal elkészítem a tésztát, amit papírkapszlikkal bélelt formákba töltök, s hagyom, hogy 195 fokon szép barnára süljön.

Levegőssé, könnyűvé teszi a szódabikarbóna vagy a sütőpor a kevert tésztából készülő muffinokat is a szódabikarbóna vagy a sütőpor
Levegőssé, könnyűvé teszi a szódabikarbóna vagy a sütőpor a kevert tésztából készülő muffinokat is a szódabikarbóna vagy a sütőpor

Receptek sütőporral >>>

Receptek szódabikarbónával >>>

Receptek szalalkálival >>>

Tökéletes tortaalapok >>>

Egyensúlytészta, az alapsütemény >>>

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.