Az ecet és a szódabikarbóna összekeverésekor látványos kémiai reakció megy végbe. Ennek eredményeképpen a két komponens erőteljesen habzani kezd, amiből rögtön arra következtetünk, hogy erőteljes tisztítófolyamatok zajlanak a buborékok alatt. Bár vannak esetek, amikor segít a habzás, többnyire nem vezet semmilyen eredményre. Utánajártunk, miért.
Ha az ecetet és a szódabikarbónát összekeverjük, akkor ahogyan már említettük, kémiai reakció következik be, ami szén-dioxidot (CO₂) és vizet termel. Ennek során látványos pezsgést tapasztalhatunk, ami valójában egy semlegesítő folyamat. Az ecet savas kémhatású, míg a szódabikarbóna lúgos, így nem képesek egymás hatását felerősíteni, épp ellenkezőleg.
Az erőteljes habzás után maradó anyagok a gyengén lúgos nátrium-acetát és a víz, ezek pedig nem rendelkeznek említésre méltó tisztítóhatással.
Tehát: az ecet és a szódabikarbóna összekeverése azért nem működik jól tisztítószerként, mert a kémiai reakció során gyakorlatilag semlegesítik egymást. A keletkező hab egyes esetekben azonban segíthet a szennyeződések fellazításában, például a lefolyó tisztításakor. De külön-külön alkalmazva, például a párnák fertőtlenítésére vagy a vízkő eltávolításához, nagyobb hasznát vehetjük a két népszerű alapanyagoknak.
Kiemelt kép: Shutterstock
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.