Körömpörkölt csülökkel
Babgulyás
Rigójancsi, ahogy mi szeretjük
Káposztás tészta egyszerűen
Klasszikus császármorzsa baracklekvárral
Hagymás rostélyos
Kijevi csirkemell rizibizivel
Csupacsokis brownie
Kínai szezámmagos csirke
Klasszikus kuglóf
Klasszikus grízgaluska leves
Finomfőzelék
Kapros tökfőzelék virslivel
Krémes spenótfőzelék
Farsangi szalagos fánk
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük
Sárgaborsóleves füstölt hússal
Zsemlegombóc
Gőzgombóc vaníliasodóval és mákkal
A legfinomabb sütőtökkrémleves
Az ecet és a szódabikarbóna külön-külön is gyakran használt alapanyagok a konyhában. Ráadásul nem csak főzéskor, a takarításhoz is rendszeresen használjuk. Tisztítóerejüket senkinek sem kell bemutatni, közismerten a legjobb vegyszermentes takarítószerek közé tartoznak. Gyakran kombinálva is használjuk őket, de hibát követünk el.

Az ecet és a szódabikarbóna összekeverésekor látványos kémiai reakció megy végbe. Ennek eredményeképpen a két komponens erőteljesen habzani kezd, amiből rögtön arra következtetünk, hogy erőteljes tisztítófolyamatok zajlanak a buborékok alatt. Bár vannak esetek, amikor segít a habzás, többnyire nem vezet semmilyen eredményre. Utánajártunk, miért. 

Az ecet és a szódabikarbóna külön-külön hatásos, de összekeverve semlegesítik egymás hatását /Fotó: Shutterstock

 

Egy kis hétköznapi kémia

Ha az ecetet és a szódabikarbónát összekeverjük, akkor ahogyan már említettük, kémiai reakció következik be, ami szén-dioxidot (CO₂) és vizet termel. Ennek során látványos pezsgést tapasztalhatunk, ami valójában egy semlegesítő folyamat. Az ecet savas kémhatású, míg a szódabikarbóna lúgos, így nem képesek egymás hatását felerősíteni, épp ellenkezőleg. 

Az erőteljes habzás után maradó anyagok a gyengén lúgos nátrium-acetát és a víz, ezek pedig nem rendelkeznek említésre méltó tisztítóhatással. 

Az ecet és a szódabikarbóna keverésekor jelentkező pezsgés valójában a semlegesítő reakció követkeménye, aminek jelentős tisztítóereje nincs, de a lefolyóba öntve azonban eredményes lehet /Fotó: Shutterstock
Az ecet és a szódabikarbóna keverésekor jelentkező habzás valójában egy semlegesítő kémiai reakció, aminek jelentős tisztítóereje nincs, de a lefolyóba öntve hatásos lehet /Fotó: Shutterstock

Tehát: az ecet és a szódabikarbóna összekeverése azért nem működik jól tisztítószerként, mert a kémiai reakció során gyakorlatilag semlegesítik egymást. A keletkező hab egyes esetekben azonban segíthet a szennyeződések fellazításában, például a lefolyó tisztításakor. De külön-külön alkalmazva, például a párnák fertőtlenítésére vagy a vízkő eltávolításához, nagyobb hasznát vehetjük a két népszerű alapanyagoknak. 

 

Kiemelt kép: Shutterstock

 

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.