Egyszerű pizzatészta recept
Egyszerű pizzatészta
Klasszikus kelkáposzta-főzelék recept
Klasszikus kelkáposzta-főzelék
Gőzgombóc vaníliasodóval és mákkal recept
Gőzgombóc vaníliasodóval és mákkal
Mézes-mustáros csirkemell recept
Mézes-mustáros csirkemell
Legényfogó leves recept
Legényfogó leves
Mákos guba  recept
Mákos guba
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük recept
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük
Töltött szalagos fánk (csokis, vaníliás, lekváros) recept
Töltött szalagos fánk (csokis, vaníliás, lekváros)
Sárgaborsóleves füstölt hússal recept
Sárgaborsóleves füstölt hússal
Rakott zöldbab darált hússal recept
Rakott zöldbab darált hússal
Csörögefánk recept
Csörögefánk
A legjobb palacsintatészta recept
A legjobb palacsintatészta
Krémes spenótfőzelék recept
Krémes spenótfőzelék
Paprikás csirke recept
Paprikás csirke
Finomfőzelék recept
Finomfőzelék
Profiterol alaprecept recept
Profiterol alaprecept
Rakott karfiol (a klasszikus recept) recept
Rakott karfiol (a klasszikus recept)
Kapros tökfőzelék virslivel recept
Kapros tökfőzelék virslivel
Szilvás gombóc hagyományosan recept
Szilvás gombóc hagyományosan
Hagyományos resztelt csirkemáj recept
Hagyományos resztelt csirkemáj
Praktikus

10 praktika a háztartásban, aminek semmi értelme

„Gazdaságosabb kézzel mosogatni, mint géppel.” „A műanyag vágódeszka higiénikusabb, mint a fa.” Ismerős mondatok? Számtalan olyan háztartási trükkel és praktikával találkozni, amelyek egyáltalán nem működnek vagy feleslegesek. Íme, a leggyakoribbak!

Ahány háztartás, annyiféle szokás a főzésben, a takarításban vagy éppen a pakolásban. Ami közös: sokan teljesen feleslegesen ragaszkodnak olyan praktikákhoz, amelyeknek semmi értelmük. A Fanny magazin néhány ilyen mítoszt gyűjtött össze és cáfolt meg.

Nem kell elmosni az edényt, mielőtt a mosogatógépbe tesszük / Fotó: Shutterstock
Nem kell elmosni az edényt, mielőtt a mosogatógépbe tesszük / Fotó: Shutterstock

1. Tisztán tegyük a gépbe

Tízből hat magyar elöblögeti a tányért, mielőtt a mosogatógépbe tenné, pedig szinte teljesen felesleges folytonos használat mellett. Bőven elegendő, ha az ételmaradékot vagy a nagyobb szennyeződéseket lesöpörjük róla a kukába, de egyébként nem szükséges a víz alá tartani.

2. Pazaroljuk a vizet

A magyarok negyede szerint víztakarékosabb, ha gép helyett kézzel mosogatunk. Na ez biztosan nem igaz! A gép egy program alatt nagyjából 9-10 liter vizet használ el, míg, ha kézzel mosogatunk, akkor ezt a vízmennyiséget nagyjából három perc alatt érjük el.

3. Fakkok a rendezettségért

A modernebb hűtőkben a fakkok nem azért vannak, hogy szépen és rendezetten tárolhassuk az élelmiszert, teljesen más a funkciójuk. A gyümölcsöket és zöldségeket érdemes ezekbe tenni, mert ezekben a rekeszekben nincs páralecsapódás, ezért ott nem száradnak ki.

4. Csak akkor, ha már kihűlt

Az a tévhit járja, hogy a meleg ételt tilos a hűtőbe tenni, mert gyorsabban megromlik. Ez ebben a formában nem igaz: nyugodtan betehetjük, az ételnek nem lesz semmi baja. Az viszont igaz, hogy a meleg étel miatt a hűtőnek többet kell dolgozni, ezért több áramot is fogyaszt.

Forrón persze nem, de melegen betehetjük az ételt a hűtőbe / Fotó: Shutterstock
Forrón persze nem, de melegen betehetjük az ételt a hűtőbe / Fotó: Shutterstock

5. Hidegben tovább eláll

Totális tévedés azt gondolni, hogy minél hidegebb a hűtő, annál tovább állnak el benne az élelmiszerek. Ha valamit sokáig szeretnénk tárolni, akkor használjuk a mélyhűtőt.

6. Tele pakolt mosógép

A magyarok több mint harmada szerint csak akkor éri meg a mosógépet elindítani, ha az teljesen tele van. Számos mosógépben található úgynevezett súlydiagnosztika, ami a ruhatöltet mennyiségéhez igazítja a mosási program hosszát, a felhasznált vízmennyiséget.

7. Magasabb hőfok, tisztább ruha

A ma használatos textíliák anyaga jobban roncsolódik a forró vizes mosástól, így célszerű inkább az alacsony hőfokú programok közül választani. Ráadásul a mosószer már önmagában is tökéletesen megtisztítja a textíliákat.

8. Nedvessel kell törölni?

A bútorokat érdemes inkább száraz ronggyal vagy mikroszálas portörlővel tisztítani. Egyrészt azért, mert így nem kenjük szét a szennyeződést. Másrészt pedig a nedves felületbe beletapad a takarítás közben szállingózó por, amit így elkerülhetünk.

A port jobb nedves ruhával törölni / Fotó: Shutterstock
A port jobb nedves ruhával törölni / Fotó: Shutterstock

9. Kevesebb baci a műanyagon

Rengetegen gondolják úgy, hogy a műanyag vágódeszka sokkal higiénikusabb, mint a fa. Az amerikai tudósok viszont megállapították, hogy a természetes anyagon jóval kevesebb baktérium ragad meg, mint a műanyag változaton.

10. Ne dörgöljük, vasaljuk

A viaszt, ragasztót valóban leszedhetjük a vasaló segítségével, ám a folt ott marad a ruhán, terítőn. Távolítsuk el körömlakk-lemosóval a ragasztót, ha maradt egy kis folt utána, akkor terpentinnel dörzsöljük be, majd a szokott módon mossuk ki a textilt.

(Nyitókép: Shutterstock)

Ajánljuk még:

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.