Ha kimagozzuk a csípős paprikát, az veszít az erejéből, ugye? A rövid, kiábrándító válaszunk az, hogy nem. A hosszabb, hogy nem különösebben. A még hosszabb, magyarázattal megspékelt válasz pedig az, hogy nem, mivel a paprikamag nem tartalmaz kapszaicint: azt a bizonyos vegyületet, ami a paprikafélék csípősségét adja.
Nem véletlenül hívjuk azokat a kis kocsányokat, amin a magok lógnak, a paprika erejének. Ha azokat kivágjuk, megszabadulunk a paprika csípősségének javától – persze fajtája válogatja, hogy mennyire. A magyar fűszerpaprika például eredetileg egy csípős fajta, viszont 1928-ban Kalocsán rájöttek, hogy ha kivágják a paprika ereit, és azok nélkül, valamint a paprikamagok nélkül szárítják és őrlik meg, a végeredmény egy édeskés, zamatos paprikapor lesz. Ugyanakkor, ha egy jalapeñot vagy Carolina Reapert próbálnánk meg kierezni, még messze nem lennének jó szendvicsalapanyagok, mivel ezeknek bőséggel van kapszaicin a húsában és a magházában is.
Olaj, mégpedig rengeteg – persze a saját térfogatához viszonyítva –, és benne oldott állapotban, A- és E-vitamin, illetve béta-karotin található. Emellett a paprika ízesszenciája a magjában rejlik, így nem csoda, hogy nemcsak fűszerpaprikába, de az Erős Pistába is beledarálják, sőt hidegen sajtolt fűszerolajat is készítenek belőle.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.