Csikós tokány recept
Csikós tokány
Francia hagymaleves sajtos pirítóssal recept
Francia hagymaleves sajtos pirítóssal
Klasszikus kuglóf recept
Klasszikus kuglóf
Lencsegolyók sütőtökpürével recept
Lencsegolyók sütőtökpürével
Csokis muffin  recept
Csokis muffin
Klasszikus stíriai metélt  recept
Klasszikus stíriai metélt
Káposztás tészta egyszerűen recept
Káposztás tészta egyszerűen
Almás álom, ahogy Gáspár Bea készíti recept
Almás álom, ahogy Gáspár Bea készíti
Sárgaborsóleves füstölt hússal recept
Sárgaborsóleves füstölt hússal
Mézes-mustáros csirkemell recept
Mézes-mustáros csirkemell
Máglyarakás kalácsból recept
Máglyarakás kalácsból
Mátrai borzaska recept
Mátrai borzaska
15 perces banános palacsinta recept
15 perces banános palacsinta
A legfinomabb sárgaborsó-főzelék recept
A legfinomabb sárgaborsó-főzelék
Paradicsomos lencseleves recept
Paradicsomos lencseleves
Klasszikus csülök pékné módra recept
Klasszikus csülök pékné módra
Almás pite - a hagyományos recept recept
Almás pite - a hagyományos recept
Apfelstrudel, az osztrák, húzott almás rétes recept
Apfelstrudel, az osztrák, húzott almás rétes
Hagyományos tejes kifli  recept
Hagyományos tejes kifli
Fahéjas tekercs (cinnabon) recept
Fahéjas tekercs (cinnabon)
Praktikus

9 tipp, hogy a lekvárod olyan legyen, mint a nagyié!

Baracklekvár befőzése
A nagymama lekvárjával semmi nem veheti fel a versenyt, de ahhoz, hogy mi is profikká válhassunk muszáj ismernünk azokat a leggyakoribb hibákat, amiket elkövetünk.

számít a minőség!

Bár sokan azt gondolják, hogy miután a lekvárhoz meg kell főzni a gyümölcsöt, ezért nem baj, ha egy-két szem nem makulátlan. Sajnos ez nem igaz, mindegyiknek olyannak kell lennie, mintha nyersen fogyasztanánk, különben elronthatja a dzsem ízét.

héjjal vagy héj nélkül?

A lekvárfőzők a héjas gyümölcsök terén két részre bomlanak: vannak, akik szerint muszáj mindent meghámozni,és vannak, akik ezt nem tartják kötelező lépésnek, sőt, héj nélkül nem is igazi a lekvár állaga. Hogy kinek van igaza, az ízlés kérdése, de egy biztos: a héjas gyümölcsöket használat előtt mindig alaposan meg kell mosni: erős folyóvízben mossuk át, és finoman dörzsöljük meg a gyümölcsöt.

A kavargatás azért lényeges, mert a sok cukor miatt hamar odaéghet a lekvárunk!
A kavargatás azért lényeges, mert a sok cukor miatt hamar odaéghet a lekvárunk!

Folyamatos keverés

A lekvárfőzés fárasztó munka, hiszen nem szabad leállni a kevergetéssel. A masszát mindaddig kell egy fakanállal kutyulni, amíg elég sűrű nem lesz. A kavargatás azért lényeges, mert a sok cukor miatt hamar odaéghet. Nézzük meg, hogy a tűz melyik részen éri a leginkább a lábost és időnkét forgassuk el az edényt.

Megfelelő cukorarány

A cukor, a gyümölcs mellett a lekvár egyik fő összetevője. Ez az, ami összetartja a finom masszát. Sokszor azzal rontják el, hogy nem tesznek bele eleget, ezért a dzsem nem áll össze. A legtöbb recept azt ajánlja, hogy az arány legyen mindig kettő az egyhez, tehát 2 kg tisztított gyümölcshöz 1 adag cukrot kell adni.

fontos a főzési idő

A lekvárkészítéskor pontosan be kell tartanunk a főzőidőt! Ha túl kevés ideig melegítjük, akkor a lekvár nem áll össze, ellenkező esetben pedig megsavanyodik. Az elkészítési idő mindig a gyümölcstől és az arányoktól függ, leginkább az állagából tudjuk megállapítani, hogy készen van-e. A massza akkor tökéletes, ha megáll benne a fakanál.

Csakis tökéleteesen tiszta, repedésmentes üvegeket használjunk befőzéshez!
Csakis tökéleteesen tiszta, repedésmentes üvegeket használjunk befőzéshez!


Ha túl édes lett

Ha valaki a savanykásabb ízeket szereti, és túl édesnek találja a gyümölcs és cukor együttesét, nyugodtan rakjon hozzá főzéskor citromlevet. Az ízét feldobja, valamint a citromnak magas a pektin tartalma, ezért tökéletesen alkalmas a dzsem sűrítéséhez is.

Rázzuk meg!

Miután megtöltöttük lekvárral a befőttesüveget, rázzuk meg kicsit, hogy az üvegből kijöjjön a felesleges levegő. Így még több lekvár fog beleférni, de ami ennél is fontosabb, hogy a csomagolásnál könnyebben keletkezik vákuum, ami ahhoz kell, hogy a lekvár ne penészesedjen meg.

Legyen dunsztunk!

A dunsztolás a lekvárfőzés utolsó lépése, ami hosszabb időt vesz igénybe, de érdemes kivárni. A lekvárosüvegeket tegyük egymás mellé és tekerjük őket vastag takaróba vagy lepedőbe. A forró dzsem lassabban fog kihűlni és az utolsó mikroorganizmusok is elpusztulnak. Két napig is eltarthat, mire fogyasztható hőmérsékletűre hűlnek a dunszt alatt. Ez egy jó teszt is egyben, mert ha ennél hamarabb kihűlnek, akkor az üvegek nincsenek megfelelően lezárva.

A dunszt az egyik legrégebbi és legstabilabb tartósítási eljárás
A dunszt az egyik legrégebbi és legstabilabb tartósítási eljárás


Mindig tiszta szedővel

Ahogy egyéb krémeknél, szószoknál, úgy a lekvárnál is figyelni kell arra, hogy csak tiszta evőeszközzel nyúljunk bele. Ugyanis, ha morzsa kerül a lekvárba, akkor hamar erjedésnek indul. Ugyanez vonatkozik a nyálra is, ezért ne az üvegből együnk, hanem inkább szedjünk ki.

MÉG TÖBB KONYHAI PRAKTIKÁT, ÉLETMÓDTANÁCSOT ÉS DIÉTATIPPET TALÁLSZ A FANNY MAGAZIN EHETI SZÁMÁBAN - KERESD AZ ÚJSÁGÁRUSOKNÁL, VAGY RENDELD MEG ONLINE! >>>

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.