A legjobb palacsintatészta recept
A legjobb palacsintatészta
Lencsegulyás recept
Lencsegulyás
Paradicsomos lencseleves recept
Paradicsomos lencseleves
Mézes krémes  recept
Mézes krémes
Klasszikus linzer recept recept
Klasszikus linzer recept
Retró kókuszkocka recept
Retró kókuszkocka
A tökéletes flódni recept
A tökéletes flódni
Zserbó – az eredeti recept recept
Zserbó – az eredeti recept
Fanta szelet egyszerűen recept
Fanta szelet egyszerűen
Spenótfőzelék fokhagymásan recept
Spenótfőzelék fokhagymásan
Karácsonyi bejgli recept
Karácsonyi bejgli
Forralt bor egyszerűen recept
Forralt bor egyszerűen
Klasszikus töltött káposzta recept
Klasszikus töltött káposzta
A legfinomabb gesztenyekrémleves recept
A legfinomabb gesztenyekrémleves
Hagyományos kókuszkocka recept
Hagyományos kókuszkocka
Gesztenyés bejgli recept
Gesztenyés bejgli
Pozsonyi kifli recept
Pozsonyi kifli
Franciasaláta (alaprecept) recept
Franciasaláta (alaprecept)
Almás pite - a hagyományos recept recept
Almás pite - a hagyományos recept
30 perces sajtos rúd recept
30 perces sajtos rúd
Praktikus

Ha ilyen rovart látsz, tuti, hogy valahol már ott a penész a lakásban

A fürdőszobában vagy a konyhában felbukkanó, gyorsan mozgó, apró állatkák, az ezüstös pikkelykék jelenléte arra utalhat, hogy valami gond van a szellőzéssel, és már penész lehet a lakásban. A penész nemcsak esztétikai probléma, hanem komoly betegségek okozója is lehet. Éppen ezért nem árt figyelni a jelekre, még mielőtt megjelennének a foltok.

Ilyen „jel” lehet egy különös rovar, az ezüstös pikkelyke megjelenése. A nevével ellentétben az ezüstös pikkelyke nem egy kedves kis élőlény, hanem egy rejtőzködő rovar, amely a sötét, meleg helyeket kedveli. Legtöbbször a fürdőszoba vagy a konyha csempéjén, padlóján láthatod, ahogy suhan, a „székhelye” pedig párás, sötét helyen van. Ha veszélyben érzi magát, mozdulatlanná dermed, majd újra rohanni kezd.

Az egészségre ne ártalmas, de akár komoly károkat is okozhat / Fotó: Shutterstock

Honnan tudod, hogy ezüstös pikkelyke van a lakásban?

A lakásban otthagyja a nyomát, elsősorban a borsra emlékeztető ürülékét, és persze majdnem mindent megrág, ami az útjába kerül: imádja a textileket, a tapétát, a papírcsomagolásokat, a könyveket, a cukrot, a lisztet sőt még a kávét is. Igaz, az embert nem bántja, nem terjeszt betegséget, de azért bosszantó a jelenléte.

Az ezüstös pikkelyke 7–10 milliméter hosszú, jellegzetes külsejét az ezüstös csillogás adja, amit a testet borító apró pikkelyek okoznak. Ha megfogod, ezek a pikkelyek az ujjadra tapadnak.

Mit tehetsz ellene?

  • Fontos, hogy ne vidd be a lakásba, ezért ha vásárolsz vagy rendelsz gabonaféléket, cukros ételeket, fűszereket stb., nézd át a dobozokat! Tarts mindent légmentesen zárható tárolókban.
  • Imádja a könyveket, a magazinokat, fotókat, ezért érdemes ezeket is jól zárható dobozokban tárolni, vagy rendszeresen áttörölgetni, leporszívózni.
  • Bizonyos illatokra nagyon érzékeny: utálja a levendula, a citrom és az ecet illatát. Mosd fel a padlót ecetes vízzel, tegyél a kamrába szárított levendulát és illatosítsd az otthonodat levendula vagy citrom illóolajjal.
  • Szilikonnal tömj be minden repedést, melyeken esetleg bejuthat a lakásba. Tegyél fel LED-szalagokat is, melyek fénye éjjel elriasztja a kis állatkákat.

Ha az ezüstös pikkelykével találkozol, az penész jelenlétére is utalhat, mivel azt is imádja: szívesen eszik belőle, ezzel is csökkentve a mennyiségét. (Ilyen szempontból hasznos állatka...) Vizsgáld át a szekrényeket, a fiókokat, húzd el a bútorokat és a szennyestartót, hogy megtaláld a penész nyomait.

Mi a teendő, ha megtalálod a penészfoltot?

Ne próbáld meg vizes szivaccsal ledörgölni a penészt a falról és más felületekről, mert ezzel csak elősegíted a gombák szaporodását. Ehelyett inkább speciális vegyszerrel fújd be, hagyd hatni, majd egyszerűen töröld le. 

A penészt mindig speciális szerekkel próbáld eltávolítani / Fotó: Shutterstock

Így előzheted meg a penész kialakulását

  • Ha nincs a fürdőszobában szellőző, ne fürödj zárt ablakoknál, ajtóknál! 
  • Ne teregesd ki a nedves ruhákat rosszul szellőző helyiségekben!
  • Főzéskor használj a páraelszívót: nemcsak megszünteti a kellemetlen szagokat, de képes eltüntetni a gőzt, ezáltal csökkenti a párát és sokkal tisztább és frissebb lesz a levegő. Fontos, hogy főzés után hagyd tovább működni még egy ideig!
  • Szerezz be a szobákba egy páratartalom mérőt, amely segít a levegő megfelelő páratartalmának beállításában és szinten tartásában. Az ideális 40-60 százalék között van, ha az érték e fölé emelkedik, ideje szellőztetni.

A sós víz permetezése elterjedt védekezés penész ellen, különösen, ha megelőzésről van szó. Emellett a sólámpa is sokat javíthat a szoba klímáján, valamint a tablettás vagy pasztillás páramentesítők a só és egyéb adalékanyagok segítségével képesek magukba szívni és megkötni a nedvességet. 

Forrás: ripost.hu

(Kiemelt kép: Shutterstock)

 

 

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.