A saját kiskertről akkor sem kell lemondanod, ha valójában nincs kerted: az erkélyen, teraszon is megterem szinte minden. Ha szeretnél például saját paradicsomot, segítünk néhány jó tanáccsal.
– A balkonparadicsomok koraiak, friss fogyasztásra alkalmasak, és szépen is mutatnak. Az alacsony bokros paradicsomok mellett érdemes folyton növő, fürtös fajtákkal is próbálkozni. A koktélparadicsomokon kívül szinte bármelyik korai, bőtermő fajta alkalmas edényben nevelésre.
– A szép, egészséges, erős palántákat ültesd 10 literes edénybe. Fontos, hogy az edény alján legyen nyílás, ami biztosítja a felesleges víz elfolyását. Az edény aljába tehetsz kavicsréteget is.
– Nem túl kötött, komposzttal dúsított kerti talajt, esetleg általános virágföldet válassz hozzá, lehet kapni paradicsomföldet is, érdemes a földhöz vermikulitot keverni. Majd az ültetőgödör közepére tegyél egy kávéskanálnyi, a gyökérrel együtt élő talajlakó mikorrhiza gombákat tartalmazó készítményt. A tápanyag ellátáson kívül a gomba-gyökér kapcsolat előnye például stresszhatások elleni védelem (szárazság, kórokozók).
– Amennyiben a paradicsomod olyan fajta, hogy támasztékot igényel, azt is mindjárt szúrd mellé, hogy később a gyökereket ne sértsd meg vele. Jó, ha tudod, hogy a paradicsom palánták a szárukból is képesek gyökereket növeszteni, ezért minél mélyebbre ülteted a palántát, annál nagyobb gyökértömeggel fog rendelkezni, ami mind a tápanyag ellátásban, mind a talajban tartásban kívánatos.
– Bármelyik fajtát választod, szélvédett helyre tedd, és legalább 6-8 órán át érje őket a fény. Erős napsütésben árnyékolni kell!
– Vízigényük magasabb, mint a szabad földbe ültetett társaiké, hiszen viszonylag kis térfogatú talaj áll rendelkezésre, ami gyorsan kiszárad. Kézmeleg esővízzel locsold, amelybe érdemes természetes talajbaktériumokat tartalmazó készítményeket adni. Ezek serkentik a talaj mikrobiális életét, javítják a termőképességét, biztosítják a növény kiegyensúlyozott tápanyagellátását.
Tipp:
Használhatsz növénytermesztő zsákot. Ezzel a módszerrel teraszon, balkonon nem csak egyszerűen termeszthetsz, hanem szinte dzsungellé varázsolhatod az erkélyedet. Hagyományosan uborkát és paradicsomot termesztenek így, de szóba jöhetnek más zöldségek, sőt fűszernövények is. Kísérletezd ki, hogy nálad melyik növény fejlődik így a legszebben!
– A továbbiakban neveld a paradicsomot ugyanúgy, mintha szabad földbe ültetted volna.
Forrás: kertlap.hu
(Borítókép: Shutterstock)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.