Uborka
Elég, ha alaposan megmosod, és lenyisszantod a végét. Más zöldségekhez hasonlóan a saláta- és kígyóuborkánál is közvetlenül a héj alatt rejtőzik a legtöbb tápanyag. A hámozatlan, hosszában félbevágott uborkát a vizes magos rész kikaparása után reszeld szűrőbe, finoman nyomkodd ki, majd oszlasd el konyhai papírtörlőn, ami néhány perc alatt felszívja a felesleges nedvességet.
Fokhagyma
Lehetőleg ne présen áttörve vagy felszeletelve használd fel. Jobban kibontakozik az aromája, ha a meghámozott gerezdeket szétnyomkodod fűszermozsárban vagy konyhakés lapjával megroppantod. Enyhébb fokhagymaízt medvehagymával vagy snidlinggel érhetsz el.
Joghurt
A sűrű, krémes állagú eredeti görög - vagy a más országokban gyártott görög típusú - joghurt kevésbé savanykás a többi joghurtfajtához képest, és zsírtartalma elérheti a 10%-ot. Magad is készíthetsz hasonlót bolti natúr joghurtból, ha kivonod belőle a víz és a savó nagy részét, vagy használhatsz helyette natúr tejszínes joghurtot.
Fűszerek, ízesítők
Alapesetben tökéletesen elég a só, bors, de megbolondíthatod pici Cayenne-borssal és tehetsz bele finomra aprított friss fűszernövényeket, pl. kaprot, mentát vagy petrezselymet.
Bélelj ki gézlappal vagy - öblítővel nem illatosított - tiszta konyharuhával egy tésztaszűrőt, és helyezd egy edényre. Önts bele natúr joghurtot, takard le, és tedd a hűtőbe éjszakára. Másnap keverhetsz hozzá egy kevés tejszínt, tejfölt vagy mascarponét, hogy még krémesebb legyen. A lecsepegett savót hasznosíthatod kelt tésztákhoz, kenyérhez, krémekhez, üdítő gyümölcsös italokhoz.
Legalább 1 óra kell neki, hogy az ízek összeérjenek. Gondosan letakart tálban vagy fedeles ételesdobozban tedd a hűtőbe, máskülönben minden fokhagymaszagú lesz.
Pékárukhoz
A tzatzikibe lepénykenyereket (pl. pitát, naant), ciabattát, bagettet vagy kiflit, zsemlét mártogathatsz.
Zöldségekhez
Kiváló olajban sült, tepsis és töltött burgonyához, rakott zöldségételekhez, burgonya- és cukkinitócsnihoz, sült padlizsánhoz, valamint nyers zöldségrudacskákhoz és salátákhoz.
Halakhoz
Grillezett hal és garnéla esetén kiválthatja a szokásos fokhagymaszószt. Próbáld ki halrudacskával és halfasírttal is!
Húsokhoz
A görög konyha hagyományos ételei (pl. gírosz, muszaka, bifteki) mellett jól passzol grillezett marhához, sertéshez vagy bárányhoz, továbbá ragukhoz, húspogácsákhoz, sült kolbászhoz, sőt belsőségekhez (veséhez, májhoz) is.
A házi készítésűt 3-4, max. 5 napon belül használd fel. A bolti 2 hétig is eláll, de a feltüntetett dátum a mérvadó. Szigorúan a hűtőben kell tárolni. Tálalás előtt vedd ki a szükséges mennyiséget, és a maradékot azonnal tedd vissza a hidegre! A tzatziki nem alkalmas fagyasztásra, mert felengedés után megváltozik az állaga. Fontos: Minél tovább áll, annál erősebb lesz az íze.
Randi és üzleti találkozó előtt egy nappal vagy legalább 2 órával korábban már ne egyél tzatzikit. Ha nem bírtál ellenállni, folyamodj a nagyi módszereihez, amelyek rövid időre közömbösítik a büdös leheletet: kortyolj el egy pohár tejet, szopogass borsmentás cukorkát, rágcsálj friss petrezselymet, nyers kávészemet vagy kakaóbabot. Tudományosan igazolták, hogy a nyers alma barnulását okozó enzim és a zöld teában található antioxidáns polifenol elfedi a kellemetlen szagot.
Az összetört vagy felaprított nyers fokhagymagerezdeket locsold meg citromlével, mert savtartalma lebontja a szagért felelős enzimet.
Lényegében nem különbözik a tzatzikitől. Ugyanúgy uborka, fokhagyma és lecsepegtetett, legalább 10%-os, de kevésbé krémes joghurt (süzme yoğurt) az alapja és gyakran öntenek rá egy kevés olívaolajat. Az elmaradhatatlan só, bors mellett általában frissen aprított menta vagy kapor kerül bele.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.