Szélsőségesen meleg időszakokban a növényeknek legalább kétszer annyi vízre lehet szükségük, vagy akár még többre, sőt, az erős szél is növelheti a vízigényüket. Agyagos talajnál legalább hetente egyszer, homokos talajnál pedig hetente legalább kétszer 15 cm mélyen áztassuk át a talajt a növények környezetében - mondta el Sipos József növényorvos a Ripostnak .
Melegebb, forróbb időjárás alatt hetente kétszer érdemes ellenőrizni a talaj nedvességtartalmát úgy, hogy egy lapáttal 15 cm mélyről mintát veszünk. Ha látjuk, hogy a talaj száradásnak indul, gyakrabban és nagyobb adagokkal öntözzünk.
Fontos, hogy a talaj megfelelő szervesanyag-tartalommal rendelkezzen, mivel egészségesen több vizet képes megkötni és tele van hasznos talajlakó szervezetekkel, például mikorrhiza gombákkal, amelyek segítenek a növényeknek jobban elviselni a szárazságot. A rövid tenyészidejű palántázott növények, mint a paradicsom, paprika, saláta és retek ültetésekor keverjünk szerves anyagot a földjükbe.
A kánikula okozta károsodás megelőzése érdekében a növény ellenálló képességét a leveleken keresztül is erősíthetjük. Ezt algakivonatokkal, fulvosavakkal, huminsavakkal vagy gilisztahumusz kivonattal érhetjük el. Ezeket vízbe keverve permetezzük a növény leveleire.
Azzal is lassíthatjuk a talaj kiszáradását, ha szalmával, fűnyesedékkel vagy aprított levelekkel befedjük a talajt. Az ideális vastagság körülbelül 5-6 cm, mivel a túl vastag takaróréteg megakadályozhatja, hogy a csapadék mélyebb rétegekhez jusson. Élő talajtakarást is alkalmazhatunk, például a tehénborsó népszerű takarónövény a kiszámíthatatlan időjárású, savas talajú területeken.
Az emelt ágyás talajának térfogata kisebb, mint a kerti veteményesben fejlődő növényeké, így a melegben gyorsabban kiszáradnak, hideg időben pedig hamarabb kihűlnek. Ugyanígy a rácson termesztett növények is sokkal korábban elveszítik a nedvességet, mint a talajon termesztett társaik, így a mulcsozás mellett érdemes csepegtető rendszert kiépíteni, és ezzel öntözni.
Szélsőséges hőség idején érdemes árnyékolni a kertet, ezáltal akár 10 fokkal is csökkenthetjük a helyi hőmérsékletet. A kertet lefedhetjük speciális árnyékoló anyaggal, de akár régi lepedőt vagy függönyt is felhasználhatunk erre a célra. Az árnyékoló szövetet stabilan rögzítsük a nagy szél ellen, és tegyük kellően magasra, hogy a kert megfelelően szellőzzön. Extrém időjárási körülmények között még a paradicsomnak, a paprikának és a töknek is jót tesz az árnyékolás.
Mivel a balkonon nevelt növények cserépben és balkonládában kapnak helyet, sokkal hamarabb kiszáradnak. Már azzal sokat segíthetünk, ha a hőségek idején árnyékos helyre tesszük őket. A legjobb, ha az épület vagy a fák, magas bokrok keleti oldalára helyezzük őket á, ahol a délutáni hőségben árnyékot kapnak.
Az érett terméseket minél hamarabb szedjük le! Erre azért van szükség, mert ha a termés eléri a betakarítás idejét, továbbra is vizet von el az anyanövénytől, ami csökkenti a következő év termőrügyeinek és termőképleteinek kialakulását. Hasonlóképpen figyeljük a többi zöldségnövényünket is: ha időben leszedjük a paradicsom, paprika és dinnye terméseit, beleértve a sérülteket is, hatékonyan csökkenthetjük a növények hő- és vízterhelését.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.